technologia
Urzędnicy zatwierdzają plan Polsko-Amerykańskiego Centrum Szkoleniowego Czystej Energii – Sekcja Angielska
Dokument został w czwartek zatwierdzony w Warszawie przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę oraz zastępcę sekretarza ds. energetyki USA Kathryn Huff – podała państwowa agencja informacyjna PAP.
Minister Anna Moskwa i zastępca sekretarza Biura Energii Jądrowej w Departamencie Energii USA, dr hab. pic.twitter.com/4Z7ppCLtfI
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) 21 września 2023 r
Moskwa powiedziała reporterom, że nowe Centrum Szkoleniowe Czystej Energii (CETC) będzie szkolić kadrę dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która ma zatrudniać około 40 tys. osób.
„To ważny kamień milowy w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce” – dodała.
Minister Klimatu i Środowiska RP poinformował, że CETC będzie kształcić przyszłych specjalistów energetyki jądrowej z całej Europy.
Według władz pierwsze szkolenia na takie tematy, jak zarządzanie dużymi projektami, paliwo jądrowe i cyberbezpieczeństwo rozpoczną się w listopadzie.
Moskwa wyraziła nadzieję, że dzięki współpracy z USA Polska stanie się „supermocarstwem nuklearnym” – podała agencja PAP.
Wspólnie z charakterystycznymi produktami Departamentu Energii powołaliśmy dziś 🇵🇱 – 🇺🇸 Regionalne Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych. Będzie do centrum edukacyjnego, urlop narciarski w Europie. Aby nie tracić energii, ważne jest, aby… pic.twitter.com/EOuq1HydR9
— Anna Moskva (@moskwa_anna) 21 września 2023 r
Ameryka Irytacja powiedział, że CETC jest pierwszą tego typu placówką w tym regionie Europy i wpisuje się w strategiczne partnerstwo amerykańsko-polskie.
Huff, który stoi na czele amerykańskiego Urzędu Energii Jądrowej, powiedział, że CETC będzie szkolić specjalistów i budować potencjał niezbędny do zapewnienia, że „przyszłość naszych dwóch narodów leży w czystej i bezpiecznej energii” – twierdzi polski rząd.
Według urzędników ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński powiedział, że jego kraj jest dumny z tego, że jest najbliższym partnerem Polski w przejściu na czystą energię.
Podczas obecności amerykańskiej Misji Handlowej Energii Jądrowej w Polsce zastępca sekretarza ds. Energetyki merytorycznej dr Kathryn Huff, w skrócie @Energiapobyt w @MKiS_GOV_PL powiadomienie lub wystąpienie dotyczące wystąpienia zewnętrznego centrum szkoleniowego dla energetyki jądrowej… pic.twitter.com/Z8lusXUZAe
— Ambasada USA w Warszawie (@USEmbassyWarsaw) 21 września 2023 r
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zostać ukończona do 2033 roku
W maju polski rząd i PEJ podpisany „kamień milowy” porozumienia z amerykańskimi spółkami nuklearnymi Westinghouse i Bechtel w sprawie planowania i budowy pierwszej planowanej w Polsce elektrowni jądrowej.
Polski pierwsza elektrownia jądrowa zostaną zbudowane w północnych wsiach Lubiatowo i Kopalino z wykorzystaniem technologii reaktora AP1000 firmy Westinghouse – twierdzą urzędnicy powiedział.
Budowa ma się rozpocząć w 2026 r., a ukończenie pierwszego z trzech reaktorów zaplanowano na 2033 r. Po do polskiego rządu.
W kwietniu państwowy gigant energetyczny PGE i największa prywatna firma energetyczna ZE PAK Utworzony spółkę joint venture, która będzie współpracować z południowokoreańską KHNP przy budowie elektrowni jądrowej w zachodniej Polsce.
W sumie polityka nuklearna Polski zakłada budowę sześciu reaktorów jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od 6 do 9 GW – podała agencja PAP.
Tymczasem w lipcu polski rząd zatwierdzony plan państwowej spółki górniczej KGHM budowy elektrowni jądrowej w oparciu o technologię małych reaktorów modułowych (SMR).
(pm/gs)
Źródło: IAR, PAP, gov.pl
Kliknij na odtwarzacz audio powyżej, aby usłyszeć relację Michała Owczarka z Radia Polska.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”