Equinor zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Stępień o mocy 58 MW w Polsce i elektrownia działa. Stępień jest rozwijany i obsługiwany przez Wento, spółkę zależną należącą w całości do Equinor.
W 2021 r. Equinor kupił polskiego dewelopera fotowoltaicznego Wento i jego szereg projektów fotowoltaicznych w całej Polsce. Niespełna 1,5 roku po przejęciu działa pierwsza elektrownia słoneczna firmy w Polsce.
„Dzięki Wento mamy wyjątkową pozycję do budowy namacalnego portfolio fotowoltaicznego na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszego posiadania zatwierdziliśmy budowę trzech elektrowni słonecznych w Polsce o łącznej mocy 171 MW. Z dumą inaugurujemy dziś naszą pierwszą elektrownię słoneczną, Stepien, podczas gdy pozostałe dwie elektrownie mają być gotowe w latach 2023-2024” – powiedział Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii i rynków energii odnawialnej w Equinor.
Stępień położony jest w gminie Braniewo, części województwa warmińskiego w północnej Polsce. Jako jedna z największych do tej pory elektrowni słonecznych w Polsce, Stępień składa się z ponad 100 000 modułów słonecznych na powierzchni około 65 hektarów.
Będzie produkować 61 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 31 000 polskich gospodarstw domowych. Wykorzystując lokalnych wykonawców podczas budowy i eksploatacji, projekt przyczynia się do budowania wiedzy i umiejętności w zakresie rozwoju energii słonecznej w polskim przemyśle dostawczym.
Produkcja energii w Polsce jest nadal zdominowana przez źródła konwencjonalne, w tym wysoki udział węgla. Stwarza to znaczny potencjał i zapotrzebowanie na krajową energię odnawialną, która pomoże w dekarbonizacji systemu energetycznego.
„Polska przechodzi poważną transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajową energię odnawialną, aby zwiększyć niezawodną moc i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Equinor chce przyczynić się do realizacji polskich aspiracji poprzez budowę szerokiej oferty energetycznej w kraju, w tym na lądzie i morzu – dodał Michał Jerzy Kołodziejczyk, Country Manager Equinor w Polsce.
Equinor planuje sprzedawać energię z paneli słonecznych poprzez umowę zakupu energii, zapewniając przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji dla obiektu. Equinor doda moc do swojego rosnącego portfolio odnawialnych źródeł energii, uwalniając dodatkową wartość z optymalizacji i handlu.
Więcej wiadomości i artykułów specjalistycznych z globalnego przemysłu energii odnawialnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Energy Global.
Jesienne wydanie Energy Global 2022
Wydanie Energy Global na jesień 2022 zawiera szereg artykułów technicznych poświęconych falom i pływom, przetwarzaniu odpadów w energię, magazynowaniu energii, technologii słonecznej i nie tylko. To wydanie zawiera również raport regionalny, w którym szczegółowo opisano, w jaki sposób ekologiczny wodór odgrywa kluczową rolę w przejściu na energię odnawialną w Europie.
Przeczytaj artykuł online na: https://www.energyglobal.com/solar/05102022/equinors-first-solar-plant-in-poland-ready/