Connect with us

Gospodarka

UPDATE 1 – szef polskiego banku twierdzi, że ujemne stopy procentowe są możliwe, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy

Published

on

UPDATE 1 – szef polskiego banku twierdzi, że ujemne stopy procentowe są możliwe, jeśli sytuacja gospodarcza się pogorszy

(Dodaje szczegóły, cytaty)

WARSZAWA, 15 stycznia (Reuters). Polskie stopy procentowe mogą spaść poniżej zera, jeśli pandemia koronawirusa będzie nadal powodować znaczne szkody w gospodarce – powiedział w piątek prezes banku centralnego Adam Glapiński, dodając, że jego scenariuszem bazowym jest brak zmian w kosztach kredytu.

Przejście do ujemnych kosztów finansowania zewnętrznego byłoby niezbadanym obszarem dla największej europejskiej gospodarki wschodzącej, w której podstawowa stopa procentowa utrzymuje się od maja na rekordowo niskim poziomie 0,1%. Jednak Glapiński powiedział, że sytuacja będzie musiała się znacznie pogorszyć, aby to uzasadnić.

„Tak, zezwalam na obniżki stóp procentowych. Tak, dopuszczam ujemne stopy procentowe – powiedział Glapiński w komentarzach zamieszczonych na stronie internetowej banku.

„Musiałoby to iść w parze z radykalnym pogorszeniem koniunktury, a wręcz przeciwnie, zakładamy, że w tym roku sytuacja gospodarcza będzie się stopniowo poprawiać”.

Powiedział, że linia bazowa będzie stabilna do 2022 roku.

Glapiński powiedział również, że bank interweniował na rynku walutowym od połowy grudnia, aby zapobiec nagłemu wzrostowi złotego.

Glapiński odmówił podania dokładnej wielkości interwencji, ale powiedział, że ich rozmiar jest „znaczący” i „nieporównywalny z żadną inną wcześniejszą interwencją”.

Jednak Glapiński powiedział, że bank nie ma konkretnego celu dla wartości złotego i chociaż bank centralny może interweniować na rynku, nadal ma płynny kurs walutowy.

„Nie staramy się utrzymać kursu na z góry określonym poziomie” – powiedział. (Relacje Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza, Justyny ​​Pawlak i Anny Koper; montaż: Toby Chopra)

READ  bne IntelliNews - Wzrost PKB w Polsce lepszy od konsensusu z 5,3% wzrostem rok do roku w III kwartale
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *