Connect with us

Gospodarka

UE przedłuża sankcje gospodarcze za wojnę Rosji na Ukrainie do 31 lipca

Published

on

UE przedłuża sankcje gospodarcze za wojnę Rosji na Ukrainie do 31 lipca

Rosyjski atak na miasto we wschodnim obwodzie donieckim zabity co najmniej trzy osoby 28 stycznia, gdy siły ukraińskie walczyły z wojskami rosyjskimi w kilku punktach zapalnych na wschodzie, gdzie znajdowała się Moskwa kontynuuje swoją ofensywę ze zwiększoną pilnością w obliczu zachodnich obietnic dostaw nowoczesnych czołgów do Kijowa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skorzystał z okazji, by wezwać zachodnich partnerów do zaopatrzenia jego kraju w precyzyjne pociski dalekiego zasięgu, znane jako ATACMS, w celu zmniejszenia zdolności Rosji do atakowania miast.

„Byłoby możliwe powstrzymanie tego rosyjskiego terroru, gdybyśmy zdobyli odpowiednie pociski dla naszych sił zbrojnych”. — powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu 28.

Transmisja na żywo: inwazja Rosji na Ukrainę

RFE/RL odprawa na żywo zawiera najnowsze informacje na temat trwającej inwazji Rosji, kontrofensywy Kijowa, zachodniej pomocy wojskowej, globalnej reakcji i trudnej sytuacji ludności cywilnej. Dla wszystkich relacji RFE/RL z wojny, Kliknij tutaj.

W rosyjskim ataku na dzielnicę mieszkaniową w donieckim mieście Kostiantynówka zginęły trzy osoby, a co najmniej dwie zostały ranne, gubernator regionu Pawło Kyrylenko powiedział w Telegramie.

Kyrylenko powiedział, że cztery budynki mieszkalne i hotel zostały uszkodzone, a ratownicy i policjanci byli na miejscu, aby „dokładnie udokumentować kolejną zbrodnię popełnioną przez rosyjskich okupantów”.

Kyrylenko powiedział 28 stycznia, że ​​cztery osoby zginęły, a co najmniej siedem zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków w ciągu ostatnich 24 godzin.

Ataki z 28 stycznia były tylko ostatnimi z serii ataków rosyjskich sił na ukraińskie cele cywilne, ponieważ Moskwa wydaje się dążyć do użycia terroru, aby osłabić determinację narodu.

Mychajło Podoliak, starszy doradca Zełenskiego, powiedział w wywiadzie udzielonym 28 stycznia, że ​​Ukraina prowadzi „przyspieszone” rozmowy na temat możliwości pozyskania ATACM i myśliwców odrzutowych.

Stany Zjednoczone do tej pory powstrzymywały się od wysłania którejkolwiek broni na Ukrainę w obawie, że zostanie to odebrane przez Moskwę jako eskalacja.

ATACM mogą uderzać w rosyjskie składy broni i inny sprzęt w odległości do 300 kilometrów, osłabiając zdolność Moskwy do uzupełniania zaopatrzenia swoich żołnierzy na liniach frontu.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby powiedział 27 stycznia, że ​​administracja Bidena nie planuje obecnie wysłania samolotów bojowych na Ukrainę.

Wsparcie lotnicze jest kluczowym elementem strategii bojowej zwanej „bronią kombinowaną”, która obejmuje również użycie artylerii, czołgów, opancerzonych pojazdów bojowych i piechoty.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO na początku tego miesiąca ogłosili plany wysłania czołgów, pojazdów bojowych i większej ilości artylerii na Ukrainę w ramach przygotowań do kontrofensywy.

Tymczasem walki na liniach frontu pozostają niezwykle intensywne, szczególnie w Doniecku, gdzie toczą się główne walki wokół Vuhledar i Bakhmut, miasta, które zostało praktycznie zniszczone przez powtarzające się rosyjskie bombardowania artyleryjskie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w swoim codziennym raporcie z początku stycznia, że ​​wojska rosyjskie kontynuują wielotorową ofensywę w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy.

„Wróg nadal prowadzi działania ofensywne w kierunku Bachmuta, Awdijówki i Nowopawłówki” – poinformował Sztab Generalny.

„Wróg jest w defensywie w kierunku Kupiańska, Łymana, Zaporoża i Chersoniu” – napisano.

Rzecznik ukraińskiej armii Serhij Czerewaty powiedział lokalnym mediom, że w Wuhledarze toczą się „zaciekłe walki”.

„Od wielu miesięcy wojsko Federacji Rosyjskiej… stara się osiągnąć tam znaczące sukcesy” – powiedział.

Vuhledar, miasto przed inwazją liczące około 15 000 mieszkańców, ma strategiczne znaczenie jako węzeł komunikacyjny w południowym Doniecku.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołeksij Daniłow, powiedział RFE/RL że Moskwa przygotowuje się do nowej ofensywy 24 lutego, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji.

„Teraz przygotowują się do maksymalnej aktywacji… i wierzą, że do rocznicy powinni mieć jakieś osiągnięcia” – powiedział Daniłow. „Nie jest tajemnicą, że przygotowują się do nowej fali do 24 lutego, jak sami mówią”.

ZOBACZ: Ukraińska sanitariuszka Oksana Lebiedienko straciła kontakt ze swoją 11-letnią córką Jewą po tym, jak wojska rosyjskie zajęły jej rodzinne miasto Wowczańsk w obwodzie charkowskim na Ukrainie. Lebiedienko dowiedziała się później, że jej prorosyjski brat wywiózł ich córkę do Rosji bez pozwolenia. Po prawie rocznej rozłące wolontariusze pomogli w grudniu w Kijowie ponownie połączyć matkę i córkę.

Zachodni sojusznicy Ukrainy nadal dostarczają sprzęt wojskowy i pomagają wzmocnić obronę Kijowa.

Rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby powiedział, że Waszyngton spodziewa się „intensywnego okresu walk” w nadchodzących miesiącach, dodając, że „nie ma oznak”, by wojna się skończyła.

Zełenski powiedział 27 stycznia, że ​​Ukraina potrzebuje do 500 czołgów.

„Potrzebujemy teraz 300 lub 500 czołgów. Potrzebujemy czołgów do ochrony naszego terytorium, naszego kraju. Potrzebujemy pojazdów opancerzonych, aby chronić naszych ludzi, to wszystko”. — powiedział Zełenski w wywiadzie dla Sky News.

Jak dotąd kilka krajów obiecało Ukrainie łącznie 321 czołgów ciężkich, powiedział ambasador Ukrainy we Francji Vadym Omelchenko w telewizji BFM 27 stycznia, nie podając żadnych dalszych szczegółów.

Tylko Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy i Wielka Brytania przekazały ponad 130 zaawansowanych czołgów, a Hiszpania, Finlandia, Holandia i inne kraje mają wkrótce ogłosić darowizny.

Siły rosyjskie na Ukrainie wzniosły w ostatnich miesiącach setki kilometrów fortyfikacji polowych. Przełamanie tych linii będzie wymagało skoordynowanego ataku czołgów z innymi systemami uzbrojenia w celu przełamania tych linii obronnych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła też Ukrainę o bezwarunkowym poparciu bloku. „Opowiadamy się za Ukrainą bez żadnych zastrzeżeń” – powiedziała von der Leyen 28 stycznia w Düsseldorfie.

Von der Leyen i jej koledzy komisarze UE planują szczyt UE-Ukraina na 3 lutego.

Kreml zareagował gniewem na niedawne gesty solidarności Zachodu z Ukrainą, mówiąc, że postrzega obiecaną dostawę zaawansowanych czołgów jako dowód eskalacji „bezpośredniego zaangażowania” Stanów Zjednoczonych i NATO w agresywną wojnę Rosji, czemu zaprzeczają.

W innym wydarzeniu Ukraina zapowiedziała, że ​​wezwie ambasadora Węgier, aby złożył skargę na „całkowicie nieakceptowalne” uwagi premiera Viktora Orbana na temat Ukrainy, powiedział Kijów 27 stycznia.

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nykolenko powiedział, że Orban powiedział mediom, że Ukraina jest ziemią niczyją i porównał ją do Afganistanu.

Z raportów Reutera i AFP
READ  UE wstrzymuje środki dla Polski przez kopalnię Turów | Aktualności | DW
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *