Connect with us

Gospodarka

Umowa między UE a Wielką Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków

Published

on

Umowa między UE a Wielką Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków
Rafał Guz / PAP

Umowa UE-Wielka Brytania to dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców i obywateli, która ograniczy negatywny wpływ Brexitu – powiedział PAP minister do spraw europejskich Konrad Szymański.

Szymański powiedział, że Polska od początku dążyła do konstruktywnych i wytrwałych działań UE w tej sprawie.

Porozumienie ograniczy negatywne skutki Brexitu. Dotyczy producentów artykułów przemysłowych i spożywczych. Umowa przewiduje szczególne ulgi m.in. dla sektora motoryzacyjnego, farmaceutyków i produktów rolnictwa ekologicznego. Zadbaliśmy o uwzględnienie interesów sektora transportu co jest szczególnie ważne dla Polski. Przewoźnicy lotniczy mają pełny dostęp punkt-punkt między UE a Wielką Brytanią oraz nieograniczone prawa tranzytowe przez te terytoria. W ograniczonym zakresie możliwe będą też przewozy kabotażowe – powiedział PAP minister.

Szymański dodał, że umowa znacząco obniży ekonomiczne koszty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. „Utrzyma dostęp do rynku brytyjskiego dla polskich eksporterów, którzy w 2019 roku sprzedali towary w Wielkiej Brytanii za łącznie 61 mld zł (13,4 mld euro). Kompleksowa umowa o koordynacji ubezpieczeń społecznych będzie ważna dla zabezpieczenia społecznego. być.” Obywatele polscy – powiedział.

Powiedział też, że umowa pozwoli na stabilizację i rozwój stosunków politycznych między Wielką Brytanią a UE, co jest ważne dla obniżenia politycznych kosztów Brexitu.

W piątek w Brukseli odbyło się spotkanie ambasadorów UE w sprawie umowy UE-Wielka Brytania po Brexicie. Michel Barnier, główny negocjator UE, przedstawił wynik negocjacji. Ambasador RP Andrzej Sados podziękował Barnierowi za pracę nad porozumieniem, ale dodał, że Polska musi jeszcze zapoznać się ze szczegółami.

W czwartek Wielka Brytania i Unia Europejska podpisały porozumienie o wzajemnych stosunkach, które będzie obowiązywać po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie. W rezultacie od Nowego Roku nie będzie żadnych taryf ani innych zakłóceń w handlu między UE a Wielką Brytanią.

READ  Panika na granicy białorusko-polskiej pokazuje, że Zachód wpada w pokręconą pułapkę imigracyjną Aleksandra Łukaszenki

Proces wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczął się dokładnie 1646 dni temu, kiedy 52 proc. Obywateli Wielkiej Brytanii zagłosowało za opuszczeniem Unii w referendum. W tym czasie Prezes Rady Ministrów zmienił się dwukrotnie, a data wyjazdu została dwukrotnie przesunięta. Wielka Brytania oficjalnie opuściła UE 31 stycznia 2020 r., Ale pozostaje związana przepisami UE do końca okresu przejściowego, czyli 31 grudnia tego roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *