Najważniejsze wiadomości
UE chce podjąć decyzję o uwolnieniu zamrożonych środków – DW – 23 lutego 2024
Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, mówi, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy unijnych dla Polski, uwalniających łącznie aż 137 miliardów euro (około 148,3 miliardów dolarów).
Dostęp do funduszy zapewni dramatyczny impuls inwestycyjny dla polskiej gospodarki, która została wstrząśnięta skutkami wojny na sąsiedniej Ukrainie.
Co ogłoszono?
„Mam dobrą wiadomość” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej w Warszawie. „W przyszłym tygodniu uczelnia przedstawi dwie decyzje w sprawie zablokowanych obecnie dla Polski funduszy europejskich”.
Pozytywna decyzja oznacza, że Warszawa będzie mogła skorzystać z około 60 miliardów euro przeznaczonych na ożywienie gospodarki po pandemii Covid-19 i odejście od paliw kopalnych.
Polska mogłaby także uzyskać dostęp do około 76,5 miliarda euro z funduszy spójności na poprawę standardów życia w biedniejszych państwach członkowskich UE.
Co ma do tego Warszawa?
W zamian prounijny rząd polskiego premiera Donalda Tuska staje przed zadaniem przełamania polityki dotychczasowej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która była uwikłana w spór z UE w sprawie reform sądownictwa i ingerencji w mediach państwowych.
Tusk obiecał odwrócenie polityki poprzedniego rządu, ale nadal spotyka się z silnym sprzeciwem ze strony sojuszników PiS, w tym polskiego prezydenta Andrzeja Dudy, który musi podpisać nowe ustawy.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przebywał we wtorek w Brukseli, aby przedstawić plan nowego rządu, który obejmuje przepisy mające na celu wycofanie kontrowersyjnych reform.
„Są to dla Polski sprawy na tyle fundamentalne, sprawy, o które tak wielu obywateli walczyło na ulicach, że po prostu musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przywrócić rządy prawa” – powiedział dziennikarzom Bodnar. „Teraz jest więcej pracy do wykonania”.
Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders powiedział, że nowy rząd Polski wykazał „wyraźne zobowiązanie” do naprawienia szkód, ale ostrzegł, że proces ten będzie długotrwały.
Jak UE ukarała Polskę?
Komisja Europejska uruchomiła w grudniu 2017 r. art. 7 Traktatu UE przeciwko Polsce – środek stosowany w ostateczności w przypadku zagrożenia praworządności.
Artykuł 7, który w 2018 roku wszedł w życie także wobec Węgier, teoretycznie może prowadzić do zawieszenia prawa głosu państwa.
Dziesiątki miliardów euro z funduszy na naprawę skutków pandemii Covid-19 zostały zamrożone w związku z zarzutami, że Warszawa podważyła niezawisłość sądów i naruszyła demokratyczny podział władzy.
Koalicja Tuska, na czele której stoi proeuropejska Koalicja Obywatelska, okazała się w październikowych wyborach najpotężniejszą siłą w parlamencie, mimo oskarżenia PiS o stwarzanie skrajnie nierównych warunków wyborczych poprzez wykorzystywanie swojej władzy w mediach publicznych.
rc/wd (Reuters, AP)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.