Gospodarka
Ukraińscy urzędnicy przechodzą szkolenie w zakresie dochodzeń w sprawie wirtualnych aktywów i kryptowalut
Czternastu funkcjonariuszy organów regulacyjnych i organów ścigania z Ukrainy pogłębiło swoją wiedzę i umiejętności w zakresie identyfikacji i prowadzenia dochodzeń w sprawie przestępstw finansowych popełnianych przy użyciu kryptowalut i innych aktywów wirtualnych podczas sesji szkoleniowej, która odbyła się w dniach 14-17 listopada 2023 r. w Wiedniu. Kurs został zorganizowany przez Biuro Koordynatora Działalności Gospodarczej i Środowiskowej OBWE (OCEEA) we współpracy z Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).
„Wraz ze wzrostem wykorzystania wirtualnych aktywów i kryptowalut na Ukrainie istnieje pilna potrzeba wzmocnienia potencjału organów ścigania i organów regulacyjnych. Jest to niezbędne dla skutecznych dochodzeń i wzmacnia odporność Ukrainy na pranie pieniędzy i inne przestępstwa finansowe” – powiedział Ralf Ernst, pełniący obowiązki koordynatora OBWE ds. działań gospodarczych i środowiskowych. „To drugie szkolenie w zakresie badania wirtualnych aktywów dla ukraińskich urzędników, a OBWE będzie w dalszym ciągu wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz zwalczania prania pieniędzy, szczególnie za pośrednictwem wirtualnych aktywów i kryptowalut”.
Podczas kursu uczestnicy poznali zaawansowane techniki i praktyczne narzędzia rozwiązywania przestępstw finansowych popełnianych z wykorzystaniem wirtualnych aktywów. Kurs zapewnił także uczestnikom wiedzę na temat zaawansowanego śledzenia transakcji przestępczych na różnych blockchainach poprzez studia przypadków i najlepsze praktyki oraz zapewnił uczestnikom możliwość zapoznania się ze specjalistycznym oprogramowaniem analitycznym.
Kurs ten jest częścią pozabudżetowego projektu OBWE pt. „Innowacyjne rozwiązania polityczne mające na celu ograniczenie ryzyka prania pieniędzy związanych z aktywami wirtualnymi„. Projekt ma na celu wsparcie rządów Gruzji, Mołdawii i Ukrainy w budowaniu zdolności organów krajowych do ograniczania ryzyka przestępczego związanego z wirtualnymi aktywami i kryptowalutami za pomocą oprogramowania do śledzenia analitycznego. Projekt jest finansowany przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy, Rumunię i Polskę.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”