Connect with us

Gospodarka

Umowa o świadczenie usług otwiera drogę do polsko-kanadyjskiej współpracy SMR : Corporate

Published

on

Umowa o świadczenie usług otwiera drogę do polsko-kanadyjskiej współpracy SMR : Corporate

14 października 2022

Ramowa umowa serwisowa podpisana przez Laurentis Energy Partners i Synthos Green Energy będzie wspierać rozwój i wdrażanie małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Umowa umożliwia międzynarodową współpracę obu firm, począwszy od wczesnego planowania projektu.

Kasprów, Guibourgé-Czetwertyński, Smith and Laurentis Energy Partners Prezes Dominique Minière podczas ceremonii podpisania (Zdj.: Laurentis)

Dostawca usług SMR Laurentis jest komercyjną spółką zależną Ontario Power Generation (OPG) i zapewnia wiedzę fachową w całym cyklu rozwoju elektrowni jądrowej, od wykonalności i projektu po budowę, uruchomienie i eksploatację. Synthos Green Energy jest częścią Grupy Synthos, której właścicielem jest polski prywatny inwestor i przemysłowiec Michał Sołowow.

OPG ogłosiło w grudniu 2021 r., że będzie współpracować z GE Hitachi Nuclear Energy w celu wdrożenia BWRX-300 SMR w swoim zakładzie w Darlington, mając na celu zbudowanie pierwszego komercyjnego SMR w Kanadzie już w 2028 r. W tym samym miesiącu GE Hitachi Nuclear Energy, BWXT Canada i Synthos Green Energy ogłosiły zamiar wsparcia rozmieszczenia SMR w Polsce, a w lipcu br. Orlen Synthos Green Energy (OSGE) – wspólne przedsięwzięcie Synthos Green Energy – złożyło i PKN Orlen – w Państwowej Agencji Atomistyki (Państwowa Agencja Atomistyki) do oceny technologii BWRX-300 SMR. OSGE planuje rozmieścić flotę BWRX-300 SMR w Polsce, z zamiarem uruchomienia pierwszej floty do końca tej dekady.

Umowa została podpisana w polskim Ministerstwie Klimatu i Środowiska po spotkaniu ministra energetyki Ontario Todda Smitha i polskiego sekretarza stanu Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego.

„Ta umowa jest dowodem na to, że świat postrzega Ontario jako lidera w dziedzinie czystej energii i nowych technologii jądrowych – takich jak SMR – które mogą oferować ogromne możliwości gospodarcze i środowiskowe” – powiedział Smith.

„Fakt, że technologia BWRX-300 została wybrana przez doświadczonych dostawców energii z Kanady – kraju z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w branży jądrowej – potwierdza, że ​​podjęliśmy właściwe decyzje i jesteśmy na dobrej drodze” – powiedział dyrektor generalny Synthos Green Energy. Rafała Kasprowa. „Współpraca z kanadyjskimi firmami, takimi jak Laurentis Energy Partners, pozwoli nam wyciągnąć wnioski z pierwszych planowanych wdrożeń BWRX-300 na całym świecie, aby przyspieszyć rozwój projektów w Polsce”.

READ  Plan odbudowy i odporności Polski

BWRX-300 to chłodzony wodą SMR o mocy 300 MWe z naturalną cyrkulacją i pasywnymi systemami bezpieczeństwa, wykorzystujący konstrukcję i podstawę licencjonowania projektu reaktora wrzącej wody ESBWR, certyfikowanego przez GE Hitachi przez Komisję Regulacji Jądrowych Stanów Zjednoczonych.

Opracowane i napisane przez World Nuclear News



Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *