technologia
Ujawniono najszybszy w historii superkomputer w Polsce – The First News
Najszybszy w historii superkomputer w Polsce został zaprezentowany w Krakowie na elitarnej krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.
Superkomputer, nazwany na cześć Ateny, greckiej bogini mądrości, ma zdumiewającą moc obliczeniową ponad 7,7 petaflopa i według uniwersytetu ma pobudzić polską naukę i innowacyjność.
„Uruchomienie superkomputera otwiera zupełnie nowe możliwości dla intensywnej obliczeniowo nauki” – powiedział Marek Magryś, zastępca dyrektora ds. obliczeń wysokowydajnych w Cyfronecie Akademii Górniczo-Hutniczej.
Athena zajmuje teraz swoje miejsce nie tylko jako najszybszy superkomputer w Polsce, ale także 105. na świecie i 9. na liście Green500 najbardziej przyjaznych dla środowiska superkomputerów na świecie.
Superkomputer umożliwia znaczne skrócenie czasu obliczeniowego, co w przypadku pojedynczych komputerów zajęłoby często wiele lat – czasami ponad 150, 700, a nawet 1000 lat.
Dzięki Athenie zadania te można wykonać w kilka godzin, a w przypadku dużych zadań w kilka dni.
Athena składa się z 48 serwerów z procesorami AMD EPYC, każdy z 1 TB pamięci RAM i łącznie 6144 rdzeniami CPU. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w 384 karty graficzne NVIDIA A100.
Dzięki temu superkomputer jest w stanie wykonać 7,7 biliona operacji arytmetycznych na sekundę.
Jego rozmiar odpowiada ogromnym gabarytom wydajności komputera. Ze względu na powierzchnię użytkową odpowiada wielkością niewielkiemu mieszkaniu. Podobnie jak mieszkanie ma wejście, w tym przypadku zgrabne podwójne drzwi przesuwne.
Korytarz biegnie wzdłuż Ateny, prowadząc do drzwi, które prawdopodobnie zapewniają dostęp do wnęk wypełnionych zaawansowanymi technologicznie wnętrznościami komputera.
Jako integralna część akademickiego centrum obliczeniowego CYFRONET AGH w Krakowie, superkomputer będzie dostępny również dla naukowców z całej Polski dzięki infrastrukturze PLGrid.
Athena została zainstalowana w Krakowie w ramach Europejskiego Wspólnego Przedsięwzięcia w dziedzinie Obliczeń Wysokowydajnych (EuroHPC JU), którego celem jest stworzenie paneuropejskiej infrastruktury obliczeniowej.
EuroHPC JU wybrało pięć lokalizacji, w których zostaną zainstalowane nowe superkomputery do budowy europejskiej infrastruktury obliczeniowej – Grecja, Irlandia, Niemcy, Węgry i Polska.
„Wybór Polski na miejsce instalacji jednego z systemów EuroHPC UJ jest ważnym wyróżnieniem, które potwierdza kompetencje kraju w zakresie utrzymania i operacyjnego wdrażania superkomputerów na skalę światową” – podało w oświadczeniu Akademickie Centrum Informatyczne Cyfronet AGH.
Athena umożliwi prowadzenie badań naukowych na znacznie większą niż dotychczas skalę, zwłaszcza w zakresie opracowywania leków i nowych materiałów.
Do niedawna Altair był najszybszym superkomputerem w Polsce, uruchomionym w 2021 roku i zlokalizowanym w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, z prawie 6 petaflopami mocy obliczeniowej.
Obecnie Altair jest drugim najszybszym superkomputerem w Polsce, a na świecie zajmuje 145. miejsce.
Służy przede wszystkim do badań nad sztuczną inteligencją i analizą danych w naukach przyrodniczych, takich jak fizyka kwantowa, chemia kwantowa i biologia.
Trzecim najszybszym komputerem w Polsce jest Ares, który podobnie jak Atena znajduje się na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Superkomputer jest 290. najszybszym superkomputerem na świecie.
Czwarte i piąte najszybsze komputery w Polsce to Tryton Plus w Gdańsku (2,82 petaflopa, 462 miejsce na świecie) i Prometheus (2,35 petaflopa, 475 miejsce na świecie).
Polskie superkomputery wciąż są daleko za najszybszymi maszynami na świecie. Obecnie prym wiedzie firma Frontier ze Stanów Zjednoczonych, która może osiągnąć moc obliczeniową 1685 petaflopów.
Drugie miejsce zajmuje japoński Fugaku z mocą obliczeniową 537 petaflopsów, natomiast trzecim najszybszym superkomputerem na świecie jest fiński komputer LUMI o mocy obliczeniowej 214 petaflopsów.