Najważniejsze wiadomości
Ukraina: Nowy atak na Krym, Polska wstrzymuje dostawy broni, Zełenski spotyka się z Bidenem
Wszystkie aktualne wydarzenia na temat wojny na Ukrainie.
Ukraina atakuje bazę lotniczą na Krymie
W czwartek armia ukraińska poinformowała, że zaatakowała rosyjskie lotnisko wojskowe w pobliżu krymskiego miasta Saky. Był to kolejny atak Kijowa na Półwysep Ukraiński, który został zaanektowany przez Moskwę i wykorzystany jako baza wypadowa do inwazji na Ukrainę.
„Ukraińskie Siły Obronne przeprowadziły połączony atak na lotnisko wojskowe okupanta w pobliżu miasta Saky” – podało w środę wieczorem w Telegramie centrum łączności wojskowej, nie podając dalszych szczegółów.
Źródło ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU) podało, że była to wspólna operacja SBU i sił morskich, przy użyciu dronów i ukraińskich rakiet manewrujących Neptune.
Atak nastąpił zaledwie dzień po tym, jak wyznaczone przez Rosję władze na Krymie ogłosiły, że udaremniły ukraińskie ataki rakietowe i dronowe na Sewastopol i tereny wokół jego głównego portu, kluczowego obiektu rosyjskiej marynarki wojennej.
Według gubernatora Sewastopola Michaiła Raswojajewa siły ukraińskie zaatakowały miasto rakietami, a dwa sąsiednie miasta, Kacha i Wierchniesadowo, przy użyciu dronów.
13 września w wyniku strajku w stoczni w Sewastopolu uszkodzone zostały dwa statki, a 24 osoby zostały ranne. W sierpniu, po operacji komandosów ukraińskich sił zbrojnych, doszło do szczególnie masowego ataku na półwysep z udziałem 42 dronów.
Armia ukraińska wielokrotnie atakowała także rosyjskie statki pływające po Morzu Czarnym lub cumujące na Krymie i w rosyjskich portach wzdłuż wybrzeża.
Ukrainę czekają trudne czasy, ostrzega Kijów
Ukraińscy urzędnicy ostrzegają, że przed krajem „trudne miesiące”.
„Czekają nas trudne miesiące: Rosja będzie w dalszym ciągu atakować ukraińską infrastrukturę energetyczną i kluczowe obiekty” – powiedział w Telegramie zastępca szefa Administracji Prezydenta Oleksij Kuleba.
Wraz ze zbliżaniem się zimy władze ukraińskie obawiają się, że Moskwa wznowi kampanię ataków, których celem jest pogrążenie ludności cywilnej w zimnie i ciemności, podobnie jak poprzedniej zimy.
Rosyjskie rakiety spadły na ukraińskie miasta
W środę wieczorem rosyjskie rakiety uderzyły w kilka miast i miasteczek na Ukrainie, w wyniku czego dwie osoby zginęły w Chersoń, a inne zostały ranne w Kijowie.
Według doniesień zbombardowano dzielnice mieszkalne w Chersoniu na południu, a dwóch mężczyzn w wieku 29 i 41 lat zginęło w ataku na budynek mieszkalny. Cztery inne osoby trafiły do szpitala, jedna z nich jest w ciężkim stanie.
Według burmistrza Witalija Kliczki siedem osób, w tym dziewięcioletnia dziewczynka, zostało rannych w stolicy Kijowie w wyniku spadających odłamków rosyjskich rakiet.
Kilka osób zostało rannych także w Czerkasach po uderzeniu hotelu w wyniku rosyjskiego ataku.
Zbombardowane zostały także wschodnie miasto Charków, w pobliżu granicy z Rosją i północno-zachodni obwód lwowski.
Chociaż Moskwa zaprzecza atakom na ukraińską ludność cywilną, w czerwcu eksperci powiedzieli Euronews, że za kampanią bombową kryła się celowa strategia.
Polska chce wstrzymać dostawy broni na Ukrainę
W środę wieczorem Warszawa ogłosiła, że w związku z narastającym sporem o zboże między obydwoma krajami zaprzestanie wysyłania broni do Kijowa.
„Nie przekazujemy już broni Ukrainie” – powiedział w telewizji polski premier Mateusz Morawiecki.
„Naszym głównym celem jest modernizacja i szybkie uzbrojenie polskiej armii, aby stała się jedną z najpotężniejszych armii lądowych w Europie” – powiedział.
Morawiecki sprecyzował, że węzeł wojskowy w Rzeszowie, przez który transportowany jest zachodni sprzęt na Ukrainę, w dalszym ciągu funkcjonuje normalnie.
Premier nie powiedział, kiedy Polska, jeden z największych dostawców broni na Ukrainę, wstrzyma dostawy i czy ma to związek ze sporem zbożowym.
W obliczu zbliżających się wyborów w kraju Warszawa nałożyła zakaz importu ukraińskiego zboża, aby chronić własnych rolników, którzy narzekali, że nie mogą konkurować z tańszym importem.
We wtorkowym przemówieniu przed Narodami Zjednoczonymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skomentował posunięcie Polski, mówiąc, że „niektóre kraje” „udają solidarność” z Kijowem „pośrednio wspierając Rosję”.
To z kolei wywołało ostrą reakcję wiceministra spraw zagranicznych Polski, który stwierdził, że jest to „złe” i „nieuzasadnione, biorąc pod uwagę, że Polska wspiera Ukrainę od pierwszych dni wojny”.
Zełenskiego w Waszyngtonie, aby zapewnić dalsze wsparcie USA
Świadomi, że niektórzy w USA są zmęczeni udzielaniem wsparcia, w czwartek w Białym Domu odwiedzi Biały Dom numer jeden na Ukrainie.
W miarę kontynuowania kontrofensywy swojego kraju Zełenski prawdopodobnie będzie chciał pięciu rzeczy od Waszyngtonu, swojego najbogatszego i najpotężniejszego sojusznika.
Przeczytaj więcej poniżej.
Zełenski potępia „karną” Rosję w ONZ
W środę ukraiński przywódca podczas specjalnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ rzucił wyzwanie Rosji, potępiając „agresję” Moskwy.
Skarżył się także, że Rosja „blokuje” organ ONZ swoim prawem weta.
„Większość krajów na świecie uznaje prawdę o tej wojnie” – powiedział Zełenski ambasadorowi Rosji przy ONZ Wasilijowi Nebenzii.
„To zbrodnicza i nieuzasadniona agresja Rosji na nasz naród, mająca na celu przejęcie terytorium i zasobów Ukrainy” – powiedział, ubrany w swój zwykły mundur w kolorze khaki.
Wezwał Organizację Narodów Zjednoczonych do odebrania Rosji prawa weta wobec Rady Bezpieczeństwa, której kraj ten jest jednym z pięciu stałych członków obok Chin, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
„Prawo weta w rękach agresora blokuje ONZ” – stwierdził, utrzymując, że „nie da się zatrzymać wojny”, ponieważ Rosja ją zawetowała, a inne kraje w ONZ ją poparły.
Na globalnym Południu istnieją różne podejścia do wojny ukraińskiej. Wiele krajów rezygnuje z rezolucji ONZ potępiających Moskwę i wzywających do rozmów pokojowych.
Środowe wystąpienie było pierwszym osobistym wystąpieniem Zełenskiego do Rady Bezpieczeństwa ONZ od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.