Connect with us

Nauka

UE gotowa do nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś

Published

on

UE gotowa do nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś

Komisja Europejska twierdzi, że jest gotowa zaproponować dodatkowe sankcje wobec Białorusi w odpowiedzi na napięcia graniczne dotyczące migrantów.

„Jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych kroków w odpowiedzi na niedopuszczalne działania reżimu” – powiedziała eurodeputowanym komisarz ds. spraw wewnętrznych Ylva Johansson w Strasburgu we wtorek (5 października).

Obecne sankcje UE wobec Białorusi obejmują 166 osób i 15 podmiotów, a także ukierunkowane ograniczenia gospodarcze wprowadzone latem.

Zakazał także białoruskim liniom lotniczym po tym, jak Mińsk siłą przekierował lot RyanAir w celu aresztowania białoruskiego dziennikarza opozycyjnego.

A w zeszłym tygodniu Komisja Europejska ogłosiła kroki w celu przywrócenia wiz dla białoruskich urzędników rządowych, którzy chcą podróżować do UE.

„Nie ma powrotu do normalnego biznesu. Nie ma innego sposobu niż zapewnienie odpowiedzialności za popełnione zbrodnie” – powiedział Johansson, zauważając, że obecnie reżim przetrzymuje około 700 więźniów politycznych.

Powiedziała, że ​​migrantów zwabia się na Białoruś podczas wycieczek organizowanych przez państwową firmę turystyczną, która zbiera depozyty i zmusza ich do pobytu w hotelach zatwierdzonych przez rząd.

„[They] są następnie przewożone na granicę w nieoznakowanych minivanach przez mężczyzn w nieoznakowanych mundurach” – powiedziała.

W 2016 r. UE złagodziła swoje podejście do białoruskiego prezydenta Aleksandra Łukaszenki pomimo powszechnych naruszeń praw człowieka, co zdaniem działaczy tylko ośmieliło reżim.

Niedawno, we wrześniu 2020 r., litewska policja przekazała białoruskiemu Państwowemu Komitetowi ds. Kryminalistyki 15 finansowanych przez UE dronów obserwacyjnych z projektu sąsiedztwa o wartości 850 000 euro, który jest również administrowany przez Łotwę.

Teraz twarda rozmowa przychodzi, gdy reżim przesuwa głównie migrantów i uchodźców z Afganistanu i Iraku do granic Polski, Litwy i Łotwy, co prowadzi do co najmniej sześciu zgonów, płotów i murów granicznych.

READ  Kraje UE dodają technologię lotniczą, kosmiczną i drony do swojej listy współpracy obronnej

Posłowie do PE nalegają również na dalsze sankcje wobec Białorusi i będą głosować nad rezolucją jeszcze w tym tygodniu.

Socjalistyczna grupa S&D chce, aby Rada, która reprezentuje państwa członkowskie, przyjęła dodatkowe sankcje na następnym posiedzeniu 21 i 22 października 2021 r. Zamknięte.

Obejmowało to również odcięcie dopływu pieniędzy do reżimu, dodanie wielu osób na listy sankcyjne, a także wszystkich pozostałych banków i firm państwowych, takich jak Belaruskali i Beltelecom.

Zieloni domagali się podobnych działań, ale chcieli także „skutecznych zabezpieczeń” przed sprzedażą białoruskiej energii jądrowej i zakończenia wszelkich unijnych inwestycji w infrastrukturę energetyczną na Białorusi.

Liberalna grupa Renew Europe chciała, aby Międzynarodowy Fundusz Walutowy przestał pomagać reżimowi i zamroził wszelką współpracę.

Ze swojej strony lewicowa grupa stwierdziła, że ​​sankcje przyniosły efekt przeciwny do zamierzonego i zamiast tego nalegały na humanitarne traktowanie migrantów uwięzionych między europejskimi i białoruskimi strażnikami granicznymi.

Posłowie będą głosować w tej sprawie w czwartek.

Tymczasem białoruscy parlamentarzyści w poniedziałek głosowali za zawieszeniem unijnej umowy o readmisji, co oznacza, że ​​kraj nie może legalnie przyjąć osób, które przekroczyły granicę Polski lub Litwy, co stanowi dodatkowy bodziec w oczach europejskich obaw.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *