Gospodarka
Upadek produkcji samochodów w Polsce. Najgorsze dane od czerwca 2020 r
- Druga co do wielkości branża w Polsce ma kłopoty. W styczniu fabryki opuściło o ponad połowę mniej samochodów niż rok wcześniej.
- Rozkwitały tylko fabryki części samochodowych.
- Sektor akumulatorów samochodowych faktycznie nie miał przestojów w minionym roku, chociaż wzrost był wyższy w Niemczech.
- Więcej artykułów można znaleźć w sekcji Informacje biznesowe.
To jest automatyczne tłumaczenie maszynowe na inny język artykułu opublikowanego przez Business Insider. Tłumaczenia maszynowe mogą prowadzić do błędów lub nieścisłości. Będziemy nadal pracować nad ulepszeniem tych tłumaczeń. Możesz znaleźć oryginalną wersję Tutaj.
To drugi najważniejszy sektor przemysłowy w Polsce, więc jego wahania wpływają na wyniki całej gospodarki. Produkcja samochodów spadła w styczniu do najniższego poziomu od czerwca 2020 roku i była o ponad połowę niższa niż rok wcześniej. Produkcja części samochodowych wyglądała lepiej.
Największy Sektor przemysłowy w Polsce to produkcja żywności – w ubiegłym roku stanowiła ona 16 proc. sprzedanych produktów, aw styczniu 2021 roku – 15,8 proc. – wg danych GUS. Na drugim miejscu jest jednak sektor motoryzacyjny z udziałem 10,4 proc. Produkcji przemysłowej w styczniu i 9,5 proc. W ubiegłym roku.
Problem w tym, że produkcja samochodów w polskich fabrykach, która powoli w drugiej połowie roku powróciła do normy „prepandemicznej”, w styczniu ponownie załamała się. Wyprodukowano tylko 18 000 pojazdów. To najniższa liczba od czerwca ubiegłego roku. To także mniej niż średnia miesięczna za rok poprzedni (23 tys.), A mimo to fabryki zostały zamknięte w kwietniu i maju w związku ze spadkiem światowego popytu.
Słabe dane były już w grudniu, kiedy z polskich fabryk wyjechało 20,5 tys. Nowych aut w porównaniu z 29,5 tys. Rok wcześniej, ale styczeń okazał się jeszcze gorszy. Co ciekawe, spowolnienie nie dotyka jednak fabryk części samochodowych.
Tak daleko jak Silniki niepokoją się po bardzo dobrej drugiej połowie roku, kiedy w polskich fabrykach wyprodukowano ich 930 tys., czyli o 26% więcej niż przed rokiem, w styczniu produkcja spadła, ale tylko o 2% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Akumulatory samochodowe, na których opiera się dynamicznie rozwijający się segment produkcji samochodów elektrycznych, W styczniu wyprodukowano 600 tys. Sztuk, czyli o 8,1% więcej rocznie-rok. W tym segmencie ani produkcji w Polsce w ciągu ostatniego roku nie było zauważalnego spowolnienia wzrosła o 3,9% do 6,4 miliona sztuk. Dla porównania: produkcja w Niemczech wzrosła w ubiegłym roku o 12,2 proc., We Francji i we Włoszech odpowiednio o 9,3 i 6,5 proc.
Wreszcie produkcja opona samochodowa w Polsce też rosło. W styczniu wyprodukowano 2,96 mln sztuk, co jest zbliżone do historycznego rekordu 3,03 mln sztuk w październiku ubiegłego roku. Po załamaniu branży w kwietniu i maju, od sierpnia produkcja w fabrykach wzrosła, przewyższając wyniki z 2019 roku miesiąc po miesiącu.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”