Connect with us

Gospodarka

Ukraińskie produkty rolne mają szybciej trafić do UE, bo Polska ułatwia kontrole

Published

on

Ukraińskie produkty rolne mają szybciej trafić do UE, bo Polska ułatwia kontrole

Kijów i Warszawa uzgodniły przyspieszenie kontroli na granicy ukraińsko-polskiej oraz uproszczenie eksportu ukraińskich produktów rolnych do UE i krajów trzecich.

Wynika to ze wspólnego oświadczenia podpisanego w poniedziałek w Warszawie przez ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołę Solskiego oraz wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, informuje korespondent Ukrinform.

Strony zakładały, że zakrojona na szeroką skalę agresja Rosji na Ukrainę zerwała tradycyjne łańcuchy logistyczne dostaw rolnych na eksport oraz zablokowała ukraińskie porty, przez które transportowano większość produktów rolnych. Ponadto 400 milionów ludzi na całym świecie mogłoby zostać bez żywności, co doprowadziłoby do głodu i dalszych kryzysów migracyjnych.

Sprzyja to zatem tworzeniu niezawodnych korytarzy tranzytowych dla eksportu rolnego do krajów trzecich oraz bliższej współpracy w rolnictwie między Ukrainą a Polską.

Przeczytaj także: Ukraina i USA rozmawiają o partnerstwie na rzecz zwiększenia ukraińskiego eksportu zboża

Zgodnie z warunkami porozumień strona ukraińska zorganizuje przewóz towarów przez wyznaczone przejścia graniczne w Polsce, natomiast strona polska dokona przeglądu aktualnych wymagań dotyczących kontroli weterynaryjnej tranzytowego ładunku zboża z Ukrainy i w ogóle zapewni tranzyt zboża punkty kontrolne na granicy z Polską.

Jak już wspomniano, w pierwszej połowie maja Polska wprowadziła całodobową pracę w weterynaryjnych posterunkach kontroli granicznej. Ponadto strony zgodziły się na zwiększenie liczby inspektorów weterynarii na wyznaczonych przejściach granicznych, a także możliwość organizowania ich pracy przez całą dobę w punktach najbardziej ruchliwych, w celu ułatwienia szybkiej kontroli importowanych i tranzytowych towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego do Ukraina.

Podkreśla się, że strony będą wspólnie rozwiązywać problemy związane z logistyką kolejową towarów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz zapewnić sprawny transport produktów rolnych.

Jak informowaliśmy, z powodu blokady ukraińskich portów morskich na rynek światowy nie trafiło 7 mln ton pszenicy, 14 mln ton kukurydzy, 3 mln ton oleju słonecznikowego oraz 3 mln ton śruty słonecznikowej i innych upraw. Doprowadziło to już do rekordowego wzrostu cen światowych i nieuchronnie doprowadzi do światowego kryzysu żywnościowego i rosnącej inflacji.

READ  Są to rynki, które według niewielu przewidywań mogą ostatecznie wyróżnić się na Cop28

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *