Sport
UE zażąda od Polski kar za dyscyplinowanie sędziów
Gabriela Baczyńska
BRUKSELA (Reuters) – Organ wykonawczy Unii Europejskiej ma zażądać od Polski zapłaty około 70 milionów euro (80 milionów dolarów) grzywny w nadchodzących tygodniach za nieumiejętność zlikwidowania kontrowersyjnego systemu dyscyplinowania sędziów, poinformowały źródła Reuters.
Spór jest jedną z wielu bitew toczących Polskę przeciwko UE, która oskarża nacjonalistyczny rząd w Warszawie o odstępstwo od standardów demokratycznych, w tym niezależności sądownictwa. Warszawa zaprzecza oskarżeniu.
„Żałuję, że sytuacja w zakresie praworządności w Polsce nie wykazuje oznak poprawy, a sędziowie nadal znajdują się pod presją. Będziemy nadal wypełniać nasz obowiązek obrony praworządności i niezawisłości sędziowskiej” – powiedziała Vera Jourova, komisarz UE. dla wartości i przejrzystości.
Osobno rzecznik Komisji powiedział dziennikarzom, że władze brukselskie otrzymały ostatnie wyjaśnienia Polski w sporze, dodając: „UE ma sposoby na zapewnienie zapłaty należnych od Polski grzywien”.
11 stycznia minął termin, w którym Warszawa miała powiedzieć Komisji, kiedy iw jaki sposób zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, zawieszoną w zawieszeniu przez najwyższy sąd UE lub zapłaci grzywnę w wysokości 1 mln euro dziennie.
Jeśli odpowiedź Polski nie zadowoli Komisji, która egzekwuje prawo europejskie, źródło we władzach UE poinformowało, że wyśle do Warszawy fakturę z 45-dniowym terminem płatności.
Do tego czasu grzywna wyniosłaby około 70 mln euro, poinformowało drugie źródło Komisji, dodając, że wezwanie do zapłaty zostanie wysłane do Warszawy „wkrótce”.
Rzecznik polskiego rządu nie odpowiedział we wtorek na prośbę o komentarz.
BEZ PRECEDENSU
Zapytany o sprawę wiceminister sprawiedliwości w zeszłym tygodniu oskarżył UE o „nielegalne żądania” i powiedział, że Warszawa nie podda się „szantażowi”.
Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wprowadziła nowy system policyjny dla sędziów w 2017 r. w związku z gruntowną przebudową sądownictwa, która jest powszechnie potępiana jako podważająca niezależność sądów i sędziów.
Stowarzyszenie polskich sędziów Iustitia, które oskarża PiS o poniżanie sądów, poinformowało, że Izba Dyscyplinarna zawiesiła dotychczas sześciu sędziów za kwestionowanie polityki rządu, a dwóch kolejnych czeka na decyzję.
Spośród tych sześciu dwóch zostało zawieszonych na ponad rok, ich sprawy przekazano innym sędziom lub rozpoczęto od zera, w tym jeden za zabójstwo dziecka, powiedział Justice.
Wymiar sprawiedliwości powiedział, że odkąd PiS zmienił prawo, aby sędziowie mianowani przez urzędników państwowych, a nie przez innych sędziów, mogli obsadzać składy sędziowskie, nominowano ponad 1000 sędziów.
Gdyby Polska nadal odmawiała zapłaty za nieprzestrzeganie nakazu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z siedzibą w Luksemburgu – którego decyzje są wiążące dla wszystkich państw członkowskich – Komisja ostatecznie odliczy należną kwotę ze środków unijnych przeznaczonych na Warszawa.
Jednak terminy są niejasne, ponieważ inne kraje UE do tej pory albo wdrożyły środki przewidziane przez ETS, albo same zapłaciły za niewykonanie tych środków.
Brak precedensu lub jasnych przepisów UE skłania do opóźnień proceduralnych i politycznych targów w tej sprawie, co już zaszkodziło reputacji Polski jako sztandarowego dziecka demokratycznego przejścia od komunizmu narzuconego jej po II wojnie światowej.
(1 USD = 0,8819 euro)
(Dodatkowe raporty Joanny Plucińskiej i Alana Charlisha, Pisanie: Gabriela Baczyńska; Montaż: Kevin Liffey, William Maclean i Gareth Jones)
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”