Connect with us

Świat

Urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii pozywają rząd w związku z rzekomym profilowaniem rasowym

Published

on

Urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii pozywają rząd w związku z rzekomym profilowaniem rasowym

Philipa Fonga/AFP/Getty Images

Trzej powodowie przed Sądem Okręgowym w Tokio w dniu 29 stycznia 2024 r.


Tokio
CNN

Trzej urodzeni za granicą mieszkańcy Japonii pozywają rząd kraju w związku z rzekomym profilowaniem rasowym, co podkreśla toczącą się debatę na temat japońskiej tożsamości i narodowości.

Powodowie złożyli pozew do Sądu Krajowego w Tokio i w poniedziałek odbyli konferencję prasową ze swoimi prawnikami – dodał nadawca publiczny NHK.

W pozwie zarzuca się, że byli oni przesłuchiwani przez policję ze względu na rasę, kolor skóry, narodowość i inne czynniki, co stanowi dyskryminację stanowiącą naruszenie japońskiej konstytucji – podaje NHK.

Żądają odszkodowania w wysokości 3 milionów jenów (20 355 dolarów) na osobę od rządu krajowego, władz metropolitalnych Tokio i rządu prefektury Aichi.

NHK podaje, że powód przybył do Japonii z Indii po ślubie z żoną i mieszka tam od ponad 20 lat. Od tego czasu był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez policję na ulicy, czasem dwa razy dziennie. Według NHK było tak źle, że czasami bał się wychodzić z domu.

Inny powód, obywatel Japonii urodzony w Pakistanie, powiedział podczas konferencji prasowej: „Wydaje mi się, że ludzie w Japonii mają wyobrażenie, że cudzoziemcy wyglądający jak obcokrajowcy popełniają przestępstwa”.

„Współpracowałem z (policją), ponieważ uważałem, że dla bezpieczeństwa publicznego ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa publicznego, ale kiedy zdarzyło się to nie raz, ale więcej niż 10 razy, zacząłem mieć wątpliwości” – dodał, według NHK.

Trzeci powód to urodzony w USA mężczyzna, który oświadczył, że chce podnieść świadomość problemu wśród japońskiego społeczeństwa. według Reutersa.

Philipa Fonga/AFP/Getty Images

Trzej powodowie i ich zespół prawny opuszczają Sąd Okręgowy w Tokio 29 stycznia 2024 r.

Rząd Aichi, do którego skontaktowała się CNN, odmówił komentarza w tej konkretnej sprawie. Stwierdziła jednak, że jej funkcjonariusze policji zostali przeszkoleni w zakresie „poszanowania praw człowieka” i zobowiązali się do wykonywania swoich obowiązków zgodnie z rozporządzeniem prefektury dotyczącym praw człowieka.

READ  Co najmniej 20 osób zginęło, a wiele osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego „podwójnego dotknięcia” na Odessę

Rząd Tokio również odmówił komentarza w tej sprawie, ale oświadczył, że w 2019 r. wydał rozporządzenie dotyczące praw człowieka, przeprowadził odpowiednie szkolenia dla swojej policji i „prowadził działania edukacyjne na rzecz poszanowania praw człowieka przysługujących obywatelom, w tym obcokrajowcom”. .”

Japonia jest krajem jednorodnym etnicznie o stosunkowo niskim poziomie imigracji, co skłoniło władze do nalegania w ostatnich latach na zwiększenie tej liczby obcokrajowcy i pracownicy aby wypełnić luki pozostawione przez starzejące się społeczeństwo.

Pomimo roku 2018 Japonia miała trudności z zrównoważeniem swoich konserwatywnych poglądów na temat imigracji z zapotrzebowaniem na nowych i młodszych pracowników Ankieta Pewa pokazało, że 59% Japończyków wierzy, że imigranci wzmocnią kraj.

Ze względu na dużą jednorodność etniczną kraju osoby o odmiennym wyglądzie mogą przyciągać niechcianą uwagę i czuć się inaczej, nawet jeśli identyfikują się jako Japończycy – zwłaszcza ci o ciemniejszej karnacji.

Na przykład, Ludzie, którzy są „Hafu”. – japońskie słowo oznaczające „połowę” i odnosi się do osób, które są w połowie etnicznie Japończykami – opisały, że są traktowane jak obcokrajowcy, nawet jeśli są obywatelami Japonii.

Liczba z Kontrowersje na przestrzeni lat uwydatniły te uprzedzenia i wzbudziły pytania dotyczące standardów piękna i tego, co to znaczy być Japończykiem. W 2019 roku firma produkująca makaron Nissin przeprosiła po oskarżeniu Gwiazda tenisa „wybielającego” Naomi Osaka – która jest pochodzenia japońskiego i haitańskiego – w animowanej reklamie przedstawiającej ją o bladej skórze, brązowych włosach i kaukaskich rysach twarzy.

I właśnie w tym miesiącu ogólnopolski konkurs piękności wywołała poruszenie, gdy ukoronowała urodzoną na Ukrainie modelkę Karolinę Shiino „najpiękniejszą ze wszystkich Japonek”. Niektórzy krytycy kwestionowali, czy osoba bez japońskiego pochodzenia może reprezentować ideały piękna tego kraju.

Jednak Shiino, naturalizowana obywatelka, która mieszka w Nagoi od piątego roku życia i biegle mówi po japońsku, stwierdziła, że ​​uważa się za „całkowicie Japonkę” i chce, żeby ją za taką uznawano.

READ  Chiny kupują rosyjską ropę po niskich od kilku miesięcy rabatach i podnoszą pułap cenowy

„W końcu żyjemy w czasach różnorodności – kiedy różnorodność jest konieczna” – stwierdziła.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *