Zabawa
Urządzenia fińskich dyplomatów zhakowane za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus
Autor: Karl Ritter | Powiązana prasa
SZTOKHOLM — Urządzenia mobilne fińskich dyplomatów pracujących za granicą zostały zhakowane przy użyciu wyrafinowanego oprogramowania szpiegującego, poinformował w piątek rząd Finlandii, a szef szpiegów kraju skandynawskiego powiedział, że prawdopodobnie winę ponosi „aktor państwowy”.
Fińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że ofiary były atakowane za pomocą oprogramowania Pegasus opracowanego przez izraelską firmę NSO Group zajmującą się oprogramowaniem szpiegującym. Oprogramowanie może bezproblemowo przeniknąć do telefonu komórkowego i umożliwić operatorom uzyskanie dostępu do zawartości urządzenia i historii lokalizacji.
„Wysoce wyrafinowane złośliwe oprogramowanie zainfekowało telefony użytkowników z systemem Apple lub Android bez ich powiadomienia i bez żadnych działań ze strony użytkownika” – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu, które również zostało zamieszczone na Twitterze. „Dzięki oprogramowaniu szpiegującemu sprawcy mogli przechwycić dane z urządzenia i wykorzystać jego funkcje”.
Jarmo Sareva, fiński ambasador ds. cyberbezpieczeństwa, nie ujawniłby zebranych danych, ale powiedział, że zgodnie z protokołami rządowymi informacje przekazywane przez telefon muszą być jawne lub sklasyfikowane na najniższym poziomie.
„Jak wiesz, oprogramowanie szpiegujące Pegasus przejmuje kontrolę nad telefonem” — powiedział Sareva. „Nawet mikrofon i kamera tych urządzeń były szpiegowane”.
Nie chciał powiedzieć, ilu dyplomatów zostało zaatakowanych ani w jakich krajach stacjonowali.
Zapytany, kto prawdopodobnie stoi za cyberszpiegostwem, powiedział: „Oczywiście mamy swoje podejrzenia”, ale odmówił rozwinięcia tematu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że prowadzi śledztwo od jesieni, dodając, że „szpiegostwo nie jest już aktywne”.
Antti Pelttari, dyrektor Fińskiej Służby Bezpieczeństwa i Wywiadu, powiedział później, że prawdopodobnie za włamaniem stał „jakiś aktor państwowy”.
„Ten (przypadek) wskazuje ze swojej strony, jak podatny jest telefon komórkowy” – powiedział Pelttari w wywiadzie dla fińskiego nadawcy MTV3 w piątek. „Nie należy obsługiwać informacji poufnych przez telefon komórkowy. To narzędzie podatne na ataki”.
NSO twierdzi, że sprzedaje Pegasusa tylko rządom w celu zwalczania przestępczości i terroryzmu. Wszystkie transakcje sprzedaży wymagają zgody izraelskiego Ministerstwa Obrony. Chociaż twierdzi, że ma zabezpieczenia zapobiegające nadużyciom, NSO twierdzi, że nie ma kontroli nad tym, w jaki sposób klient korzysta z produktu i nie ma dostępu do gromadzonych danych. Twierdzi, że rozwiązał kilka umów z powodu niewłaściwego wykorzystania Pegasusa.
Wśród potwierdzonych celów znaleźli się dziennikarze meksykańscy i saudyjscy, brytyjscy prawnicy i palestyńscy działacze na rzecz praw człowieka. Telefony 11 pracowników Departamentu Stanu USA, w tym niektórych funkcjonariuszy służb zagranicznych, pracujących w Ugandzie, zostały zhakowane przy użyciu oprogramowania szpiegującego NSO, The Associated Press i innych mediów donosiły w zeszłym roku.
AP ujawnił również w ekskluzywnych raportach opartych na ustaleniach Citizen Lab, internetowego strażnika na Uniwersytecie w Toronto, że krytycy polskiego prawicowego rządu zostali zhakowani za pomocą Pegasusa. Włamanie wywołało skandal, który niektórzy Polacy porównują do Watergate.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.