Gospodarka
Ukraiński konduktor pociągu towarzyszy zachodnim VIP-om
Pomimo tego, że pochodzi z odległej ukraińskiej wioski, Tetyana Kogut współpracowała z niektórymi z najpotężniejszych zachodnich przywódców na świecie.
36-letnia stewardesa nigdy nie myślała, że spotka celebrytów lub głowy państw, kiedy 19 lat temu zaczynała pracować jako „providnytsa” – stewardesa w wagonie sypialnym.
Jednak od czasu rosyjskiej inwazji na jej kraj przyjęła mało prawdopodobną rolę: witała i zapewniała rozrywkę niezliczonym VIP-om, którzy podróżują, aby pokazać swoje wsparcie dla Kijowa.
„Towarzyszyłam dziesiątkom pasażerów – prezydentom, premierom, książętom…” – powiedziała AFP.
Na Ukrainie, gdzie od początku wojny zawieszono wszystkie loty komercyjne, pociągi nocne pozostają integralną częścią krajowego systemu transportu i jednym z niewielu sposobów wjazdu i wyjazdu z kraju.
Pomimo wojny byli imponująco punktualni, a bilety były stosunkowo tanie.
Dla zachodnich zwolenników Ukrainy nie mają wyboru: najszybszym sposobem na dotarcie tam jest pociąg, zwykle z Polski.
W każdym wagonie pracuje jeden lub dwóch gospodarzy, którzy sprawdzają bilety, serwują kawę i herbatę oraz dbają o spokój i czystość.
Tetiana pochodzi z Gołowiecka, wsi położonej dwie godziny drogi od zachodniego Lwowa, gdzie nadal mieszka z mężem i nastoletnim synem.
Na początku inwazji tygodniami pracowała na cywilnych drogach ewakuacyjnych, czasem pod ostrzałem.
– 500 delegacji –
Po tym, jak wiosną 2022 roku rosyjskie siły zbrojne zostały zmuszone do wycofania się z przedmieść Kijowa, do stolicy zaczęli tłumnie przybywać zachodni politycy.
Zadaniem towarzyszenia tym delegacjom było kilkudziesięciu gospodarzy i hostess.
Pierwszą tego typu delegacją była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola na początku kwietnia 2022 r. Załoga pociągu zdała sobie sprawę, że będą tam VIP-y, gdy zobaczyła ochroniarzy na dworcu kolejowym w Polsce.
Ponad półtora roku później Tetyana nie liczy już swoich gości VIP, ale nauczyła się wystarczająco angielskiego, aby zaoferować herbatę lub kawę i zrozumieć pytania pasażerów.
„Dziękują nam za naszą pracę i mówią: Zostałeś w kraju, nie boisz się?” – powiedziała, siedząc w przedziale pociągu 091/92 relacji Kijów – Lwów.
W sumie przez 21 miesięcy wojny ukraińskie koleje przewiozły ponad 500 oficjalnych delegacji.
Ze względów bezpieczeństwa informacje o wyjazdach często trzymane są w tajemnicy.
Czasami jednak szczegóły ujawnia się dopiero później, jak na przykład wtedy, gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz i ówczesny premier Włoch Mario Draghi podczas wizyty w Kijowie w czerwcu 2022 r. dokuczali prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi w związku z jego rzekomo eleganckim przedziałem.
Pasażerem, któremu Tetiana towarzyszy najczęściej, jest były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, z którym podróżowała cztery razy, gdy był szefem rządu i po jego odejściu ze stanowiska.
Dał jej kapelusz z emblematem londyńskiego metra.
– „Wolałbym spokój” –
Johnson, jak powiedziała Tetyana, pocieszał ją także podczas „najgorszej podróży” 24 sierpnia 2022 r., kiedy w rosyjskim ataku na stację kolejową zginęło co najmniej 25 cywilów, w tym dwóch jej kolegów.
Niektórzy politycy po prostu cieszą się, że zdążyli na czas.
Zespół kierowany przez niemiecką minister spraw zagranicznych Annalenę Baerbock był „pod wielkim wrażeniem” punktualności ich pociągu, który przybył do Kijowa dokładnie na czas, powiedziała Tetyana.
„Powiedzieli, że coś takiego nie zdarza się w Niemczech” – powiedziała Tetyana.
Raz Tetiana powiedziała, że jej pociąg spóźnił się zaledwie 15 minut po tym, jak drzewo upadło na tory.
„Musieliśmy wyjaśnić (delegacji), że to nie było bombardowanie, tylko deszcz” – zażartowała.
Od tego czasu stworzyła „małe muzeum” pamiątek oferowanych przez swoich pasażerów, w tym odznak, listów z podziękowaniami, długopisów i notatników.
„Nigdy nie myślałam, że będę w stanie spotkać się z prezydentami innych krajów i porozmawiać z nimi” – powiedziała Tetiana, „ale wolałabym mieć spokój w domu i oglądać ich tylko w telewizji”.
mrówka/cad/js
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”