Nauka
UNDP i UE współpracują z lokalną organizacją pozarządową Niebiańska Forteca, aby stworzyć Mały Mariupol dla wysiedlonych Ukraińców [EN/UK] – Ukraina
Przeniesiona z rozdartego wojną ukraińskiego miasta Mariupol organizacja pozarządowa Niebiańska Twierdza utworzyła centrum w Dnieprze na Ukrainie, aby wspierać wewnętrznie przesiedleńców z obszarów najbardziej dotkniętych wojną powiatu.
Dniepr, Ukraina, 12 lipca 2022 r. – Uznając duży potencjał tego wyjątkowego nowego obiektu dla przesiedlonych Ukraińców uciekających przed przemocą na wschodzie kraju, UE i UNDP pomogły w zorganizowaniu otwarcia centrum jako sposobu na wsparcie przeniesionej organizacji pozarządowej i zwiększenie spójności społecznej między IDPs a lokalizacje w Dnieprze.
Wcześniej organizacja pozarządowa zapewniała codzienną pomoc humanitarną około 2000 osób wewnętrznie przesiedlonych w Dnieprze. Teraz, z w pełni operacyjnym centrum gotowym służyć potrzebującym, będzie mógł rozszerzyć swój zasięg na ponad 100 000 osób wewnętrznie przesiedlonych i mieszkańców w całym Dnieprze. Centrum będzie oferować różnorodne usługi: od organizacji wydarzeń artystycznych i wystaw, po pomoc prawną i psychologiczną dla przesiedleńców. Dzięki wsparciu UE i UNDP centrum ma teraz dużą przestrzeń coworkingową i ukraińską bibliotekę.
Fryderyk CoeneSzef Biura Współpracy Delegatury UE na Ukrainę powiedział, że wierzy, iż centrum odniesie wielki sukces w mieście i przyczyni się do lepszej integracji osób wewnętrznie przesiedlonych z ich nową społecznością.
„Otwarcie tej rezydencji jasno pokazuje, że żadna broń wojskowa nie jest w stanie zniszczyć autentycznej kultury ukraińskiej” – powiedział Coene. „Silne pragnienie zachowania i dzielenia się nim jest inspirujące i daje nam nadzieję w tych trudnych czasach. Wspólnie z naszymi partnerami UNDP chcemy zapewnić Ukraińców, że nadal będziemy dokładać wszelkich starań, aby te społeczne inicjatywy rozwijały się i umacniały – a wojna nie stanie nam na drodze”.
Manal Fouaniprzedstawicielka UNDP na Ukrainie powiedziała, że nigdy nie przestała być pod wrażeniem szybkości i jakości interwencji naprawczych zaprojektowanych i wdrożonych w odpowiedzi na wojnę przez społeczeństwo obywatelskie na Ukrainie.
„My w UNDP jesteśmy zdumieni niesamowitą gorliwością Ukraińców Mariupola, którzy pomimo chwilowej utraty dostępu do swojego rodzinnego miasta, znaleźli siłę, by aktywnie wdrażać ważne inicjatywy, aby pomóc innym przesiedleńcom w ich społecznościach przyjmujących” – powiedział Fouani.
„UNDP będzie nadal pracować ramię w ramię ze wszystkimi populacjami dotkniętymi wojną wraz z naszymi strategicznymi partnerami w UE. Wspólne podążanie tą trudną ścieżką może jedynie doprowadzić do wzmocnienia odporności narodu ukraińskiego poprzez zaangażowanie instytucji i wzmocnienie pozycji organizacji społeczeństwa obywatelskiego”.
Korzystając ze środków przekazanych przez Unię Europejską w ramach Programu ONZ na rzecz Budowania Pokoju i Odbudowy, UNDP zakupiło meble i wyposażenie techniczne do przestrzeni o wartości ponad 600 tys. hrywien (20 tys. USD). Urzędnicy UE i UNDP wzięli udział w ceremonii otwarcia.
Głowa Niebiańskiej Twierdzy Kyryło Dolimbajew powiedział, że ideą ośrodka było zadbanie o potrzeby przesiedleńców przy jednoczesnym zapoznaniu społeczeństwa z różnorodną kulturą rodzinnego Mariupola.
„Otwarta przestrzeń – Mały Mariupol – to miejsce, w którym bije wielkie serce Mariupola” – powiedział. „Naprawdę zależało nam na stworzeniu miejsca, w którym każdy mógłby poczuć się jak w domu. Mam nadzieję, że nam się udało”.
Tło
Program budowania pokoju i odbudowy ONZ (UN RPP) jest realizowany przez cztery agencje ONZ: Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Jednostkę Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia Kobiet (UN Women), Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA) oraz Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacja Narodów Zjednoczonych. Organizacja Narodów Zjednoczonych (FAO).
Program wspiera dwunastu partnerów międzynarodowych: Unia Europejska (UE), Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Ambasada USA na Ukrainie oraz rządy Kanady, Danii, Niemiec, Japonii, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji i Szwajcarii. .
zapytania mediów
Julia Samus, lider komunikacji UNDP na Ukrainie; e-mail: [email protected]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”