Connect with us

Gospodarka

Ukraińscy rolnicy wzywają Polskę do budowy kolei szerokotorowej z Ukrainy do Gdańska przez Litwę

Published

on

Ukraińscy rolnicy wzywają Polskę do budowy kolei szerokotorowej z Ukrainy do Gdańska przez Litwę

Ukraińscy rolnicy wystąpili do władz RP o ułożenie na jej terenie kolei szerokotorowej (o prześwicie 1520 mm), która połączy polski port Gdańsk z siecią kolejową Ukrainy i Litwy w celu eksportu produktów i zapewnienia strategicznie ważnego importu przez zachodnie granice Ukrainy.

Stosowny apel do Prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego poparły czołowe ukraińskie stowarzyszenia rolnicze, w tym Ukraińska Rada Rolnicza, Związek Rolniczy Ukrainy, Ukraiński Klub Agrobiznesu, Ogólnoukraiński Związek Gmin, Związek Hodowców Drobiu Ukrainy i Ukraińskiej Konfederacji Rolnej.

Zgodnie z wezwaniem, jednym z największych portów europejskich i najbliższych Ukrainie jest port w Kłajpedzie (Litwa), który posiada znaczne wolne moce przeładunkowe. Jednak ze względu na różnice w szerokości torów między Polską, Ukrainą i krajami bałtyckimi istnieje konieczność przeładunku zawartości wagonów na przejściach granicznych między krajami lub przestawienia wózków wagonów, co nie w pełni wykorzystuje puszka potencjału eksportowo-importowego portu w Kłajpedzie.

Z kolei wykorzystanie pojazdów lub kontenerów jako alternatywy dla transportu kolejowego nie nadaje się do transportu towarów masowych (węgiel, ruda, zboże, metal) na duże odległości i podnosi ich koszty do poziomu niekonkurencyjnego. Dodatkowo w przypadku wykorzystania terminali kontenerowych przepustowość linii kolejowej jest ograniczona przez ich przepustowość, co również uniemożliwia pełne wykorzystanie potencjału.

„Naszym zdaniem ułożenie przez terytorium Polski linii kolejowej o rozstawie 1520 mm, która połączy sieci kolejowe Ukrainy i Litwy, a także połączy nimi gdański port dla ruchu towarowego i pasażerskiego, rozwiąże powyższe problemy” – czytamy w apelu.

READ  Akcje EMERGING MARKETS, FX wyznaczają noworoczny wzrost w obliczu słabości dolara i nadziei na odreagowanie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *