Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Ukraina i Polska trzymają się razem, Biden zostawia Merkel na rurociągu Putina

Published

on

Ukraina i Polska trzymają się razem, Biden zostawia Merkel na rurociągu Putina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uczestniczy w konferencji prasowej w Tallinie w Estonii 26 listopada 2019 r. (Ints Kalnins / Reuters)

Niezwykły spór w zwolnionym tempie między Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami z Europy Wschodniej osiągnął dziś po południu nowy poziom.

Gdy rząd Bidena przygotowywał się do oficjalnego ogłoszenia porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2 z rządem niemieckim, Biały Dom ogłosił datę bardzo oczekiwanego spotkania prezydenta Bidena z jego ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.

Spotkanie to odbędzie się 30 sierpnia, miesiąc później niż pierwotnie omawiano, i długo po szczycie Bidena 16 czerwca z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który nadal toczy mroczną wojnę zastępczą przeciwko Ukrainie i buduje siły na granicy kraju.

Następnie, po ujawnieniu porozumienia, ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Polski uchwalili Wspólne ogłoszenie zadeklarowali sprzeciw wobec porozumienia, argumentując, że kryzys bezpieczeństwa w Europie „pogłębił się z powodu wycofania się z wysiłków na rzecz wstrzymania uruchomienia Nord Stream 2”.

Napisali: „Niestety, dotychczasowych propozycji pokrycia powstałego deficytu bezpieczeństwa nie można uznać za wystarczające do skutecznego opanowania zagrożeń, jakie stwarza NS2. Wzywamy Stany Zjednoczone i Niemcy do odpowiedniego rozwiązania kryzysu bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja.”

Tak surowe potępienie umowy nie jest zaskoczeniem, ponieważ wysocy urzędnicy obu krajów – w tym zwłaszcza Zełenskiego – wypowiadali się publicznie w ostatnich miesiącach o swojej frustracji z powodu braku konsultacji rządu Bidena w sprawie decyzji związanych z gazociągiem.

To publiczne oświadczenie może skutkować odwetem ze strony Waszyngtonu, jeśli: Polityka Wczorajszy raport nie jest wskazówką. Urzędnicy amerykańscy podobno ostrzegali swoich ukraińskich odpowiedników, że oświadczenie może zaszkodzić stosunkom dwustronnym. (Kilku urzędników państwowych zaprzeczyło, jakoby zespół Bidena stworzył taką groźbę.)

Z drugiej strony samo ogłoszenie spotkania 30 sierpnia, które poprzedzało dzisiejsze popołudniowe oświadczenie prasowe, brzmi jak kara wystarczająca dla Ukrainy, a przynajmniej strzał w łuk. Polityka Historia rodzi pytanie, czy administracja próbowała podobnego podejścia z Polską.

W każdym razie oba kraje trzymają się razem, we wspólnym oświadczeniu stwierdzono: „Ukraina i Polska będą współpracować ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby przeciwstawić się NS2, dopóki nie zostaną wypracowane rozwiązania dotyczące kryzysu bezpieczeństwa spowodowanego przez NS2.

Biden i jego zespół doszli do władzy, zobowiązując się do ponownego umieszczenia amerykańskich sojuszy w centrum amerykańskiej polityki zagranicznej. Zamiast tego wydaje się, że zmusili niektórych amerykańskich partnerów do zjednoczenia się, aby narzekać na ostatnie błędy Waszyngtonu.

READ  Kraje bałtyckie, Polska i Finlandia mogą zakazać rosyjskim turystom, mówi Litwa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *