Gospodarka
UE udzieli „twardej odpowiedzi” na orzeczenie polskiego sądu – czołowy unijny dyplomata
Kijów, 12 października (Reuters) – Unia Europejska udzieli „twardej odpowiedzi” na orzeczenie polskiego Sądu Najwyższego kwestionujące prymat prawa UE i zwróci się do Warszawy o przestrzeganie „reguł klubu” UE powiedział we wtorek dyplomata.
W komentarzach do agencji Reuters w stolicy Ukrainy, Kijowie, szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powtórzył obawy władz wykonawczych Komisji Europejskiej o ubiegłotygodniowe orzeczenie, ale nie przedstawił żadnych kroków, które mógłby podjąć, aby postawić Polskę na linii.
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część prawa unijnego jest niezgodna z konstytucją, podważając centralną zasadę integracji europejskiej i podsycając dyskusję, że Polska może kiedyś opuścić UE 27 narodów.
Zapytany podczas szczytu Ukraina-UE, jak UE zareaguje na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, Borrell powiedział: „Odpowiedź będzie stanowcza”.
– To musi być jasne: jesteś członkiem klubu, musisz przestrzegać klubowych zasad. A najważniejszą zasadą klubu jest to, że prawo europejskie ma pierwszeństwo przed prawem krajowym – powiedział.
Państwa członkowskie UE muszą zaakceptować prymat prawa unijnego, w przeciwnym razie blok nie będzie w stanie „zjednoczyć się”, powiedział Borrell.
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nastąpiło po długich sporach, w których wiele państw członkowskich UE oskarżało Polskę o ograniczanie niezależności mediów i sądów w ramach nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
Komisja Europejska już teraz odmawia zatwierdzenia planu stymulacji gospodarczej Polski, który Warszawa będzie musiała uzupełnić miliardami, aby ożywić wzrost po pandemii COVID-19. Kontynuuj czytanie
Mimo rosnących napięć premier Mateusz Morawiecki nie ma ochoty opuścić UE. Kontynuuj czytanie
DOSTAWY GAZOWE
Na szczycie Ukraina-UE z udziałem Borrella przywódcy UE powiedzieli, że blok pomoże Ukrainie zapewnić stabilne dostawy gazu ziemnego tej zimy i ochroni kraj przed jakąkolwiek redukcją rosyjskiej produkcji. Kontynuuj czytanie
Ukraina wzywa swoich zachodnich sojuszników do ukarania Rosji za rzekome próby wykorzystania dostaw gazu jako broni przeciwko Europie.
Koncerny energetyczne wywołały również spór między Ukrainą a jej sąsiadami z UE Węgrami w zeszłym miesiącu po tym, jak Budapeszt podpisał nową długoterminową umowę energetyczną z Rosją, która zmarginalizowała Ukrainę jako kraj tranzytowy.
Ukraina chce, aby UE zbadała tę umowę, ponieważ może to naruszyć unijne zasady energetyczne.
„Państwa członkowskie mają swobodę podpisywania umów dwustronnych” – powiedział Borrell. „O ile mi wiadomo, w tej umowie między Węgrami a Gazpromem nie ma nic nielegalnego, nic, co narusza prawo europejskie”.
Tekst autorstwa Matthiasa Williamsa, redaktora Timothy Heritage
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”