Zabawa
UE nakłada kary na firmy produkujące gry wideo za blokowanie sprzedaży transgranicznej
LONDYN (AP) – Unia Europejska nałożyła grzywnę na amerykańską platformę gier wideo i pięciu producentów gier za uniemożliwienie graczom kupowania tańszych kopii gier w innych krajach w bloku.
Komitet Wykonawczy UE ogłosił w środę, że ukarał Valve Corp., właściciela platformy internetowej Steam do dystrybucji gier na komputery PC, oraz producentów gier w sumie 7,8 miliona euro za to. Ograniczenie sprzedaży transgranicznej z naruszeniem prawa antymonopolowego.
Komisja stwierdziła, że firmy stosowały praktyki blokowania geograficznego, aby uniemożliwić graczom aktywację i granie w gry sprzedawane na DVD lub do pobrania. Klucze aktywacyjne Steam uniemożliwiały działanie gier poza Czechami, Polską, Węgrami, Rumunią, Słowacją, Estonią, Łotwą i Litwą.
„Takie praktyki pozbawiają europejskich konsumentów korzyści płynących z jednolitego rynku cyfrowego UE oraz możliwości wyszukiwania najbardziej odpowiedniej oferty w UE” – powiedziała w oświadczeniu Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca ds. Konkurencji.
Ograniczenia dotyczące blokowania geograficznego dotyczyły około 100 gier i trwały do listopada 2018 r. Valve, ukarane grzywną w wysokości 1,6 mln euro, odmówiło współpracy w dochodzeniu – poinformowała komisja.
Jednak Valve powiedział, że „w pełni współpracuje” w dochodzeniu Komisji, dostarczając wszystkie wymagane dowody i informacje. „Nie zgadzamy się z tymi wynikami i planujemy odwołać się od decyzji” – powiedział w e-mailu Doug Lombardi, wiceprezes ds. Marketingu.
Komisja stwierdziła, że twórcy gier – Bandai Namco, Capcom, Focus Home, KochMedia i ZeniMax – współpracowali i otrzymywali zniżki na swoje grzywny.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.