Gospodarka
UE proponuje państwom kontyngenty na wzmocnienie naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla
LONDYN, 14 lipca (Reuters) – Komisja Europejska zaproponowała w środę ustanowienie celów dla państw członkowskich Unii Europejskiej, aby do 2030 r. wykorzystały one pochłaniacze dwutlenku węgla, takie jak lasy i łąki, do pochłaniania z atmosfery łącznie 310 mln ton CO2 rocznie.
Eksperci uważają, że ochrona i budowanie naturalnych „pochłaniaczy dwutlenku węgla” ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia „zerowej emisji netto” do 2050 r., celu, który według naukowców świat musi osiągnąć, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatycznych.
Komisja zaproponowała osiągnięcie ogólnego celu poprzez ustanowienie prawnie wiążących celów dla każdego państwa członkowskiego UE od 2026 r.
„Cel Unii wynoszący 310 milionów ton ekwiwalentu CO2 pochłaniania netto zostanie podzielony między państwa członkowskie, aby ustalić wiążące krajowe cele dotyczące minimalnego pochłaniania netto do 2030 r.” – czytamy w dokumencie.
„Wraz z postępem technologii monitorowania terenu istnieje wiele sposobów na niedrogie i terminowe monitorowanie zmian w użytkowaniu gruntów (np. za pomocą metod opartych na teledetekcji, w tym satelitów Copernicus Sentinel lub usług dostępnych na rynku”, dodaje).
W tabeli we wniosku wymieniono Szwecję, Hiszpanię, Polskę, Włochy, Francję, Niemcy i Rumunię jako kraje o najwyższych wskaźnikach redukcji między około 47 mln ton CO2 a 26 mln ton.
Wzywa się Finlandię, Bułgarię, Słowację, Chorwację, Węgry i Austrię do zapewnienia, że każdy z naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla na ich terytorium wchłonie ponad 5 milionów ton rocznie.
Według Komisji lasy, użytki zielone, grunty orne i tereny podmokłe w UE usuwają obecnie z atmosfery łącznie 268 mln ton ekwiwalentu CO2 (CO2e). Suma ta uwzględnia ilość CO2, która jest uwalniana podczas wycinania drzew lub spalania dzikich terenów.
Dla porównania, w tym roku UE wyemituje około 4 miliardów ton CO2 od zanieczyszczających we wszystkich obszarach swojej gospodarki, w tym w energetyce, transporcie i produkcji.
Dyrektywa jest jedną z serii propozycji opublikowanych w środę, nad którymi państwa członkowskie UE będą dyskutować w nadchodzących miesiącach, aby spełnić obietnicę UE dotyczącą zwiększenia emisji netto o 55% w stosunku do poziomów z 1990 r. do 2030 r. niższych, w drodze do „zero netto”. Kontynuuj czytanie
Polityka pochłaniania dwutlenku węgla jest zgodna z projektem, który Reuters widział w zeszłym tygodniu. Kontynuuj czytanie
Ochrona lasu jako magazynu dwutlenku węgla obejmuje zakaz zakupu biomasy, takiej jak pellet drzewny do wytwarzania energii z lasów pierwotnych, wrzosowisk i terenów podmokłych.
Plan zakazuje również finansowania przez państwo biomasy leśnej dla elektrowni czysto elektrycznych od 2026 roku.
Lasy, tereny podmokłe i łąki pochłaniające węgiel, znane w żargonie klimatycznym jako „rozwiązania naturalne”, stanowią również podstawę rozwijającego się rynku kompensacji emisji dwutlenku węgla, na którym firmy i osoby prywatne mogą kupować certyfikaty w celu zrównoważenia działań szkodliwych dla środowiska w innych miejscach. Kontynuuj czytanie
Reportaż Shadii Nasralli; Adaptacja Jason Neely i Toby Chopra
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”