technologia
Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski wspólnie zajmują pierwsze miejsce w rankingu polskich uczelni
Po latach wymiany pierwszych miejsc krakowski Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski po raz pierwszy w Polsce wspólnymi liderami coroczne rankingi uczelni.
Jagiellończycy uzyskali nieco wyższy wynik (100) niż Uniwersytet Warszawski (99,6). Ale Perspektywicznyczasopismo edukacyjne, które opracowuje tabelę, przyznaje uniwersytetom ten sam ranking, jeśli różnica w ich punktacji jest mniejsza niż 0,5.
Od momentu powstania w 2000 roku jego konkurenci co roku zajmują dwa pierwsze miejsca w rankingach, a UW w zeszłym roku zajął pierwsze miejsce w rankingu Jagiellonów.
Trzecie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, a za nią uplasował się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie na czwartym miejscu.
Za nią uplasowała się Politechnika Gdańska, Warszawski Uniwersytet Medyczny na siódmym miejscu i Politechnika Wrocławska na ósmym miejscu.
Politechnika Poznańska odnotowała największy wzrost w rankingu, awansując z 23. miejsca w zeszłym roku na 12. miejsce tym razem. Wśród uczelni niepublicznych najlepsze miejsce zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, zajmując 16. miejsce w klasyfikacji generalnej.
Dwie najlepsze uczelnie w Polsce zajęły swoje najlepsze do tej pory miejsca w prestiżowym QS @WorldUniRanking.
Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński po raz pierwszy znalazły się w pierwszej 300 na świecie https://t.co/hC9WNjNF61
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 9 czerwca 2022 r
Ranking bierze pod uwagę 30 wskaźników pogrupowanych w siedem kryteriów, m.in. prestiż, profil absolwenta, potencjał badawczy, innowacyjność, efektywność akademicką, warunki nauczania i umiędzynarodowienie.
Klasyfikowane są również poszczególne kierunki, na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Warszawski z 22 przedmiotami, następnie Politechnika Warszawska (15 kierunków) i Uniwersytet Jagielloński (11 kierunków).
W porównaniu globalnym polskie uczelnie nie odgrywają jednak szczególnie ważnej roli. Tylko jeden, Uniwersytet Warszawski, plasuje się obecnie w pierwszej 300 w QS World University Ranking Times Higher Education W Światowych Rankingach Uczelni w ogóle żadna polska uczelnia nie znalazła się w pierwszej 300.
Dziesięć polskich uczelni znalazło się obecnie w pierwszej 1000 na świecie – o dwie więcej niż rok wcześniej @ShanghaiRanking https://t.co/DWZHy8chjj
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 sierpnia 2021 r
Główne źródło obrazu: Mariusz Cieszewski/MSZ (pod CC BY-NC 2.0)
Alicja Ptak jest starszą redaktorką w Notes from Poland i dziennikarką multimedialną. Wcześniej pracowała dla agencji Reuters.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”