Najważniejsze wiadomości
UE krytykuje Polskę za wolność mediów, ponieważ projekt ustawy jest skierowany przeciwko nadawcom
Discovery Inc. obiecało bronić swojego polskiego podmiotu przed ustawą, która zmusi amerykańską firmę do rezygnacji z kontroli nad największym prywatnym nadawcą w kraju i zwiększenia kontroli rządu nad mediami.
W zeszłym tygodniu ustawodawcy rządzącej polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość złożyli ustawę, zgodnie z którą posiadacze koncesji telewizyjnych i radiowych nie mogą być bezpośrednio ani pośrednio kontrolowani przez firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
To się uruchomiło Korekty ze strony rządu USA i Unii Europejskiej podczas Discovery Unit TVN powiedział, że to posunięcie ma na celu wyciszenie niezależnego dziennikarstwa. Polska partia rządząca była oskarżana przez krytyków o przejęcie władzy, a jej rząd był wielokrotnie pozywany przez unijną egzekutywę za podważanie standardów demokratycznych.
„Będziemy bronić naszego biznesu przed nadużyciami regulacyjnymi, działaniami na szkodę widzów i wszelką niepewnością co do sytuacji rynkowej, która może negatywnie wpłynąć na biznes w Polsce” – powiedział Discovery w poniedziałkowym oświadczeniu. według serwisu informacyjnego TVN.
Ustawa została wprowadzona po miesiącach wahań regulacyjnych w sprawie przedłużenia koncesji na nadawanie kanału informacyjnego TVN TVN24, który donosił o korupcji w nacjonalistycznym rządzie. Nie jest jasne, czy ustawa jest zgodna z umowami dwustronnymi, ponieważ USA chcą chronić swoje inwestycje.
Według Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, amerykańskie firmy zainwestowały ponad 62 miliardy dolarów w drugim po Niemczech kraju wschodnioeuropejskim i zatrudniają 267 tysięcy osób. TVN był wart 6,8 miliarda złotych (1,8 miliarda dolarów), kiedy kupił Scripps Networks Interactive Inc. w 2015 roku. Dwa lata później Discovery przejęło Scripps i przejęło kontrolę nad polskim nadawcą.
Kolejny sygnał
„Nowy projekt polskiej koncesji na nadawanie programów to kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w kraju” – powiedziała w poniedziałek Vera Jourova, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości. „Uważnie śledzimy sytuację w związku z TVN24, której koncesja nie została jeszcze odnowiona.”
Prawo odeszło od kwestii nepotyzmu w partii rządzącej i debacie publicznej powrót od Donalda Tuska, najwyższego urzędnika UE wszech czasów w Polsce, po lokalną politykę Prawa i Sprawiedliwości. Skłoniło to niektórych polityków opozycji do spekulacji, że ustawa zostanie ostatecznie odrzucona lub rozwodniona, zwłaszcza jeśli uzyska dla niej poparcie USA Sojusznik NATO Polska.
Pomimo zagrożeń dla stosunków w Waszyngtonie obóz rządzący nie ograniczył jeszcze swojej retoryki. Prawodawca Marek Suski – jeden ze sponsorów ustawy – dał jasno do zrozumienia, że rząd stara się wpływać na treść TVN.
„Jeśli ta ustawa zostanie pomyślnie uchwalona i część tych akcji będą mogli kupić także polscy biznesmeni, będziemy mieli pewien wpływ na to, co dzieje się w tej telewizji” – powiedział gazecie rządowej Gazecie Polskiej.
Przedsiębiorstwa państwowe, w tym rafinerie ropy naftowej i detaliści PKN Orlen SA wykupił lokalne gazety i media oraz zwolnił dziennikarzy krytycznych wobec rządu. Polska spadła w światowych wskaźnikach wolności prasy, a grupa rzeczników Reporterów bez Granic plasuje kraj obok Armenii, Bhutanu i Wybrzeża Kości Słoniowej raport bieżący.
Zapytany przez dziennik „Rzeczpospolita”, czy spółki państwowe mogłyby kupić TVN, Suski powiedział: „Nie mogę tego wykluczyć ani potwierdzić. Nie prowadzę tych firm.”
– Przy wsparciu Macieja Martewicza i Doroty Bartyzel
(Aktualizacje z oświadczeniem o odkryciu z pierwszego akapitu.)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.