Sport
UE twierdzi, że obawy dotyczące praworządności w Polsce utrzymują się | Wiadomości, sport, praca
BRUKSELA (AP) – Wysoki urzędnik Unii Europejskiej powiedział we wtorek, że pomimo planów prezydenta kraju dotyczących zniesienia kontrowersyjnej izby sądowniczej, nadal istnieją poważne obawy dotyczące przestrzegania praworządności w Polsce.
Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała, że unijna władza wykonawcza rozważa obecnie propozycję prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie zastąpienia tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
Izba jest uprawniona do zawieszania w czynnościach sędziów, których wyroki zostały odrzucone przez władze rządzące.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził w zeszłym roku, że złamał prawo UE i nakazał jego tymczasowy pobyt w oczekiwaniu na wyrok. Nałożyła na Polskę grzywnę w wysokości 1 miliona euro (1,1 miliona dolarów) za każdy dzień, w którym komora nadal działała.
Duda zaproponował zmianę ustawy o Sądzie Najwyższym i zamknięcie kontrowersyjnej izby sądu. Powiedział, że jego propozycja ma pomóc Polsce zakończyć konflikt z Komisją Europejską. Zgodnie z jego propozycją, izba zostałaby zastąpiona mniejszym, 11-osobowym organem, którego zadaniem jest profesjonalna kontrola sędziów, Izba Odpowiedzialności Zawodowej.
Jourova, która jest odpowiedzialna za utrzymanie rządów prawa w bloku 27 państw, powiedziała, że plan Dudy był „pozytywny krok”, ale upierał się, że tak będzie „Zakres i treść” uchwalonych przepisów, co ostatecznie będzie miało znaczenie.
„Żaden z sędziów, którzy byli przedmiotem orzeczenia Izby Dyscyplinarnej, nie został przywrócony” Jourova powiedziała po spotkaniu ministrów UE ds. europejskich.
„To pytanie jest kluczowe, bo mimo całej złożoności prawnej pytanie jest proste: czy Polska będzie respektować orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, czy nie?”
W ostatnich latach często dochodziło do starć między prawicowym rządem a UE, która twierdzi, że zmiany wprowadzone przez Warszawę w polskim sądownictwie podważają zasady demokracji i praworządności.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”