Connect with us

Gospodarka

UE nie może dojść do porozumienia w sprawie pułapu cen rosyjskiej ropy

Published

on

UE nie może dojść do porozumienia w sprawie pułapu cen rosyjskiej ropy

Rządy państw Unii Europejskiej nie osiągnęły w poniedziałek porozumienia w sprawie pułapu cen rosyjskiej ropy morskiej, ponieważ Polska nalegała, aby pułap ten był niższy niż proponowany przez G7, aby ograniczyć zdolność Moskwy do finansowania inwazji na Ukrainę, poinformowali dyplomaci.

„Nie ma umowy. Teksty prawne są już uzgodnione, ale Polska nadal nie może dojść do porozumienia w sprawie ceny” – powiedział dyplomata.

Nowy termin negocjacji nie został jeszcze ustalony, choć mechanizm pułapu cenowego ma wejść w życie 5 grudnia. Jeśli do poniedziałku nie dojdzie do porozumienia w sprawie pułapu cenowego G7, UE wdroży ostrzejsze środki uzgodnione tam pod koniec maja – zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej od 5 grudnia i produktów ropopochodnych od 5 lutego. polscy dyplomaci.

Węgry i dwa inne śródlądowe kraje Europy Środkowej uzyskały zwolnienia z tego zakazu dla importu rurociągów, na którym polegają.

G7 zaproponowało złagodzoną wersję unijnego zakazu, aby utrzymać stabilne dostawy ropy do światowej gospodarki, ponieważ Rosja dostarcza około 10 procent światowej ropy. Zasugerował, że UE i inni światowi klienci nadal kupują rosyjską ropę, ale tylko wtedy, gdy jej cena jest równa lub niższa od poziomu uzgodnionego przez G7, co pochłonęłoby dochody Kremla.

Polska chce niższej kapitalizacji

Grupa G7 zaproponowała pułap 65-70 USD za baryłkę, ale Polska i niektóre inne kraje twierdzą, że nie zaszkodzi to Moskwie, ponieważ rosyjska ropa jest już notowana poniżej tego przedziału 63,50 USD.

Przy rosyjskich kosztach produkcji szacowanych na około 20 dolarów za baryłkę, Moskwa czerpie duże zyski z eksportu ropy. Polska, Litwa i Estonia naciskają na ograniczenie ceny do 30 USD za baryłkę.

„Polacy są całkowicie bezkompromisowi w kwestii ceny, nie proponując akceptowalnej alternatywy. Najwyraźniej narasta złość na polskie stanowisko” – powiedział unijny dyplomata.

READ  Ukraina Rosja Wojna wpłynie na Chicago: Prognoza soku żurawinowego

Malta, Cypr i Grecja obawiały się, że propozycja G7 dotycząca pułapu była zbyt niska i uderzyłaby w ich duży przemysł żeglugowy, ale dyplomaci powiedzieli, że otrzymali pewne ustępstwa w tekstach prawnych i nie stanowią już przeszkody w osiągnięciu porozumienia.

Ideą egzekwowania limitu G7 jest zakazanie firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługi przesyłek rosyjskiej ropy naftowej na całym świecie, chyba że cena jest niższa niż cena ustalona przez G7 i jej sojuszników.

Ponieważ główne światowe firmy żeglugowe i ubezpieczeniowe mają swoje siedziby w krajach G7, pułap cenowy bardzo utrudniłby Moskwie sprzedaż ropy po wyższej cenie.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *