Connect with us

Gospodarka

Ukraińscy parlamentarzyści wyrzuceni z Polski w związku z trwającym sporem zbożowym – EURACTIV.com

Published

on

Ukraińscy parlamentarzyści wyrzuceni z Polski w związku z trwającym sporem zbożowym – EURACTIV.com

Rada Ministrów Ukrainy zakazała ukraińskim prawodawcom podróżowania do Polski w związku z trwającym sporem dotyczącym importu zbóż. Zjednoczyć ogłoszono we wtorek, co ukraińscy prawodawcy nazywają „nielegalnym”.

W związku z wygaśnięciem 15 września unijnego embargo na wybrane ukraińskie produkty rolne i spożywcze, Polska, jeden z krajów mocno dotkniętych nadmiernym importem z Ukrainy, domaga się przedłużenia i grozi wprowadzeniem jednostronnych środków.

„Nie chcą mnie wypuścić. „Chcę jechać (do Polski), ale nie pozwalają mi przekroczyć granicy (…) z powodu nielegalnej decyzji Rady Ministrów Ukrainy o niewypuszczeniu legislatorów” – powiedział poseł Mykoła Kniażycki, który miał być zaplanowany rozpoczęło się uczestnictwo w forum gospodarczym w Karpaczu, które odbyło się we wtorek – zapowiedział Zjednoczyć.

Według źródeł zbliżonych do forum Knyażycki nie jest jedynym parlamentarzystą, który decyzją rządu został zmuszony do odwołania swoich wyjazdów do Karpacza. „W ciągu ostatnich kilku dni doszło do kilku rezygnacji” – podają źródła.

Wyjątkiem są oficjalne wyjazdy Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wizyty związane z NATO czy oficjalne zaproszenia – powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarych Zjednoczyć. Nie potwierdził jednoznacznie, że zakaz obowiązuje, ani nie zaprzeczył doniesieniom.

Wyraził także nadzieję, że nie będzie nowych zakazów importu ukraińskich produktów rolnych i żywności oraz że przedłużenie obecnego embarga będzie dla Kijowa „trudne do zaakceptowania”.

Choć debata w UE toczy się głównie wokół zbóż, na krajową produkcję w Polsce wpływa także inny import z Ukrainy, w tym niekontrolowany przepływ mrożonych tanich owoców miękkich, zwłaszcza malin, oraz soku jabłkowego, których Polska jest drugim co do wielkości eksporterem na świecie.

Polscy rolnicy nie mogą konkurować z Ukrainą w produkcji żywności, ponieważ Ukraina stosuje wiele pestycydów zakazanych w UE, przez co produkcja jest znacznie tańsza – mówił EURACTIV.pl na początku tego roku Mirosław Maliszewski, prezes Stowarzyszenia Sadowników Polskich.

READ  Wolna i zamożna Polska pamięta Powstanie Warszawskie |

Jego zdaniem po integracji Ukrainy z UE należy wprowadzić okresy przejściowe dla ukraińskiej żywności, zanim będzie ona mogła wejść na rynek unijny na takich samych zasadach, jak produkty ze „starych” państw członkowskich.

Maliszewski uważa, że ​​Ukraina musi także przyjąć takie same zasady produkcji żywności, jak cała Unia, zanim przystąpi do UE.

(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)

Przeczytaj więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *