Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE uwalnia zamrożoną gotówkę Polski | Arkansas Demokratyczna Gazeta

Published

on

UE uwalnia zamrożoną gotówkę Polski |  Arkansas Demokratyczna Gazeta

BRUKSELA – Unia Europejska podjęła w czwartek ważny krok, aby zakończyć spór z państwem członkowskim, Polską. Zapowiedziała, że ​​zacznie uwalniać miliardy dolarów, które zostały zamrożone, ponieważ jej zdaniem poprzedni polski rząd zaniedbał zasady demokracji.

Posunięcie to jest główną nagrodą dla polskiego premiera Donalda Tuska, który od objęcia urzędu w grudniu niestrudzenie próbuje odwrócić działania podjęte przez poprzedni konserwatywny rząd. Oprócz znaczenia politycznego otwiera drogę do napływu do Polski w nadchodzących latach aż 145 miliardów dolarów pomocy UE.

Decyzja cementuje fundamentalną zmianę w relacjach. Obie strony otwarcie starły się po tym, jak w 2015 r. do władzy doszła twardogłowa, nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość i wprowadziła reformy, które zdaniem krytyków zapewniły polityczną kontrolę nad polskim sądownictwem. UE groziła zawieszeniem prawa głosu Polski w UE, a także blokowała dostęp Polski do funduszy unijnych.

„Dziś jest kamień milowy dla Polski” – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. „Dzięki jego wysiłkom na rzecz przywrócenia praworządności jesteśmy teraz w stanie odblokować dostęp” do szeregu funduszy, które pomogą krajom UE wyjść z kryzysu związanego z Covid-19 i pomóc ich gospodarkom dostosować się do standardów bogatszych krajów Państw członkowskich.

Ze względu na skomplikowane zasady rachunkowości UE Polska może w ciągu najbliższych tygodni otrzymać pierwsze 650 mln dolarów w realnych pieniądzach z zablokowanej puli pomocowej o wartości 80 mld dolarów. Dodatkowe środki zostaną przekazane niezwłocznie po przesłaniu przez stronę polską zaległej dokumentacji projektowej. Oczekuje się, że wkrótce zostanie wypłacona kwota 6,8 miliarda dolarów z programu o wartości 65 miliardów dolarów mającego na celu wsparcie odbudowy po pogorszeniu się koniunktury związanej z pandemią Covid-19.

W Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna powiedział, że uwolnienie środków oznacza, że ​​Tusk odzyskał zaufanie UE do Polski.

READ  Pierwszy w Polsce hotel z odręczną kolekcją uroczyście debiutuje w Krakowie

„Dzisiejsza wiadomość jest dla nas bardzo ważna. Są efektem wysiłków obecnego rządu, który stara się być skuteczny” – powiedziała Szejna.

Szejna stwierdziła, że ​​dostępność środków będzie miała wpływ na gospodarkę poprzez inwestycje i potencjalnie pomoże obniżyć stopę bezrobocia w Polsce, która obecnie wynosi 5,4%.

Zwycięstwo wyborcze Tuska w październiku ubiegłego roku było kluczowe dla osiągnięcia zmiany. Komisja uznała obecnie, że poczyniono wystarczające wysiłki w celu rozwiązania tych problemów, aby mogła rozpocząć uwalnianie środków. Jeżeli Polska nie wdroży środków w pełni, środki ograniczające mogą zostać ponownie wprowadzone.

Wiceprezydent UE Vera Jourova wyraziła zaufanie do polityki Tuska, mówiąc: „Dzisiaj odwracamy stronę w kwestii praworządności w stosunkach z Polską, uznając ważny postęp rządu”.

Polska proeuropejska koalicja trzech centrolewicowych partii pod wodzą Tuska wygrała wybory parlamentarne 15 października, a w grudniu przejęła władzę od rządzącej od ośmiu lat partii Prawo i Sprawiedliwość, przynosząc zmiany w wymiarze sprawiedliwości, prawach reprodukcyjnych itp. wprowadziła media, które coraz bardziej stawiają Polskę na kursie kolizyjnym z UE.

Przełom w impasie nastąpił po tym, jak polski minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił urzędnikom europejskim „plan działania” dotyczący projektów legislacyjnych. Unijni urzędnicy podkreślili także, że część propozycji polskiego planu nie może wejść w życie bez zgody prezydenta Andrzeja Dudy, zagorzałego sojusznika PiS. Jego kadencja trwa do 2025 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *