Connect with us

Najważniejsze wiadomości

USA: Izba Reprezentantów przyjęła ustawę budżetową Pentagonu

Published

on

USA: Izba Reprezentantów przyjęła ustawę budżetową Pentagonu

Izba Reprezentantów przyjęła we wtorek wieczorem ustawę o budżecie Pentagonu na 2021 rok. Wymaga planowanego wycofania części wojsk USA z Niemiec i Afganistanu po przedłożeniu oceny skutków tego kroku oraz przedłuża sankcje dla projektu Nord Stream 2.

W niższej izbie Kongresu USA 335 deputowanych zagłosowało za ustawą National Defense Authorization Act (NDAA) o wartości 740 miliardów dolarów, a 78 było przeciw. Senat będzie głosował nad ustawą jeszcze w tym tygodniu.

Tuż przed wtorkowym głosowaniem prezydent USA Donald Trump ponownie wezwał Kongres do sprzeciwu wobec NDAA. Amerykańska głowa państwa zapowiedziała weto ustawy budżetowej na obronność, ponieważ wbrew jego postulatom nie zawiera ona przepisów, które ułatwiłyby pozywanie portali społecznościowych o moderowanie ich treści (przypadek art. 230 tzw. Ustawy o przyzwoitości w komunikacji). Odrzucenie prezydenckiego weta wymaga większości dwóch trzecich głosów w każdej izbie.

Ostateczna forma NDAA jest wynikiem długich negocjacji i licznych porozumień między Republikanami i Demokratami w Kongresie. Niektórzy senatorowie republikańscy, którzy teraz zajmą się ustawą, zapowiadali wcześniej, że poprą ustawę przeciwko Trumpowi, więc kwestię mediów społecznościowych trzeba uregulować innymi przepisami. Jednak dokładna liczba takich senatorów nie jest znana.

Zapisy ustawy odzwierciedlają dwustronne porozumienie, że Rosja i Chiny stanowią największe zagrożenie dla USA. Kraje te były kilkakrotnie wymieniane przez posłów USA podczas debaty poprzedzającej głosowanie.

NDAA na rok budżetowy 2021 przewiduje rozszerzenie sankcji na Nord Stream 2. Można je zastosować do firm, które są pośrednio zaangażowane w projekt, np B. Ubezpieczyciele lub instytucje przeprowadzające inspekcję i certyfikujące gazociąg. Jednocześnie NDAA zezwala na zwolnienie firm z sankcji, jeśli leży to w interesie narodowym Stanów Zjednoczonych.

W tekście zawarto między innymi poparcie dla utrzymania istniejącej obecności wojskowej USA w Niemczech. Prawo ogranicza możliwość zmniejszenia liczby stacjonujących tam żołnierzy do mniej niż 34,5 tys. bez formalnej oceny skutków takich środków.

READ  Kraków: Decyzja Rady zakazująca wyświetlania drastycznych treści

Ostatecznie może to zniweczyć plany Trumpa dotyczące redukcji amerykańskiego kontyngentu w Niemczech.

Podobne postanowienia dotyczą wycofania niektórych wojsk amerykańskich z Afganistanu. W listopadzie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ogłosił, że w styczniu do kraju wróci około 2000 osób. w kraju nadal stacjonuje 4,5 tys. żołnierzy.

Ważnym aspektem NDAA jest usunięcie pomników i nazwisk dowódców Konfederacji z nazw baz wojskowych i innych obiektów wojskowych po masowych protestach antyrasistowskich, które miały miejsce w tym roku w głównych miastach USA. Zmiana powinna nastąpić w ciągu trzech lat. Trump wcześniej wypowiadał się krytycznie o takich krokach.

NDAA prognozuje również fiskalny rok 2021 na 2,2 miliarda dolarów, aby Pentagon uruchomił odstraszającą inicjatywę w celu powstrzymania rosnącej potęgi militarnej Chin w regionie Indo-Pacyfiku. Mówi się, że wzorowany jest na Europejskiej Inicjatywie Odstraszania, zapoczątkowanej przez Departament Obrony USA w odpowiedzi na rosyjską agresję w 2014 roku i aneksję Krymu.

Ustawa przewiduje również sankcje dla Turcji w związku z zakupem rosyjskich zestawów rakietowych S-400 przez to państwo członkowskie NATO.

Uchwalana rok po roku przez 59 lat NDAA jest postrzegana w USA jako konieczny i konieczny warunek funkcjonowania Departamentu Obrony. Kiedy wejdzie w życie, amerykańscy wojskowi mogą spodziewać się wzrostu wynagrodzeń o 3 procent w 2021 roku.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *