Connect with us

Świat

Tysiące ludzi są w pogotowiu po erupcji góry Semeru na Jawie w Indonezji

Published

on

Tysiące ludzi są w pogotowiu po erupcji góry Semeru na Jawie w Indonezji

JAKARTA, 5 grudnia (Reuters) – Tysiące mieszkańców wschodniej Jawy w Indonezji znalazło się w poniedziałek w stanie wysokiej gotowości po gwałtownej erupcji najwyższego wulkanu na wyspie, która skłoniła władze do wprowadzenia 8-kilometrowej strefy zamkniętej i ewakuacji całych wiosek.

Prowincjonalna agencja poszukiwawczo-ratownicza wysłała zespoły do ​​najbardziej dotkniętych obszarów w pobliżu góry Semeru, aby ocenić szkody, a lekkie deszcze przyniosły trochę wytchnienia, powiedział Reuterowi Tholib Vatelehan, rzecznik Basarnas.

„Wczoraj opady były obfite, co spowodowało, że cały materiał spadł ze szczytu góry. Ale dzisiaj jak dotąd nie pada, więc jest względnie bezpiecznie” – powiedział.

Nie zgłoszono żadnych ofiar i nie było natychmiastowych zakłóceń w ruchu lotniczym.

Wulkan o wysokości 3676 metrów wybuchł w niedzielę o godzinie 14:46 czasu lokalnego (07:46 GMT). Nagrania zrobione przez lokalnych mieszkańców pokazały, że góra Semeru wypluwa ogromny pióropusz szarego popiołu wysoko nad kraterem, który później pochłonął górę i okoliczne pola ryżowe, drogi i mosty, zmieniając niebo na czarne. Film udostępniony na Twitterze przez Ministerstwo Środowiska pokazał piroklastyczny strumień lawy, skał i gorących gazów spływających po zboczu góry.

Władze poinformowały, że ludzie uciekali przed wybuchem na motocyklach, a prawie 2500 osób zostało zmuszonych do ewakuacji.

Indonezyjska Agencja ds. Łagodzenia Zagrożeń Wulkanologicznych i Geologicznych podniosła w niedzielę poziom alarmowy dla góry Semeru do najwyższego poziomu. Agencja wydała również ostrzeżenie dla lokalnych mieszkańców, aby nie zbliżali się w promieniu 8 km (5 mil) od szczytu lub 500 metrów od brzegów rzeki ze względu na ryzyko lawy.

READ  Szef obrony USA Lloyd Austin mówi, że Chiny są umięśnionymi sąsiadami i plądrują zasoby na Pacyfiku

Semeru wybuchł w zeszłym roku, zabijając ponad 50 osób i wypierając tysiące innych.

Erupcja, około 640 km (400 mil) na wschód od stolicy Dżakarty, następuje po serii trzęsień ziemi w zachodniej Jawie, w tym jednego w zeszłym miesiącu, w którym zginęło ponad 300 osób.

Indonezja, liczący 270 milionów ludzi archipelag położony wzdłuż Pacyficznego Pierścienia Ognia, jest jednym z najbardziej narażonych na katastrofy krajów na ziemi.

Ze 142 wulkanami Indonezja ma największą na świecie populację mieszkającą w pobliżu wulkanu, w tym 8,6 miliona w promieniu 10 km (6,2 mil).

Reportaż Anandy Teresy; pisanie przez Kate Lamb; Adaptacja Kanupriya Kapoor

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *