Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UNHCR Polska aktualizacja operacyjna, 15 października 2022 r. – Polska

Published

on

UNHCR Polska aktualizacja operacyjna, 15 października 2022 r. – Polska

Załączniki

KLUCZOWE DANE:

1.4 miliona*
Uchodźcy z Ukrainy zarejestrowani w Polsce korzystający z ochrony czasowej
778 milionów dolarów**
Budżet OOŚ, rozdział Polska”
*Źródło: Źródło – UNHCR, rząd – dane na koniec września
**Ukraiński Regionalny Plan Reagowania na Uchodźców (RRP)

PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ

  • Zaktualizowany Plan Reagowania na Uchodźców: Zrekalibrowany Regionalny Plan Reagowania na Uchodźców (RRP) 2022 dla sytuacji na Ukrainie został opublikowany 3 października 2022 roku jako uzupełnienie pełnego dokumentu RRP z kwietnia 2022 roku. Proces ponownej kalibracji podjęto w celu zapewnienia skoordynowanej pomocy humanitarnej, która uzupełnia wysiłki rządów w celu zaspokojenia potrzeb uchodźców i zapewnienia wcześniejszego planowania przed nadejściem zimy. Na poziomie regionalnym na OOŚ w 2022 r. otrzymano prawie 1,4 mld USD dofinansowania — około 78% zmienionych wymagań OOŚ. W Polsce 87 partnerów humanitarnych ubiega się o 778 mln USD do końca 2022 r. (LINK).

  • Przygotowanie zimowe: UNHCR wspiera wysiłki polskich władz na różnych szczeblach w zakresie przygotowania się do okresu zimowego i przyjęcia przybyszów z Ukrainy poprzez dostarczanie podstawowych elementów pomocy (CRI) do obiektów recepcyjnych, wdrażanie usprawnień termicznych w wielu schroniskach i wspieranie koordynacji. Łącznie do władz lokalnych dostarczono 558 244 przedmiotów pomocy humanitarnej (w tym koce, materace, pościel, śpiwory, zestawy higieniczne). Jeśli chodzi o schronienie, UNHCR przygotowuje się do przeprowadzenia termomodernizacji do 12 ośrodków recepcyjno-noclegowych (4 na Podkarpaciu i 8 na Lubelszczyźnie). Są to działania doraźne, mające na celu zaspokojenie pilnych potrzeb. UNHCR zorganizowało warsztaty na temat zimowania i analizy sytuacyjnej w Rzeszowie (podkarpackie) z udziałem 46 uczestników z władz lokalnych, agencji ONZ oraz międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych.

  • Program pomocy pieniężnej: Wielozadaniowy program pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych (MPCA) UNHCR zakończył się we wrześniu, docierając do 283 515 uchodźców (133 036 rodzin). Od drugiej połowy października 2022 r. do końca roku UNHCR zapewnia wysoce ukierunkowaną pomoc niektórym najbardziej bezbronnym uchodźcom, aby pomóc im zaspokoić ich podstawowe potrzeby, w tym zwiększone potrzeby zimowe.

  • Edukacja: Według danych rządowych (LINK) na dzień 10 października 2022 r. około 192 000 ukraińskich dzieci uczęszczało do polskich przedszkoli i szkół. Wraz z innymi podmiotami humanitarnymi UNHCR jest zaangażowany w sprawną integrację dzieci uchodźców w polskim systemie edukacji.

  • Zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu i nadużyciom seksualnym (PSEA): Biorąc pod uwagę skalę trudnej sytuacji w Polsce oraz profil populacji uchodźców (głównie kobiet i dzieci), ryzyko wykorzystywania seksualnego i wykorzystywania seksualnego wzrasta. UNHCR wspólnie zarządza siecią PSEA w Polsce z Plan International. We współpracy z WHO i IOM, UNHCR organizuje szkolenia na temat przemocy ze względu na płeć oraz zapobiegania wykorzystywaniu i nadużyciom seksualnym. W Rzeszowie w dniach 10-13 października wzięło udział 23 uczestników z dziedzin zdrowia i zdrowia psychicznego oraz wsparcia psychospołecznego. Tematy obejmowały koncepcje przemocy ze względu na płeć (GBV), bezpieczne ujawnianie, podejście skoncentrowane na ofiarach, bezpieczne skierowania i zasady PSEA.

READ  W Polsce, która boi się szczepień, liczba zgonów związanych z COVID sięga 100 000
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *