Sport
U wybrzeży Polski zauważono wspaniałe wiry morskie – i eksperci w końcu wiedzą, dlaczego
Na zdjęciach satelitarnych wielokrotnie pojawiały się duże wiry, wijące się i wijące u wybrzeży Polski. Przyczyna tych zmieniających się kształtów była wcześniej niejasna dla badaczy.
zdjęcia satelitarne wirów morskich na Morzu Bałtyckim Chuanmin Hu po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę w 2021 r., powiedział główny badacz NASA w badaniu w artykule z 1 maja. Powiedział, że wiry przypomniały Hu zdjęcia satelitarne zdarzenia „smarków morskich” na Morzu Marmara w Turcji.
Zdarzenia związane ze smarkami morskimi są powodowane przez fitoplankton uwalniający śluzowatą, podobną do smarków substancję, która rozprzestrzenia się po powierzchni wody, podała NASA. Podczas gdy ten lepki materiał obfitował w Morze Marmara, miejscowa ludność nigdy nie zgłosiła podobnego zdarzenia na Morzu Bałtyckim.
Czym więc były oszałamiające wiry oceaniczne, które pojawiły się na satelitach?
Hu i jego współautorzy szukali innych wyjaśnień. Zebrali historyczne zdjęcia satelitarne z Morze Bałtyckie i zauważył, że wiry te powtarzały się od 2000 roku, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Remote Sensing of Environment.
Położone w północnej Europie Morze Bałtyckie jest otoczone przez dziewięć krajów: Danię, Estonię, Finlandię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Polskę, Rosję i Szwecję – stwierdzili naukowcy.
Naukowcy zauważyli, że wszystkie te kraje są „bogate w sosny i inne drzewa iglaste”, a wiry oceaniczne zwykle występowały od maja do czerwca.
Zaczęła się formować hipoteza: czy te morskie wiry mogą być spowodowane przez pyłki? Aby przetestować tę hipotezę, naukowcy przeprowadzili eksperymenty laboratoryjne, aby zbadać, w jaki sposób ziarna pyłku odbijają promienie świetlne podczas unoszenia się na wodzie i porównali to z odbiciami światła od innych rodzajów szczątków morskich.
Badanie mówi, że współczynnik odbicia ziaren pyłku jest „prawie identyczny” z kształtami widocznymi na zdjęciach satelitarnych.
Korzystając z historycznych zdjęć satelitarnych, naukowcy odkryli, że wiry oceaniczne były większe i częstsze w ostatnich latach. Było to zgodne z innymi badaniami wykazującymi zwiększoną produkcję pyłku w tym samym okresie z powodu wyższych temperatur i wyższych poziomów dwutlenku węgla.
Dowody doprowadziły do wyjaśnienia wirów morskich: „W niektórych latach między 10 maja a 16 czerwca ziarna pyłku sosny (Pinus sylvestris) można znaleźć w wodach powierzchniowych prawie wszędzie w Morzu Bałtyckim, daleko poza obszarami przybrzeżnymi lub blisko- wody przybrzeżne.” – podsumowali naukowcy.
Badanie było ważne nie tylko dla wyjaśnienia niezwykłej obserwacji.
„To pierwsze badanie, które pokazuje, że pyłki na wodzie można wykryć i potencjalnie określić ilościowo z kosmosu” – stwierdzili naukowcy.
„Rzadkie” stworzenie o „tajemniczym stylu życia” odkryte jako nowy gatunek na Bliskim Wschodzie
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”