Gospodarka
UE rozszerza zakres ogólnego zwolnienia z pomocy publicznej dla projektów
Podczas sesji telewizyjnej ze zwykłymi Rosjanami w zeszłym miesiącu kobieta wezwała prezydenta Władimira Putina do utrzymania wysokich cen żywności, pisać Polina Devitt i Daria Korsunskaja.
Walentyna Sleptsova zakwestionowała prezydentowi, dlaczego banany z Ekwadoru są teraz tańsze w Rosji niż marchewki produkowane w kraju i zapytała, jak jej matka może przetrwać kosztem podstawowego pożywienia, takiego jak ziemniaki, zgodnie z rekordem roku w przypadku „wypłacalności”.
Putin przyznał, że problemem są wysokie koszty żywności, w tym „koszyk barszczowy” podstawowych warzyw, i obwiniał globalne podwyżki cen i niedobory budżetowe. Powiedział jednak, że rosyjski rząd podjął kroki w celu rozwiązania tego problemu i że inne środki są omawiane bez dalszego omówienia.
Sleptsova stanowi dla Putina problem, który zależy od szerokiej aprobaty społecznej. Gwałtowny wzrost cen konsumpcyjnych niepokoi niektórych wyborców, zwłaszcza starszych Rosjan z niskimi emeryturami, którzy nie chcą powrotu do lat 90., kiedy gwałtownie rosnąca inflacja doprowadziła do niedoborów żywności.
To skłoniło Putina do wezwania rządu do podjęcia kroków w celu walki z inflacją. Środki rządowe obejmowały podatek od eksportu pszenicy, który został wprowadzony na stałe w zeszłym miesiącu, oraz limit cen detalicznych innych podstawowych artykułów spożywczych.
Ale prezydent staje przed trudną decyzją: aby odeprzeć niezadowolenie elektoratu z powodu rosnących cen, ryzykuje zaszkodzenie rosyjskiemu sektorowi rolnemu. Rolnicy narzekają, że nowe podatki uniemożliwiają im dokonywanie długoterminowych inwestycji.
Posunięcia Rosji, największego światowego eksportera pszenicy, przyczyniły się również do wzrostu inflacji w innych krajach, podnosząc ceny zbóż. Na przykład ogłoszona w połowie stycznia podwyżka podatku eksportowego spowodowała, że ceny na rynku światowym wzrosły do najwyższego poziomu od siedmiu lat.
Putinowi nie grozi bezpośrednie zagrożenie polityczne przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi po tym, jak rosyjskie władze rozpoczęły masową rozprawę z przeciwnikami powiązanymi z uwięzionym krytykiem Kremla Aleksiejem Nawalnym. Sojusznicy Nawalnego zostali pozbawieni możliwości głosowania w wyborach i próbują przekonać ludzi do taktycznego głosowania na wszystkich poza rządzącą partią proputinowską, chociaż pozostałe główne partie popierają Kreml w większości najważniejszych kwestii politycznych.
Ceny żywności są jednak wrażliwe politycznie, a ograniczanie wzrostu cen, aby ludzie byli w dużej mierze usatysfakcjonowani, jest częścią długoterminowej podstawowej strategii Putina.
„Kiedy ceny samochodów rosną, niewielu to zauważa”, powiedział rosyjski urzędnik zaznajomiony z polityką inflacyjną rządu. „Ale kiedy kupujesz żywność, którą kupujesz codziennie, masz wrażenie, że inflacja w nagłówku dramatycznie rośnie, nawet jeśli tak nie jest”.
W odpowiedzi na pytania agencji Reuters rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że prezydent jest przeciwny sytuacjom, w których ceny produktów rodzimych „rosną w nieuzasadniony sposób”.
Peskow powiedział, że nie ma to nic wspólnego z wyborami ani nastrojami wyborców, dodając, że był to stały priorytet prezydenta jeszcze przed wyborami. Dodał, że to od rządu zależy wybór metod walki z inflacją i że odpowiada on zarówno na sezonowe wahania cen, jak i na globalne warunki rynkowe dotknięte pandemią koronawirusa.
Rosyjskie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że środki wprowadzone od początku 2021 r. pomogły ustabilizować ceny żywności. Ceny cukru wzrosły w tym roku o 3%, po wzroście o 65% w 2020 roku, a ceny chleba wzrosły o 3% po wzroście o 7,8% w 2020 roku.
Sleptsova, zidentyfikowana przez telewizję państwową jako z Lipiecka w centralnej Rosji, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.
Inflacja konsumencka w Rosji rośnie od początku 2020 r., odzwierciedlając globalny trend pandemii COVID-19.
Rosyjski rząd zareagował w grudniu po tym, jak Putin publicznie skrytykował opóźnienie w odpowiedzi. Tymczasowy podatek został wprowadzony na eksport pszenicy od połowy lutego, zanim został ostatecznie wprowadzony od 2 czerwca. Wprowadzono również tymczasowe limity cen detalicznych cukru i oleju słonecznikowego. Górne limity dla cukru wygasły 1 czerwca, te dla oleju słonecznikowego do 1 października.
Jednak inflacja konsumencka – obejmująca żywność oraz inne towary i usługi – nadal rosła w Rosji, o 6,5% rok do roku w czerwcu – najszybsze tempo od pięciu lat. W tym samym miesiącu ceny żywności wzrosły o 7,9% rok do roku.
Niektórzy Rosjanie uważają wysiłki rządu za niewystarczające. Przy spadających płacach realnych i wysokiej inflacji ratingi rządzącej partii Jedna Rosja pozostają długoterminowo niskie. Kontynuuj czytanie.
Alla Atakyan, 57-letnia emerytka z czarnomorskiego kurortu Soczi, powiedziała agencji Reuters, że jej zdaniem środki były niewystarczające i miały negatywny wpływ na jej pogląd na rząd. Cena marchewki „wynosiła 40 rubli (0,5375 USD), potem 80, a potem 100. Jak to się stało?” zapytał były nauczyciel.
Moskiewska emerytka Galina, która chciała być identyfikowana tylko po imieniu, skarżyła się na gwałtowne podwyżki cen, w tym chleba. „Żałosna pomoc udzielona ludziom jest prawie bezwartościowa” – powiedział 72-latek.
Zapytany przez Reutersa, czy środki były wystarczające, Departament Handlu powiedział, że rząd stara się zminimalizować nakładane środki administracyjne, ponieważ zbyt duża ingerencja w mechanizmy rynkowe może ogólnie stwarzać ryzyko dla rozwoju biznesu i prowadzić do wąskich gardeł w produktach.
Pieskow powiedział, że „Kreml uważa, że działania rządu mające na celu powstrzymanie wzrostu cen szeregu produktów rolnych i żywności są bardzo skuteczne”.
TARCIE ROLNICZE
Niektórzy rosyjscy rolnicy twierdzą, że rozumieją motywację władz, ale uważają podatek za złą wiadomość, ponieważ wierzą, że rosyjscy kupcy zapłacą im mniej za pszenicę, aby zrekompensować zwiększone koszty eksportu.
Dyrektor wyższego szczebla w dużej firmie rolniczej w południowej Rosji powiedział, że podatek zaszkodzi rentowności i oznacza mniej pieniędzy na inwestycje w rolnictwo. „To ma sens, aby zmniejszyć produkcję, aby nie powodować strat i podnosić ceny rynkowe” – powiedział.
Wpływ na inwestycje w sprzęt rolniczy i inne materiały nie będzie widoczny dopiero w dalszej części roku, kiedy jesienią rozpocznie się siew.
W ciągu ostatnich kilku lat rosyjski rząd zainwestował miliardy dolarów w sektor rolniczy. Zwiększyło to produkcję, pomogło Rosji importować mniej żywności i stworzyło miejsca pracy.
Rolnicy i analitycy twierdzą, że jeśli inwestycje rolne zostaną zmniejszone, rewolucja rolna, która przekształciła Rosję z importera netto pszenicy pod koniec XX wieku, może się skończyć.
„Jeśli chodzi o podatki, w rzeczywistości mówimy raczej o powolnym spadku tempa wzrostu niż o rewolucyjnych szkodach z dnia na dzień” – powiedział Dmitrij Rylko z moskiewskiej firmy doradztwa rolniczego ICAR. „To będzie długi proces, może potrwać od trzech do pięciu lat”.
Niektórzy mogą zobaczyć efekty wcześniej. Kierownik gospodarstwa i dwóch innych rolników poinformowali Reutersa, że planują zmniejszyć obszary upraw pszenicy jesienią 2021 r. i wiosną 2022 r.
Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało Reuters, że sektor pozostaje wysoce rentowny, a przekazanie rolnikom dochodów z nowego podatku eksportowego pomogłoby im i ich inwestycjom, zapobiegając spadkowi produkcji.
Rosyjski urzędnik, zaznajomiony z rządową polityką inflacji żywności, powiedział, że podatek pozbawi rolników tylko tego, co nazwał nadmierną marżą.
„Opowiadamy się za tym, aby nasi producenci zarabiali na eksporcie. Ale nie ze szkodą dla ich głównych klientów mieszkających w Rosji” – powiedział w maju Izbie Gmin premier Michaił Miszustin.
Według handlowców, środki rządowe mogą również zmniejszyć konkurencyjność rosyjskiej pszenicy. Ponieważ podatek, który regularnie zmieniał się w ostatnich tygodniach, utrudnia im zapewnienie zyskownej sprzedaży terminowej, jeśli wysyłka następuje po kilku tygodniach.
Może to skłonić zagranicznych kupujących do poszukiwania krajów takich jak Ukraina i Indie, powiedział Reuterowi handlowiec z Bangladeszu. W ostatnich latach Rosja była często najtańszym dostawcą dla dużych odbiorców pszenicy, takich jak Egipt i Bangladesz.
Sprzedaż rosyjskiej pszenicy do Egiptu była niska od czasu wprowadzenia stałego podatku w Moskwie na początku czerwca. W czerwcu Egipt kupił 60 000 ton rosyjskiej pszenicy. W lutym kupiła 120 000 ton, aw kwietniu 290 000 ton.
Rosyjskie ceny zboża są nadal konkurencyjne, ale krajowe podatki oznaczają, że rosyjski rynek jest mniej przewidywalny pod względem podaży i cen i może spowodować utratę części swojego udziału w rynkach eksportowych w ogóle, powiedział wysoki rangą urzędnik rządowy w Egipcie, światowym wiodący nabywca pszenicy.
(1 USD = 74,4234 rubli)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”