Nauka
Uniwersytet Warszawski odzyskuje pierwsze miejsce Jagiellonki w tabeli ligi polskich uczelni
Uniwersytet Warszawski odzyskał pierwsze miejsce w rankingach uczelni wyższych w Polsce, za Uniwersytetem Jagiellońskim, który od dwóch lat zajmuje pierwsze miejsce.
Nowy ranking – publikowany corocznie przez Perspektywicznie magazyn edukacyjny – to kolejne dobre wieści dla Uniwersytetu Warszawskiego, który niedawno osiągnął najwyższą w historii polskiej uczelni pozycję w światowym rankingu QS World University Ranking, tuż za nim uplasował się Jagielloński.
Polskie uczelnie wspięły się na najwyższe w historii miejsca w światowych rankingach
Tradycyjni rywale, którzy podzielili się dwoma pierwszymi miejscami w tabeli Perspektywy rankingu co roku od jego uruchomienia w 2000 roku, na podium dołącza do nich Politechnika Warszawska, która zajmuje trzecie miejsce.
Czwarte miejsce zajmują Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, za nimi plasują się Politechnika Gdańska, a następnie Gdański Uniwersytet Medyczny i Politechnika Wrocławska na siódmym miejscu.
Na dziewiątym miejscu plasuje się Łódzki Uniwersytet Medyczny, a na równych dziesiątych Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Łódzka.
W tabeli rankingowej uwzględniono 29 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów, do których zaliczają się prestiż, profil absolwentów, potencjał badawczy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki nauczania i umiędzynarodowienie. Programy studiów są również oceniane.
Perspektywicznie sporządza także odrębną ocenę dla uczelni niepublicznych. Kolejna warszawska uczelnia, Akademia Leona Koźmińskiego, utrzymała pierwsze miejsce, przed SWPS Społeczną Akademią Nauk, a na trzecie miejsce awansowała Wyższa Szkoła Bankowa w Dąbrowie Górniczej.
Klasyfikacje adresowane są głównie do osób, które ukończyły szkołę średnią – wyjaśnia Waldemar Siwiński, prezes Perspektywicznie fundacji, dlatego publikuje się go na dwa tygodnie przed wręczeniem dyplomów ukończenia studiów, aby pomóc młodym ludziom w podjęciu decyzji, na jaką uczelnię i jaki kierunek wybrać.
Ale są też „rodzajem «fotografii» polskich uczelni… która pozwala określić, gdzie jesteśmy, co musimy poprawić i na czym powinniśmy się skupić w nadchodzących latach” – dodał Siwiński.
Dziesięć polskich uczelni wśród 1000 najlepszych na świecie w nowym międzynarodowym rankingu
Uniwersytet Warszawski powstał w 1816 roku w odpowiedzi na podział Polski pomiędzy Rosję, Prusy i Austrię, który uniemożliwił warszawskiej młodzieży akademickiej studiowanie w Krakowie.
Dziś kształci około 50 000 studentów na ponad 100 kierunkach, co czyni go największą uczelnią w Polsce. Do jej byłych uczniów zaliczają się laureaci literackiej Nagrody Nobla Czesław Miłosz i Olga Tokarczuk.
Uniwersytet Jagielloński powstał w 1364 roku, co czyni go najstarszym w Polsce i drugim najstarszym w Europie Środkowej. Kształci się na niej prawie 40 000 studentów, a wśród jej absolwentów znajduje się astronom Mikołaj Kopernik.
Najstarsza uczelnia w Polsce jako pierwsza umożliwi studentom transpłciowym zarejestrowanie preferowanego nazwiska
Główny autor obrazu: Adrian Grycuk/Wikimedia (pod CC BY-SA 3.0 PL)
Ben Koschalka jest tłumaczem i starszym redaktorem w Banknoty z Polski. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, od 2005 roku mieszka w Krakowie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”