Connect with us

Najważniejsze wiadomości

UE gotowa do zatwierdzenia polskiego funduszu naprawczego Covid pomimo obaw sądowych | Polska

Published

on

UE gotowa do zatwierdzenia polskiego funduszu naprawczego Covid pomimo obaw sądowych |  Polska

To Komisja Europejska jest gotowy do zatwierdzenia od dawna opóźnionego planu naprawczego Covid dla Polski, przezwyciężając obawy, że Warszawa dokonuje kosmetycznych zmian w mocno krytykowanym systemie prawnym, aby uwolnić fundusze unijne.

Przewodniczący Komisji, Ursula von der LeyenOczekuje się, że umowa zostanie podpisana w Warszawie w czwartek, mimo że Polska musi rozpocząć dalsze reformy sądownictwa, aby uzyskać 36 mld euro w postaci dotacji i pożyczek windykacyjnych.

Decyzja to ważny moment w sześcioletniej walce o niezawisłe sądy w Polsce inne spory pozostają otwarte.

Polski plan naprawczy Covid został wstrzymany od miesięcy, ponieważ jego prawicowy nacjonalistyczny rząd odmówił rozluźnienia kontroli nad systemem sądownictwa i podniósł czerwoną flagę do zmiany praworządności. W październiku ubiegłego roku von der Leyen ustaliła trzy warunki uwolnienia środków: Redukcja a organ dyscyplinarny dla sędziów Sądu Najwyższego RP; zmiana w sądowniczym systemie dyscyplinarnym; oraz przywracanie sędziów zawieszonych na mocy obowiązujących przepisów.

Sejm zagłosował za nim w zeszłym tygodniu zmiażdżyć Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, ruch, który Warszawa liczy na uwolnienie środków. Eksperci prawni i partie opozycyjne twierdzą, że prawo nie idzie wystarczająco daleko. Projekt ustawy „zawiera kosmetyczne zmiany… i nie spełnia oczekiwań sformułowanych w październiku 2021 r. przez [commission]’wyjaśnił jeden List otwarty do Von der Leyen w tym tygodniu podpisało ją 11 organizacji prawniczych i praw człowieka, w tym Stowarzyszenie Sędziów Polskich.

Grupy ostrzegają, że projekt ustawy nie gwarantuje przywrócenia sędziów „bezprawnie zawieszonych w Komisji Dyscyplinarnej”, ale tworzy proces rozpatrywania ich spraw, który „nie gwarantuje niezależnej i bezstronnej oceny”.

W liście czytamy dalej: „W rezultacie sędziowie, którzy wykazywali się najbardziej szanowanym zachowaniem, zaryzykowali swoją karierę i poddali się represjom i szykanom za brak poszanowania [the EU treaty]teraz czeka upokarzający proces przed równie wadliwym ciałem”.

Zapisz się do First Edition, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano czasu BST

Trzech wiceprzewodniczących komisji – Frans Timmermans, Věra Jourová i Margrethe Vestager – miało zastrzeżenia do zatwierdzenia planu Polski, ale nie oczekuje się, że będą sprzeciwiać się von der Leyen, gdy najwyżsi urzędnicy UE spotkają się później w środę.

Przewodniczący Komisji chce zakończyć spór z Polską, silnym sojusznikiem Ukrainy, który zapewnia schronienie 3,6 mln osób, które uciekły przed wojną agresji Rosji.

Źródła UE podkreśliły, że zatwierdzenie planu stymulacyjnego, który obejmuje działania mające na celu pomoc Ukraińcom na polskim rynku pracy, nie oznacza dystrybucji pieniędzy.

„Nie wypada mówić »pieniądze dla Polski«” – powiedział unijny urzędnik. „To jest zatwierdzenie planu, pierwszy krok do zdobycia tych pieniędzy – oczywiście ważny – ale ważniejszy będzie to, czy Polska dotrzyma tego, co obiecała”.

Pod koniec czerwca lub na początku lipca komisja zdecyduje, czy Polska zrobiła wystarczająco dużo, aby sprostać trzem kamieniom milowym Von der Leyen i odblokować pieniądze.

Krytycy oskarżyli już Komisję o niepotrzebne ustępstwa. Bruksela byłaby gotowa uwolnić miliardy odzyskane, gdy tylko polski rząd mógłby powiedzieć, że istnieje procedura przywracania zawieszonych sędziów bez czekania na ich powrót na swoje stanowiska.

„Dawanie polskiemu rządowi większej swobody i czasu na ten proces jest niepotrzebnym ustępstwem” – powiedziała Anna Wójcik z Instytutu Demokracji Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. „Odbije się to na odwrót i podważy zaufanie Komisji” Obrońca praworządności w swoim działaniu jako „strażnik traktatów”.

Wójcik określił uchwaloną w Sejmie ustawę jako zasłonę dymną, co zmieniło jedynie nazwę organu zajmującego się sądowymi sprawami dyscyplinarnymi.

„Nie zajmuje się podstawową kwestią związaną z powoływaniem sędziów w Polsce, co rodzi pytania o ich niezależność od prawa UE i europejskich standardów konwencji: fakt, że upolityczniony organ, Narodowa Rada Sprawiedliwości, jest kluczem do zalecenia, kto może być sędzia w Polsce – powiedział Wójcik.

„To nie jest dowód na nagłą zmianę zdania rządu i powrót do wartości demokratycznych w Polsce. To po prostu próba rozegrania długiej gry, jeśli możesz, i zdobycia jak największej liczby euro przed wyborami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *