Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE podpisuje umowę Afryka-Pacyfik po tym, jak Polska zrezygnowała z weta – EURACTIV.com

Published

on

UE podpisuje umowę Afryka-Pacyfik po tym, jak Polska zrezygnowała z weta – EURACTIV.com

Ponad dwuletnie opóźnienie w ratyfikacji nowego traktatu UE z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku zakończyło się w czwartek (20 lipca) po tym, jak Polska potwierdziła swoją zgodę na umowę.

Oczekuje się, że traktat zostanie oficjalnie podpisany przez szefów państw i rządów na szczycie na Samoa w nadchodzących tygodniach.

Po tym, jak w kwietniu Węgry zrezygnowały ze sprzeciwu wobec traktatu w związku z jego postanowieniami dotyczącymi migracji i praw płci, Warszawa odmówiła podpisania w proteście przeciwko brzmieniu traktatu, który promuje niedyskryminację, prawa osób LGBT i równość płci. Dyplomaci przyznali jednak, że prawdziwym motywem Polski był protest przeciwko decyzji Komisji Europejskiej o zniesieniu embarga na zboże z Ukrainy.

Umowa o partnerstwie z Kotonu między UE a 78 państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) miała wygasnąć w lutym 2020 r., ale została przedłużona do grudnia 2021 r. po tym, jak negocjacje w sprawie kolejnej umowy trwały dłużej niż planowano. Ze względu na opóźnienia w ratyfikacji w Europie umowa z Kotonu została przedłużona do września 2023 r.

Jutta Urpilainen, komisarz UE ds. partnerstw międzynarodowych, określiła ratyfikację jako „historyczną” w oświadczeniu.

Umowa „wyznacza ramy dla budowania sojuszy i bardziej skoordynowanych działań na arenie międzynarodowej” – dodali eurodeputowani Carlos Zorrinho i eurodeputowana Ana Rita Sithole, współprzewodniczący Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE.

Jednak opinie polityczne są podzielone co do wartości stosunków UE z krajami AKP.

Nowy traktat reguluje stosunki polityczne i gospodarcze z 79 krajami AKP, ale w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie zawiera elementu pomocowego ani nie zmienia stosunków handlowych UE-Afryka.

UE walczyła o sfinalizowanie umów o partnerstwie gospodarczym z różnymi krajami AKP, głównie z obawy, że zmuszą one kraje rozwijające się do otwarcia swoich rynków dla firm z UE.

Sekretariat Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (OACP) jest obecnie finansowany z budżetu UE i jest uważany za organizację znacznie słabszą niż Unia Afrykańska.

READ  Solans wcześnie przejmuje przywództwo w Polsce

Niedawno opublikowane dokumenty wewnętrzne OACP wskazują, że z 5,46 mln euro zapłaconych przez państwa członkowskie AKP tylko 1,19 mln euro zostało wpłacone na sfinansowanie budżetu na 2023 r., podczas gdy dziesięć krajów nie wpłaciło jeszcze swoich składek do budżetu na 2022 r.

Kraje AKP nie obejmują krajów Afryki Północnej, w tym Republiki Południowej Afryki, Prawdopodobnie najbardziej wpływowe państwo afrykańskie pod koniec ubiegłego roku zdecydowało się opuścić kraje AKP, powołując się na brak wpływów.

[Edited by Alice Taylor]

Dowiedz się więcej z EURACTIV

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *