Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE zwraca się do Polski o „wyjaśnienia” w sprawie zarzutów o oszustwa wizowe

Published

on

UE zwraca się do Polski o „wyjaśnienia” w sprawie zarzutów o oszustwa wizowe

Fredericka Florina/AFP/Getty Images

Komisarz UE do spraw wewnętrznych Ylva Johansson, na zdjęciu 5 kwietnia 2022 r., wezwała Polskę do wyjaśnienia doniesień, jakoby kraj ten był rzekomo zaangażowany w nielegalny program wymiany gotówki za wizę.



CNN

The Komisja Europejska wysłał list do Polska domagał się „wyjaśnień” w doniesieniach. że polscy urzędnicy byli zamieszani w rzekomy skandal związany z gotówką za wizy.

Polski MSZ i konsulaty oskarżane są o udział w szeroko zakrojonym nielegalnym procederze, w ramach którego migrantom z Afryki i Azji uzyskiwano polskie wizy w zamian za duże sumy pieniędzy.

Ponieważ Polska jest członkiem strefy Schengen bez paszportów, wydawane przez nią wizy umożliwiają swobodny wjazd do 27 państw członkowskich strefy Schengen, do której zaliczają się 23 państwa członkowskie UE oraz Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein. Umożliwia także wjazd do niektórych krajów spoza strefy Schengen.

Zarzuty mogą jeszcze bardziej zdenerwować Europejczyków Napięcia Nasiliły się konflikty wokół dostaw zboża, w wyniku których Polska zadeklarowała, że ​​nie będzie już dostarczać broni na Ukrainę, a Kijów złożył pozwy przeciwko trzem państwom członkowskim UE, w tym Polsce.

Bruksela „bardzo uważnie śledzi doniesienia mediów na temat tych rzekomych przypadków nadużyć finansowych i korupcji” – powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Anitta Hipper.

„Te zarzuty są bardzo niepokojące i rodzą pytania o przestrzeganie prawa UE” – stwierdził Hipper w środowym oświadczeniu. „Z tego powodu komisarz (Ylva) Johansson napisała list do polskich władz z prośbą o wyjaśnienia”.

Johansson wysłał notatkę zawierającą „serię szczegółowych pytań” i poprosił polskie władze o udzielenie odpowiedzi do 3 października, powiedział Hipper.

„W związku z tym liczymy, że polskie władze dostarczą Komisji niezbędnych informacji i zbadają te zarzuty” – dodał Hipper.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło zarzuty, jakoby ministerstwo „importowało setki tysięcy migrantów z krajów muzułmańskich i Afryki”.

„To nieprawda” – stwierdziło ministerstwo w oświadczeniu z 15 września. Nieprawdziwe są także twierdzenia, że ​​Polska jest unijnym liderem w wydawaniu zezwoleń na wjazd do strefy Schengen – dodało ministerstwo.

Jak jednak podała państwowa agencja informacyjna PAP, polska prokuratura poinformowała, że ​​postawiła zarzuty siedmiu osobom w związku ze skandalem wizowym, który doprowadził do dymisji wiceministra spraw zagranicznych.

„Śledztwo wszczęto 7 marca na podstawie informacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego” – poinformował na konferencji prasowej 14 września Daniel Lerman, zastępca dyrektora Departamentu Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej – poinformowała PAP.

„To płatna ochrona w przyspieszeniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz” – stwierdził, dodając, że większość wiz została odrzucona.

Wnioski wizowe dotyczyły cudzoziemców, którzy ubiegali się o wizę w polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Indiach, Singapurze i na Filipinach – podała PAP.

Według polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ciągu ostatnich 30 miesięcy wydano 1 951 000 wiz krajowych i wiz Schengen.

Spośród nich 990 000 było obywatelami Ukrainy, 586 000 obywateli Białorusi, a 374 000 wydanych wiz było obywatelami innych narodowości. Ministerstwo stwierdziło, że liczba wiz wydawanych obywatelom Rosji „znacznie spadła w ostatnich latach”.

Wielokrotnie odrzucał „fałszywe” twierdzenia, że ​​konsulowie otrzymywali instrukcje z ministerstwa w sprawie wydawania wiz, dodając, że decyzje w sprawie tych wniosków podejmowane były niezależnie.

„Przedstawiciele kierownictwa MSZ nie są upoważnieni do wydawania konsulom poleceń dotyczących wydania konkretnej decyzji wizowej” – stwierdziło ministerstwo.

„Nie jest prawdą, że Polska zleciła całe wsparcie techniczne przy rozpatrywaniu wniosków wizowych firmie zewnętrznej i że firmy pośrednictwa wizowego pełniły rolę urzędników konsularnych” – dodało ministerstwo.

READ  Po utracie władzy przez Prawo i Sprawiedliwość kierownictwo objął Donald Tusk

Ministerstwo poinformowało, że wnioski wizowe będą składane przez kandydatów bezpośrednio w urzędzie konsularnym lub w punkcie przyjmowania wniosków wizowych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *