Connect with us

Gospodarka

UE i NATO nerwowo obserwują kandydaturę Marine Le Pen do francuskiej prezydentury

Published

on

UE i NATO nerwowo obserwują kandydaturę Marine Le Pen do francuskiej prezydentury

Chwila ulgi dla polityków UE i NATO nastąpiła, gdy prezydent Emmanuel Macron zdobył większość głosów w pierwszej turze francuskich wyborów powszechnych, pokonując skrajnie prawicową rywalkę Marine Le Pen.

Jednak podczas gdy prowadzenie Macrona przed drugą turą wyborów 24 kwietnia zmniejszyło obawy urzędników w Brukseli i całej Europie, wciąż istnieje możliwość wyboru prezydenta Francji, który wyciągnąłby kraj ze struktur wojskowych NATO i rozerwałby mnóstwo przepisów, których pragnie UE oraz przywrócenie stosunków z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

„Jestem bardzo zaniepokojony tym, mam nadzieję, że Le Pen nie zostanie prezydentem Francji” – powiedziała w tym tygodniu luksemburska minister spraw zagranicznych Jean Asselborn w rzadkim publicznym naganie jej kandydatury przez zagranicznego urzędnika – ale regularnie się wstrzymuję. należy za zamkniętymi drzwiami. „Francuzi muszą temu zapobiec”, powiedział, dodając, że ich zwycięstwo „nie tylko oznaczałoby zerwanie z podstawowymi wartościami UE, ale całkowicie zmieniłoby jej kurs”.

Chociaż Le Pen złagodziła swoje poglądy na temat UE od czasu jej wygodnej porażki z Macronem w 2017 r. i nie opowiada się już za opuszczeniem UE ani wspólnej waluty euro, wezwała do luźniejszej „Europy Narodów”, a wiele jej stanowisk ustawodawczych podważyłoby lub naruszać traktaty brukselskie.

Jako była posłanka do PE, jej populistyczne poglądy gospodarcze na pomoc państwa i obniżanie podatków krajowych od towarów konsumpcyjnych byłyby sprzeczne z zasadami wolnego rynku UE, podobnie jak jej inne polityczne obietnice dotyczące imigracji, handlu i nadrzędności francuskiego prawa bloku UE.

Ten szczególny aspekt jej manifestu prezydenckiego od dawna budzi niepokój w Komisji Europejskiej, stwierdzili urzędnicy UE, biorąc pod uwagę znaczny impuls, jaki jej prezydencja dałaby innym krajom, takim jak Polska i Węgry, które zakwestionowały nadrzędność prawa UE i są wstrzymane. w długotrwałych bataliach prawnych z blokiem.

Minister spraw zagranicznych Luksemburga Jean Asselborn
W rzadkiej publicznej naganie ze strony zagranicznego urzędnika, luksemburski minister Jean Asselborn powiedział, że Francja musi „zapobiegać” zwycięstwu Le Pen © Olivier Hoslet/EPA/Shutterstock

Prawdopodobnie wykoleiłoby to również stosunki francusko-niemieckie, które ukształtowały znaczną część ostatniej polityki UE i sterowały rozwojem bloku, prowadząc do potencjalnego impasu, twierdzą analitycy.

READ  Polska jedną nogą w NATO, drugą w Azji

„Z programu Marine Le Pen jasno wynika, że ​​jest ona bardziej za Europą narodów, za odebraniem kompetencji UE, za uwzględnianiem tożsamości poszczególnych państw narodowych” – powiedział Jacek Czaputowicz, polski były minister spraw zagranicznych. w wywiadzie dla telewizji Polsat News.

Pomimo wygranej w pierwszej turze liberalny, mocno prounijny Macron wciąż czeka ciężka kampania reelekcji, ponieważ protekcjonistyczna polityka gospodarcza Le Pen i eurosceptycyzm są postrzegane jako atrakcyjne przez dużą część wyborców, którzy poparli innych kandydatów w pierwszej turze.

NATO, sojusz wojskowy pod przywództwem USA, również stoi w obliczu dramatycznej zmiany po zwycięstwie w Le Pen.53-latek poprzysiągł wycofanie Francji ze zintegrowanej struktury dowodzenia wojskowego NATO, co miałoby usunąć francuskie wojska i broń z pula zasobów zostałaby usunięta pod dowództwem Sojuszu.

Oznaczałoby to znaczne osłabienie sojuszu. Francja, która w 2009 roku powróciła do struktur dowodzenia NATO pod rządami prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego, ma trzecie co do wielkości siły zbrojne i czwarty co do wielkości budżet obronny w sojuszu i jest najważniejszą potęgą militarną w UE.

Podczas gdy Macron wywołał strach nawet wśród sojuszników NATO – odnosząc się do stanu „śmierci mózgu” sojuszu w 2019 r. i popierając obecność wojskową pod dowództwem UE, aby położyć kres zmniejszającej się zależności kontynentu od siły ognia USA – niedawno powtórzył, że poparcie dla paktu wojskowego w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Urzędnicy w sojuszu wojskowym stwierdzili, że nie było ostrej paniki, ale druga tura była ściśle monitorowana, biorąc pod uwagę potencjalny wpływ na NATO w czasie konfliktu na Ukrainie i zwiększone obawy przed agresją Moskwy na członków NATO.

Ian Bond, dyrektor ds. polityki zagranicznej w Centrum Reform Europejskich, powiedział, że prezydent Le Pen „byłaby złą wiadomością dla stosunków Francji z partnerami z UE i NATO, ale dobrą wiadomością dla Putina”.

READ  Dodatkowe wsparcie obronne Ukrainy ze strony USA, Wielkiej Brytanii, Polski, Litwy, Estonii, Łotwy, Czech

Podczas gdy Le Pen opowiedziała się za zachodnimi sankcjami wobec Rosji w odpowiedzi na inwazję Putina, powiedziała, że ​​postrzega Moskwę jako „wielką potęgę”, która „może ponownie stać się sojusznikiem Francji” po zakończeniu wojny.

Związki Le Pen z Rosją sięgają od pożyczki z rosyjskiego banku dla jej partii w 2014 roku i jej wizyty na Kremlu przed wyborami w 2017 roku na spotkaniu z Putinem.

„Wszyscy musimy stać za Emmanuelem Macronem” – powiedział Michael Roth, były niemiecki minister ds. Europy, a obecnie przewodniczący komisji spraw zagranicznych Bundestagu. „Albo on, albo upadek zjednoczonej Europy. Brzmi to trochę dramatycznie, ale tak właśnie jest.”

Dodatkowe reportaże Jamesa Shottera w Warszawie i Guya Chazana w Berlinie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *