Connect with us

Nauka

Uczelnie w Rwandzie iw Polsce rozpoczynają współpracę – KT PRESS

Published

on

Uczelnie w Rwandzie iw Polsce rozpoczynają współpracę – KT PRESS
Minister Edukacji, dr. Uwamariya Valentine, otrzymał Hon. Paweł Jabłoński, Minister Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ds. Współpracy Gospodarczej, Afryki i Bliskiego Wschodu / Rzeczpospolita Polska, przed otwarciem Forum Edukacyjnego Polski i Rwandy

Osiem uczelni w Polsce nawiązało współpracę lub wyraziło zainteresowanie współpracą z uczelniami rwandyjskimi w zakresie stypendiów i wymiany lub badań i specjalizacji.

Podczas forum edukacyjnego skupiającego uniwersytety z obu krajów w Kigali, 5 grudnia, cztery uniwersytety podpisały Memorandum of Understanding (MoU) z Uniwersytetem Rwandy, Instytutem Nauk Stosowanych Ruhengeri i Politechniką Rwandy.

„Rząd Rwandy traktuje kapitał ludzki jako priorytet społecznej i gospodarczej transformacji naszego narodu. Nauki ścisłe, matematyka, inżynieria, technologia oraz innowacje i szkolenia pozostają na szczycie naszych priorytetów” – powiedział dr. Valentine Uwamariya, minister edukacji przed sesją podpisania protokołu ustaleń.

„Forum Edukacyjne Rwanda-Polska jest dobrą okazją do skonkretyzowania realizacji MoU podpisanego przez nasze dwa kraje. Nasza współpraca będzie promować wymianę naukowców, profesorów, specjalistów i studentów szkół wyższych, zachęcając do bezpośredniej współpracy i mobilności studentów” – powiedział Uwamariya.

Do polskich uczelni, które nawiązały współpracę z lokalnymi uczelniami należy zaliczyć Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego, która jest największą uczelnią rolniczą w Polsce, założoną w 1816 roku w Warszawie.

Zatrudnia 2600 pracowników, w tym 1200 pracowników naukowych. Uczelnia jest członkiem Euroligi Nauk Przyrodniczych od 2005 roku, która powstała w 2001 roku.

Euroliga to sieć wiodących uczelni współpracujących ze sobą w zakresie gospodarowania zasobami naturalnymi, nauk rolniczych i leśnych, nauk przyrodniczych, nauk weterynaryjnych, nauk o żywności i nauk o środowisku.

Uniwersytet obejmuje 12 wydziałów, na których studiuje 25 000 studentów. Oferuje m.in. ogrodnictwo, rolnictwo, biologię czy nauki o środowisku, medycynę, weterynarię.

Według Światowej Organizacji Zdrowia absolwenci medycyny uniwersytetu uzyskują międzynarodowe uznanie swoich stopni naukowych za pośrednictwem Światowego Katalogu Szkół Medycznych.

Ponadto dużym zainteresowaniem wykazała się Politechnika Śląska. Zajmuje 1446 miejsce w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie.

Inne uczelnie to Uniwersytet Szczeciński, na którym studiuje 33 267 studentów. Posiada kilka wydziałów, m.in. humanistyczny, prawniczy, przyrodniczy, ekonomiczny.

READ  Raport z badania rynku pojazdów wielokrotnego użytku według typu, konfiguracji, typu, systemu lądowania, masy pojazdu, zastosowania, regionu – prognoza globalna do 2027 r.

Inne polskie uczelnie, które wykazały duże zainteresowanie współpracą, to Uniwersytet Zielony, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Uczelnie w Rwandzie iw Polsce rozpoczynają współpracę – KT PRESS

„Każdego roku możemy przyjąć setki studentów, ale jest to projekt, nad którym możemy współpracować z lokalnymi instytucjami. Jesteśmy gotowi. Jednak przyjęcie na studia ma kryteria zależne od kierunku, na którym studiuje student – ​​mówi Elżbieta Kubińska, dyrektor Instytutu Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

„Wysłuchamy każdego ucznia. Student może odbyć połowę studiów w Rwandzie, a część w Polsce. Jest to zgodne z produkcją wykwalifikowanych absolwentów. Jesteśmy gotowi do współpracy z Uniwersytetem Rwandy lub inną uczelnią, w zależności od potrzeb” – dodał.

Kto się nadaje?

Oprócz referencji akademickich, listów polecających, świadectw akademickich i transkrypcji ze szkół średnich lub wyższych oraz dowodu znajomości języka angielskiego, studenci korzystający z tych stypendiów muszą mieć najlepsze wyniki w nauce.

„W poprzednich latach niektórzy studenci nie mogli dostać się na studia, ponieważ się nie kwalifikowali. Tym razem uczniowie muszą być uprawnieni; zażądali znaków przed jakimkolwiek innym procesem. Dzięki temu proces będzie przebiegał płynnie” – powiedział dr hab. Uwamariya.

„Słyszeliście, gdzie dokładamy wszelkich starań; nauki i technologii, chcemy bystrych studentów, którzy mogą tam z łatwością studiować. Mają wysokiej jakości edukację i po niższych cenach. Będziemy to dalej negocjować – dodał.

Obecnie społeczność Rwandy w Polsce rozrosła się do ponad 1200 osób, z których większość to studenci.

Każdego roku znaczna liczba młodych Ruandyjczyków stara się kontynuować naukę za granicą, m.in. w takich krajach jak Kanada, USA, Chiny.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *