Gospodarka
Ukraina: Krótka historia powstania”
Trzy dni przed inwazją na Ukrainę prezydent Władimir Putin określił południowo-zachodniego sąsiada Rosji jako fikcyjny kraj bez historii, tożsamości i „stabilnych tradycji prawdziwej państwowości”.
Według Putina Współczesna Ukraina została „całkowicie i całkowicie stworzona przez Rosję, a dokładniej przez bolszewicką, komunistyczną Rosję… Proces ten rozpoczął się niemal natychmiast po rewolucji 1917 r., a co więcej, Lenin i jego współpracownicy zrobili to w najbardziej niechlujny sposób w stosunku do Rosji – poprzez Dzieląc, wyrywając ze swoich kawałków własne historyczne terytorium”.
Obszar, demografia, gospodarka
Położona w Europie Wschodniej Ukraina graniczy z Rosją od północnego wschodu, wschodu i południowego wschodu oraz z Morzem Czarnym od południa. Na południowym zachodzie, zachodzie i północy Ukraina graniczy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara z Mołdawią, Rumunią, Węgrami, Słowacją, Polską i Białorusią.
Jest największym po Rosji krajem Europy, zajmując powierzchnię 603,550 km², czyli około 6% kontynentu. Oczywiście, Ukraina jest przyćmiona przez Rosję, która obejmuje prawie 4 miliony kilometrów kwadratowych i 40% Europy.
W lipcu 2021 r. ludność Ukrainy szacowano na 43,7 mln. Spośród nich 77,8% było pochodzenia ukraińskiego, 17,3% to Rosjanie, a 67,5% i 29,6% populacji to odpowiednio osoby mówiące po ukraińsku i rosyjsku (szacunki z 2001 r., CIA World Factbook).
Rosyjskojęzyczni mieszkają głównie na wschodzie, w pobliżu granicy z Rosją, gdzie rosyjski rząd, po ośmiu latach wspierania i podtrzymywania zbrojnego powstania, w tym tygodniu uznał dwie niezależne republiki, zwiastując nieuniknioną wojnę, która miała nastąpić.
Pod względem produktu krajowego brutto i dochodu narodowego brutto na mieszkańca Ukraina jest najbiedniejszym krajem w Europie. Posiada złoża rud żelaza i węgla oraz eksportuje kukurydzę, olej słonecznikowy, żelazo i produkty żelazne oraz pszenicę.
Indie są największym rynkiem eksportowym Ukrainy w regionie Azji i Pacyfiku. Największym towarem eksportowym kraju do Indii jest olej słonecznikowy, a następnie chemikalia nieorganiczne, żelazo i stal, tworzywa sztuczne i chemikalia. Głównym importerem Ukrainy z Indii są produkty farmaceutyczne.
Wczesna historia Ukrainy
Tysiąc lat temu współczesna Ukraina leżała w sercu Rusi Kijowskiej, federacji ludów wschodniosłowiańskich, bałtyckich i fińskich Europy Wschodniej i Północnej ze stolicą w Kijowie. Współczesna Ukraina, Rosja i Białoruś wywodzą swoje kulturowe korzenie z Rusi Kijowskiej.
Ruś Kijowska osiągnęła swój największy rozmiar i potęgę w X i XI wieku. W 988 r. Wielki Książę Kijowski uczynił Włodzimierza Wielkiego
Chrześcijaństwo religią państwową. Szczyt Rusi Kijowskiej znalazł się pod rządami Jarosława Mądrego, który panował od 1019 do 1054 roku.
W połowie XIII wieku, osłabiona spadkiem handlu spowodowanym upadkiem cesarstwa bizantyjskiego, Ruś Kijowska rozpadła się pod naporem Złotej Ordy Mongołów, która w 1240 roku złupiła Kijów. Jednak po upadku chanatu mongolskiego na początku XV w. znaczna część dawnej Rusi Kijowskiej została włączona do wieloetnicznego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Na mocy unii lubelskiej w 1569 r. Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie połączyły się, tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów, która należała wówczas do największych państw Europy. Początki współczesnej ukraińskiej tożsamości narodowej można prześledzić około sto lat temu.
Rejestracja w Rosji
W 1648 r. Kozacy pod wodzą hetmana Bohdana Chmielnickiego powstali przeciwko Polakom, przejęli kontrolę nad Kijowem i założyli ukraińskie państwo hetmanatu kozackiego na dzisiejszej środkowej Ukrainie. Jednak po około stuleciu cesarzowa Katarzyna Wielka (1762-96) zniosła hetmantę i włączyła wszystkie etnicznie ukraińskie terytorium do Imperium Rosyjskiego.
Polityka carskiej rusyfikacji doprowadziła do tłumienia tożsamości etnicznych i języków, w tym Ukraińców. Jednak w Imperium Rosyjskim wielu Ukraińców doszło do zamożnych i prominentnych pozycji, a znaczna ich liczba wyemigrowała, aby osiedlić się w innych częściach Rosji.
Ponad 3,5 miliona Ukraińców walczyło po stronie Imperium Rosyjskiego w I wojnie światowej, ale mniejsza liczba walczyła z Austro-Węgrami przeciwko armii carskiej.
Ukraina jako część ZSRR
Wojna doprowadziła do końca zarówno imperium carskiego, jak i osmańskiego. Gdy powstał głównie ukraiński ruch narodowy kierowany przez komunistów, powstało kilka małych państw ukraińskich. Miesiące po przejęciu władzy przez bolszewików w rewolucji październikowej 1917 r. ogłoszono niepodległą Ukraińską Republikę Ludową, ale wojna domowa między różnymi władcami, w tym frakcjami ukraińskimi, anarchistami, carami i Polakami, trwała nadal. W 1922 Ukraina stała się częścią Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).
Biuletyn | Kliknij tutaj, aby otrzymać najlepsze wyjaśnienia dnia dostarczone do Twojej skrzynki odbiorczej
Po rozpadzie Związku Radzieckiego
W 1991 roku ZSRR został rozwiązany. Kilka lat wcześniej na Ukrainie narastały żądania niepodległościowe, a do 1990 r. ponad 300 tys. Ukraińców utworzyło ludzki łańcuch wsparcia wolności, a tzw. Granitowa Rewolucja studentów próbowała zapobiec podpisaniu nowego porozumienia z ZSRR.
24 sierpnia 1991 r., po niepowodzeniu zamachu stanu, który miał na celu obalenie prezydenta Michaiła Gorbaczowa i przywrócenie władzy komunistycznej, parlament Ukrainy uchwalił ustawę o niepodległości kraju. Następnie Leonid Krawczuk, przewodniczący parlamentu, został wybrany pierwszym prezydentem Ukrainy.
W grudniu 1991 roku przywódcy Białorusi, Rosji i Ukrainy formalnie rozwiązali Związek Radziecki i utworzyli Wspólnotę Niepodległych Państw (WNP). Jednak ukraiński parlament, Rada Najwyższa, nigdy nie ratyfikował akcesji, więc Ukraina nigdy nie była legalnie członkiem WNP.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”