Świat
UE oskarża Białoruś o zachowywanie się jak „reżim gangsterski”, gdy tysiące migrantów koczują na polskiej granicy
Polska oskarżyła Łukaszenkę o próbę wywołania kryzysu na wschodniej granicy Unii Europejskiej poprzez przemycanie migrantów na granicę w odwecie za masowe sankcje, jakie blok i inne mocarstwa zachodnie nałożyły na Mińsk w czerwcu. Rząd Łukaszenki wielokrotnie zaprzeczał zarzutom, obwiniając Zachód o niebezpieczne, czasem śmiertelne przejścia graniczne i złe traktowanie migrantów.
Międzynarodowa krytyka Białorusi nasiliła się we wtorek, kiedy Komisja Europejska oskarżyła ten kraj o zachowanie się jak „reżim gangsterski” i skrytykowała „fałszywe obietnice” Łukaszenki, które sprawiły, że migranci „po prostu wkroczyli do UE”.
Dramat dyplomatyczny ma miejsce dzień po brzydkich scenach z poniedziałku, kiedy grupy migrantów próbowały przebić się przez granicę, z których część, według polskich pograniczników, została zepchnięta za barierki przez białoruskie służby.
Polskie władze zamknęły we wtorek rano przejście graniczne w Kuźnicy, na którym dzień wcześniej zgromadziła się duża liczba migrantów.
Około 4500 migrantów znajduje się obecnie na granicy w pobliżu Kuźnicy, próbując przedostać się z Białorusi do Polski, powiedziała CNN rzeczniczka polskiej ochrony granic Ewelina Szczepańska.
Białoruski Komitet ds. Granic Państwowych, który odpowiada za zewnętrzne granice kraju, poinformował w oświadczeniu, że na miejscu przebywa około 2000 migrantów.
W okolicy stacjonuje obecnie około 14 000 polskich żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży granicznej, co budzi obawy przed poważną konfrontacją, gdy migranci próbują dostać się do Polski.
Według Jürgena Weicherta, dziennikarza niemieckiej filii CNN n-tv w Kuźnicy, sytuacja na miejscu wydawała się spokojna we wtorek. Weichert poinformował, że polska policja stara się jak najdłużej ewakuować ten obszar, a migranci po białoruskiej stronie ogrodzenia nadal próbują przebić się przez drut kolczasty na północ i południe od zamkniętego przejścia Kuźnica.
Na nagraniu dostarczonym przez Białoruski Państwowy Komitet Graniczny pokazano migrantów w płaszczach i bluzach z kapturem stłoczonych wokół małych ognisk. Na nagraniu pokazano również ruch pojazdów, które wyglądały na wojskowe po polskiej stronie.
„Atak hybrydowy”
Premier Polski Mateusz Morawiecki ostrzegł we wtorek o zagrożeniu bezpieczeństwa całej Unii Europejskiej i po raz kolejny obarczył Białoruś odpowiedzialnością za przeprowadzenie „ataku hybrydowego”.
„Uszczelnienie polskiej granicy jest naszym narodowym interesem. Ale dziś zagrożona jest stabilność i bezpieczeństwo całej UE” – powiedział Morawiecki, który we wtorek odwiedził żołnierzy na granicy.
„Ten hybrydowy atak reżimu Łukaszenki jest skierowany przeciwko nam wszystkim. Nie damy się zastraszyć i będziemy bronić pokoju w Europie z naszymi partnerami z NATO i UE – dodał.
W poniedziałek Szczepańska poinformowała, że grupy migrantów próbowały przebić się przez granicę. Polskie Ministerstwo Obrony również napisało w poniedziałek na Twitterze, że doszło do masowej próby przekroczenia granicy i że migranci założyli obóz, który jest „nieustannie strzeżony przez białoruskie służby”.
W kilku filmach polskie władze widziały setki migrantów w drodze do granicy. Jeden z klipów pokazał, że niektórzy próbują przebić się przez ogrodzenie za pomocą łopat, przecinaków do drutu i brutalnej siły.
Polscy strażnicy graniczni odnotowali w poniedziałek 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy, a 17 osób zostało zatrzymanych – dodała Szczepańska. Od września Polska powstrzymała ponad 32 tys. prób przekroczenia granicy przez migrantów, głównie z Iraku, Syrii i Afganistanu – powiedziała.
Wielu migrantów na granicy ma nadzieję, że uda się z Polski w głąb Europy Zachodniej. W Niemczech policja federalna zarejestrowała 595 nielegalnych wjazdów na granicy brandenbursko-polskiej tylko w deklaracji z listopada. Brandenburgia graniczy z większością granicy polsko-niemieckiej.
Władze niemieckie dodały, że do tej pory w tym roku zarejestrowały 4890 wpisów z połączeniem białoruskim.
Federalny minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer powiedział we wtorek, że państwa UE muszą „trzymać się razem” i pomóc polskiemu rządowi w zabezpieczeniu granic. „Polacy oddają ważną przysługę Unii Europejskiej” – dodał Seehofer.
Spór na granicy nasila się
Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że UE prawdopodobnie nałoży kolejne sankcje na Białoruś za nakłanianie ludzi do nielegalnego wjazdu do Polski. W swoim codziennym briefingu rzecznik Głównej Komisji Spraw Zagranicznych Peter Stano powiedział, że trwa dyskusja między państwami członkowskimi na temat kolejnych sankcji, które są „w przygotowaniu”.
Rzecznik podkreślił, że „irracjonalne i nieodpowiedzialne zachowanie” Łukaszenki jest znakiem, że „odczuwa on presję”, która narasta z powodu unijnych sankcji.
„A dlaczego mamy powody sądzić, że sankcje będą gryźć? Ponieważ reżim Łukaszenki zaczyna zachowywać się jak reżim gangsterski, bo to im szkodzi i nie wiedzą, co jeszcze zrobić. Próbują więc zaatakować Unię Europejską, atakując państwa członkowskie Unii Europejskiej i przeprowadzając atak hybrydowy.”
Tymczasem przedstawiciel sojuszu NATO ostrzegł, że jest „gotowy” do niesienia pomocy swoim sojusznikom i wezwał Białoruś do „przestrzegania prawa międzynarodowego”.
Urzędnik dodał: „Wykorzystywanie migrantów przez reżim Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne. Sekretarz Generalny pozostaje w bliskim kontakcie z rządami sojuszniczymi w tej sprawie.”
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg również określił działania Mińska jako „nie do zaakceptowania” i powiedział, że rozmawiał o sytuacji z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.
Wzrasta troska o migrantów
Wśród międzynarodowej krytyki białoruskie MSZ ostrzegło we wtorek Polskę przed prowokacjami „wymierzonymi przeciwko Republice Białorusi w celu usprawiedliwienia możliwych nielegalnych aktów przemocy wobec nieuzbrojonych ludzi znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, w tym wielu nieletnich dzieci i kobiet”.
Prezydent Rosji Władimir Putin i Łukaszenka „wymienili poglądy na temat sytuacji uchodźców” na granicy z Białorusią – poinformował we wtorek Kreml.
Tymczasem Białoruski Państwowy Komitet Graniczny poinformował we wtorek w oświadczeniu, że Polska rozstawiła na granicy sprzęt wojskowy.
„W tej chwili przed obozem dla uchodźców ustawił się łańcuch polskich sił bezpieczeństwa, zmontowano sprzęt, w tym wozy bojowe. Przedstawiciele mediów, międzynarodowych organizacji praw człowieka i organizacji humanitarnych nie mogą iść na granicę Polski, aby pomóc ludziom, którzy chcą ubiegać się o status uchodźcy w UE” – czytamy w oświadczeniu.
Komitet twierdził, że niektórzy uchodźcy czuli się nieswojo po tym, jak strona polska użyła w nocy gazu łzawiącego, a następnie głośników i błyskających świateł. Mówi się również, że wśród migrantów na granicy jest „znaczna liczba” kobiet w ciąży i niemowląt
Rzecznik UNHCR, Shabia Mantoo, powiedział na wtorkowym briefingu w Genewie, że byli „bardzo zaniepokojeni scenami, które widzimy na granicy białorusko-polskiej”.
„Wielokrotnie mówiliśmy, że wykorzystywanie uchodźców, osób ubiegających się o azyl i migrantów do celów politycznych jest niedopuszczalne i musimy przestać” – dodał Mantoo.
Zahra Ulllah z CNN, Anna Chernova, Stephanie Halasz, Inke Kappeler, Allegra Goodwin, Niamh Kennedy, James Frater i Duarte Mendonca przyczynili się do powstania tego raportu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”