Świat
UE proponuje zakaz importu rosyjskiej ropy i usuwa Sbierbank ze Swift
Plan spotkał się jednak z natychmiastowym sprzeciwem krajów UE dążących do wydłużenia okresu przejściowego, w tym Węgier, którym zaoferowano już dodatkowy rok na rezygnację z rosyjskiej ropy.
„Propozycja w imieniu Brukseli sugeruje, że należy to zrobić do końca przyszłego roku” – powiedział Eleni Giokos, rzecznik premiera Zoltan Kovacs, premiera Viktora Orbana. „Najkrótszy okres, który był dla nas jasny, wyraźnie powiedziały nasze firmy naftowe, to trzy do pięciu lat”.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w środę, że środki są częścią szóstej rundy sankcji przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę.
„Proponujemy teraz zakaz na rosyjską ropę” – powiedziała podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim. „Mówiąc wprost, to nie będzie łatwe. Ale po prostu musimy nad tym popracować. Zapewnimy stopniowe wycofywanie rosyjskiej ropy w sposób uporządkowany, aby zmaksymalizować presję na Rosję, jednocześnie minimalizując wpływ na nasze gospodarki. „
Dodała, że dostawy ropy naftowej zostaną wstrzymane w ciągu sześciu miesięcy, a import produktów rafinowanych do końca 2022 roku.
Wiadomość o propozycji spowodowała wzrost cen ropy o około 4%. Brent, globalny benchmark, kosztował prawie 109 USD za baryłkę, podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową w USA wynosiły powyżej 106 USD za baryłkę o godzinie 12:30 czasu wschodniego.
Ceny ropy wzrosły od początku roku o około 40% w obawie, że rosyjska inwazja na Ukrainę wywoła szok podażowy, podsyca inflację i wywiera presję na gospodarki europejskie.
Węgry powiedziały, że nie mogą poprzeć propozycji w obecnej formie z powodu obaw o to, co to oznacza dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2021 r. prawie 60% importowanej ropy pochodziło z Rosji.
„Istotą podejmowania decyzji w Europie jest konsensus” – powiedział Kovacs. „Powiedzieliśmy Brukseli i wszystkim państwom europejskim, że po prostu nie można tego zrobić w imieniu Węgier, jak proszą”.
Słowacja – która w zeszłym roku otrzymała 92% swojego importu ropy z Rosji – i Czechy również poszukiwały dłuższych okresów przejściowych niż plan UE, podał Reuters.
Rosja jest drugim co do wielkości eksporterem ropy naftowej na świecie, odpowiadając za około 27% importu ropy do UE w zeszłym roku. Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania i Australia już wprowadziły zakazy importu.
Sankcje te – i faktyczne embargo nałożone na niektóre europejskie rafinerie i handlowcy – uderzyły w cenę rosyjskiej ropy. Jego wzorcowa ropa Ural jest obecnie sprzedawana z 35 USD za baryłkę dyskontem do Brent, w porównaniu do mniej niż 1 USD przed inwazją.
Niektórzy klienci w Azji kupują podobno więcej rosyjskiej ropy, ale nie w ilościach wystarczających do zrekompensowania utraty zachodnich nabywców.
„Zdolność Rosji do przekierowania wszystkich niechcianych ładunków z Zachodu do Azji jest ograniczona, co oznacza, że w przypadku embarga Rosja będzie zmuszona do dalszego ograniczenia produkcji ze względu na brak pojemności magazynowej na dodatkowe ilości ropy” – analitycy Rystad napisał w poniedziałek raport z badań Energy.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna niedawno oszacowała, że rosyjska podaż ropy spadnie o 1,5 miliona baryłek dziennie w kwietniu, gdy popyt spada, a straty te przyspieszą do 3 milionów baryłek dziennie w tym miesiącu.
Jednak globalny wzrost cen ropy naftowej i gazu ziemnego oznacza, że Moskwa nadal zarabia ogromne pieniądze na eksporcie energii. Rystad szacuje, że pomimo cięć w wydobyciu ropy, Rosja zbierze w tym roku ponad 180 miliardów dolarów wpływów z podatku od energii, czyli o 45% więcej niż w 2021 roku.
izolacja finansowa
Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej z siedzibą w Belgii musi przestrzegać przepisów UE. Ponieważ nie ma globalnie akceptowanej alternatywy, jest ona niezbędna dla globalnego świata finansów.
„Spotkaliśmy banki, które są krytyczne dla rosyjskiego systemu finansowego i zdolności Putina do siania spustoszenia”, powiedziała von der Leyen. „To cementuje całkowitą izolację rosyjskiego sektora finansowego od globalnego systemu”.
Trzech głównych rosyjskich nadawców państwowych zostanie również wykluczonych z europejskich fal radiowych.
— Przyczyniły się do tego Anna Cooban i Julia Horowitz.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”