Unia Europejska może następnie nałożyć dalsze sankcje na Białoruś Mińsk uwięził dwóch dziennikarzy za filmowanie protestówPolska państwowa agencja informacyjna PAP cytowała we wtorek ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.
Białoruś aresztowano ponad 33 000 osób za brutalne stłumienie protestów przeciwko rządom prezydenta Aleksandra Łukaszenki po kontrowersyjnych wyborach w sierpniu, które, jak twierdzą jego przeciwnicy, zostały zmanipulowane. Łukaszenko pełni urząd od 1994 roku.
Najnowsze nagłówki można znaleźć w naszym kanale Google News online lub w aplikacji
Dziennikarz telewizji Biełsat, Katerina Bakhvalova (po prawej) i Daria Chultsova (po lewej), aresztowane w listopadzie 2020 r. Podczas relacjonowania protestów przeciwko rządowi, przed rozpoczęciem procesu w Mińsku obejmują się w klatce oskarżonych. (Zdjęcie pliku: AFP)
„Niestety, sytuacja na Białorusi cały czas się pogarsza, więc prawdopodobne jest nałożenie kolejnych sankcji. Lista więźniów politycznych wydłuża się. Dodatkowo do listy dodano dwóch dziennikarzy Biełsatu ”- zacytował PAP.
W zeszłym tygodniu białoruski sąd skazał dwóch białoruskich dziennikarzy na dwa lata więzienia za organizowanie protestów przeciwko Łukaszence.
Katsiaryna Andreyeva, 27 lat i Darya Chultsova, 23zostali aresztowani w listopadzie w mieszkaniu, w którym odbywały się demonstracje filmowe o śmierci jednego z protestujących, który został zamordowany kilka dni wcześniej.
W grudniu UE nałożyła trzecią rundę białoruskich sankcji, a 88 osób i siedem firm sporządziło listę osób objętych zakazem podróżowania i zamrożeniem aktywów. Wielka Brytania, Kanada i Stany Zjednoczone również nałożyły sankcje na białoruskich urzędników.
Kontynuuj czytanie:
Białoruś uwięziła dwóch dziennikarzy za filmowanie protestów
Chiny odrzucają wniosek Kanady o traktowanie Ujgurów jako ludobójstwa