Nauka
UE uruchamia sekretariat, który ma pomóc regionom górniczym w transformacji na Bałkanach Zachodnich i Ukrainie
Komisja Europejska uruchomiła Sekretariat nowej inicjatywy mającej pomóc regionom węglowym Bałkanów Zachodnich i Ukrainy w przejściu z gospodarki węglowej na gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.
Według Komisji, odzwierciedlając udaną inicjatywę UE na rzecz regionów górniczych w okresie przejściowym, nowo utworzony sekretariat będzie wspierać regiony węglowe Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii i Ukrainy.
Komisja stwierdziła, że głównymi beneficjentami będzie 17 regionów o znaczącym wydobyciu węgla i produkcji energii opartej na węglu. Sekretariat inicjatywy zapewni bezpośrednie wsparcie dla jej realizacji i zapewni współpracę między różnymi instytucjami i podmiotami, których inicjatywa będzie dotyczyła, poinformowała Komisja w komunikacie prasowym z 15 lutego.
„UE umieściła„ sprawiedliwą transformację ”w centrum swojego planu działania na rzecz odpornej, neutralnej dla klimatu i przyszłościowej gospodarki oraz Europejskiej Zielonej Umowy”, Dyrektor Generalny ds. Energii Komisji Europejskiej Ditte Juul Jorgensen powiedziany. „Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie regiony i kraje mają ten sam punkt wyjścia na drodze do neutralności klimatycznej, dlatego w Europejskim Zielonym Porozumieniu zawarto rozdział dotyczący„ sprawiedliwej transformacji ”, który zapewnia szczególne wsparcie dla regionów i osób najbardziej dotkniętych transformacją . Obejmuje to regiony z ciągłą działalnością wydobywczą i osoby obecnie aktywne w sektorze węglowym – dodał.
Nowa inicjatywa opiera się na doświadczeniach inicjatywy na rzecz regionów górniczych UE, która połączyła zainteresowane strony, zapewniła pomoc techniczną i opracowała materiały pomocnicze dla dotkniętych regionów od 2017 r. Działania te koncentrują się na sprawiedliwych wysiłkach transformacyjnych UE, które mają na celu złagodzenie sytuacji społeczno-gospodarczej. konsekwencje transformacji, przy jednoczesnym promowaniu rozwoju nowej, zorientowanej na przyszłość działalności gospodarczej. Te dwie inicjatywy skorzystają na wielu synergiach i będą wzajemnie wspierać się we wdrażaniu.
Komisja Europejska współpracuje przy tej nowej inicjatywie z partnerami międzynarodowymi, a mianowicie Bankiem Światowym, Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Sekretariatem Wspólnoty Energetycznej, Polskim Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Kolegium Europejskim Natolin. Partnerzy zainaugurowali inicjatywę w dniach 10-11 grudnia 2020 r.
Pierwszym celem nowej inicjatywy jest stworzenie otwartej platformy, która umożliwia dialog regionalny z różnymi zainteresowanymi stronami i zapewnia przestrzeń do wymiany doświadczeń, wiedzy i najlepszych praktyk w kwestiach związanych z transformacją między regionami węglowymi Bałkanów Zachodnich i Ukrainę. Stamtąd celem jest budowanie powiązań między regionami węglowymi UE i ich odpowiednikami na Bałkanach Zachodnich i Ukrainie poprzez partnerstwo, jako sposób promowania wymiany i przekazywania wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w kwestiach związanych z transformacją.
Według Komisji kolejną ambicją jest utworzenie akademii węglowej w celu zapewnienia szkoleń dla odpowiednich zainteresowanych stron w kwestiach związanych z transformacją, zapewniając specjalne szkolenia w zakresie zarządzania, zaangażowania społeczności, odbudowy środowiska oraz ponownego wykorzystania gruntów i aktywów. Wybrane regiony pilotażowe będą miały dostęp do pomocy technicznej w postaci specjalistycznego wsparcia w celu opracowania planów przejścia dla odpowiednich władz publicznych. Wreszcie, partnerzy inicjatywy pomogą regionom węglowym Bałkanów Zachodnich i Ukrainy w uzyskaniu finansowania projektów lub programów transformacyjnych w oparciu o kilka dostępnych źródeł, w tym Komisję Europejską, Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Sekretariat inicjatywy ds. Regionów wydobywczych na Bałkanach Zachodnich i na Ukrainie ma swoją siedzibę w Brukseli i jest zarządzany przez konsorcjum dysponujące wiedzą ekspercką na temat sytuacji we wszystkich uczestniczących krajach.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”