Connect with us

Nauka

Ukraina i Polska rozpoczęły wspólne badania dna morskiego Antarktyki

Published

on

Ukraina i Polska rozpoczęły wspólne badania dna morskiego Antarktyki

Na lodołamaczu badawczym Noosfera rozpoczęto nowe międzynarodowe badania życia na dnie morskim Antarktyki, inicjując nowy kierunek współpracy naukowej między Ukrainą a Polską.

Narodowe Antarktyczne Centrum Naukowe ogłoszony to na Facebooku.

W ramach współpracy polskich i ukraińskich naukowców po raz pierwszy pobrano próbki fauny morskiej z dna Oceanu Południowego.

Do badań wykorzystano specjalny włok denny. Badania przeprowadzono w rynnie Penola (w pobliżu stacji badawczej Vernadsky Research Base) na trzech różnych głębokościach.

Na każdej głębokości znaleziono różne organizmy morskie. Na głębokości 250 metrów dominowały gąbki, duże gwiazdy morskie i holothuriany (znane również jako ogórki morskie ze względu na podobny kształt).

Na głębokości 200 metrów żyją średniej wielkości gatunki rozgwiazd, ślimaki, duże wieloszczety i ophiuroidy (znane również jako „kruche gwiazdy” ze względu na ich charakterystyczny sposób poruszania się: gdy pełzają po dnie morskim, ich ramiona zwijają się jak węże) były najczęściej spotykane.

Na głębokości 120 metrów odłowiono kilka gatunków szkarłupni i kolonie gatunków osiadłych mszywiołów.

Próbki przechowywane są w pojemniku w specjalnych komorach zamrażalniczych. Po dostarczeniu do laboratorium na „kontynencie” naukowcy wyodrębnią i zsekwencjonują (odczytają) kod genetyczny wybranych organizmów oraz zbadają ilość metalu obecnego w ich szkieletach mineralnych.

Jedną z najbardziej zaawansowanych metod badania ekosystemów morskich jest analiza DNA środowiska (eDNA). Dzięki tej metodzie w pojedynczej próbce wody można zidentyfikować dziesiątki, a nawet setki gatunków organizmów żywych za pomocą specyficznych markerów molekularnych. Pozwala to na oszczędność czasu i kosztów, a także znacznie mniejsze szkody dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi metodami badawczymi, które często wiążą się z obowiązkowym odławianiem żywych stworzeń.

Naukowcy zaobserwowali, że zmiany klimatyczne prowadzą do wzrostu temperatury wody morskiej i jej zakwaszenia (spadku pH). W wodach bardziej kwaśnych i cieplejszych zmienia się fizjologia zwierząt, prowadząc je głównie do wchłaniania metali z wody ze znacznie większą intensywnością i odkładania ich w elementach szkieletu, takich jak kości, muszle, pancerze itp.

READ  Polscy sędziowie pozostają zagrożeni pomimo zamknięcia izby dyscyplinarnej

Szkielet zanieczyszczony metalem staje się słabszy. Ponadto utlenianie wody negatywnie wpływa na muszle zwierzęce utworzone z węglanu wapnia, ponieważ rozpuszcza się on w kwaśnym środowisku. W połączeniu z nagromadzeniem metali sprawia to, że szkieletowa podpora życia morskiego jest krucha i podatna na zagrożenia.

Dlatego też dzięki tym badaniom naukowcy będą w stanie ocenić wrażliwość/odporność bezkręgowców wodnych na zmiany w składzie chemicznym Oceanu Południowego i zidentyfikować grupy, które są głównie zagrożone konsekwencjami zmian klimatycznych na Antarktydzie.

Ze strony polskiej w śledztwie biorą udział pracownicy Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Gdańskiego. Obecne wspólne pobieranie próbek dennej fauny morskiej wyznacza początek nowego kierunku współpracy naukowej między Ukrainą a Polską. Ma on powstać w ramach długoterminowego wspólnego projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *