Najważniejsze wiadomości
„Tylko Putin będzie szczęśliwy”: Polska uderza w brytyjski „podział” Europy w sprawie Protokołu z Irlandii Północnej
Premier Polski skrytykował ponowną walkę Wielkiej Brytanii z UE w sprawie Protokołu z Irlandii Północnej podczas wojny na Ukrainie, mówiąc, że „tylko Putin będzie szczęśliwy”.
„Zjednoczeni jesteśmy silni, podzieleni jesteśmy bardzo słabi” – ostrzegł Mateusz Morawiecki, wzywając obie strony do „kompromisu”, zamiast ryzykować wyniszczającą wojnę handlową.
Ostrzeżenie jest potencjalnie kłopotliwe dla Borisa Johnsona, który postrzega prawicowy rząd Polski jako kluczowego sojusznika w zmieniającej się Europie, która chce prześcignąć dwa duże narody UE – Niemcy i Francję.
Krytyka osłabia też kluczowy argument przemawiający za utrzymaniem się premiera na 10. miejscu mimo afery Partygate – że jego rezygnacja osłabiłaby walkę z atakiem Rosji na Ukrainę.
Wielka Brytania wprowadzi przepisy w przyszłym miesiącu rozerwanie podstawowych części protokołu i ryzykowanie odwetu handlowego za to, co UE uzna za naruszenie prawa międzynarodowego.
Nie tylko zniesie kontrole graniczne na Morzu Irlandzkim, ale także skupi się na roli Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w nadzorowaniu sporów i przywróci zdolność Wielkiej Brytanii do decydowania o stawkach VAT.
Morawiecki powiedział BBC: „Wojny handlowe to sytuacja przegrana. Polska chce być jak najsilniejszym partnerem dla Wielkiej Brytanii – chcemy dążyć do kompromisu.
„Tylko Putin i nasi wrogowie ucieszą się z kolejnego rozdźwięku między tak bliskimi partnerami jak Wielka Brytania i Unia Europejska”.
Morawiecki powiedział, że stara się „jak najbardziej uspokoić sytuację między Francją a Wielką Brytanią” i wskazał być może głównego przeciwnika jednostronnego posunięcia Wielkiej Brytanii.
Wezwany do groźby Wielkiej Brytanii zerwania umowy Brexit, dodał: „Szczególnie w obecnych okolicznościach, w których mamy tak brutalną inwazję, powinno to być dzwonkiem alarmowym dla tych, którzy chcą się nie zgadzać w czymkolwiek”.
Wielka Brytania argumentuje, że potrzebne są przepisy prawne, aby usunąć granicę handlową Morza Irlandzkiego i przekonać Demokratyczną Partię Unionistów do zakończenia bojkotu podziału władzy w Stormont.
UE nalega, aby przedstawiła wnioski mające na celu zmniejszenie ciężaru kontroli, odnotowując odmowę Wielkiej Brytanii dostosowania się do wspólnych przepisów weterynaryjnych, aby zmniejszyć potrzebę dużej części biurokracji
W zeszłym tygodniu Johnson przyznał, że poparł bariery handlowe stworzone przez Protokół z Irlandii Północnej – i wyraził nadzieję, że UE ich „nie zastosuje”.
Ustawa nie została jeszcze opublikowana, ale oczekuje się, że zostanie opublikowana w ciągu kilku tygodni – i może zostać przegłosowana przez Izbę Gmin już w przyszłym miesiącu.
Jeffrey Donaldson, przywódca DUP, nalegał, aby przed środowym spotkaniem z irlandzkim Taoiseach nie było degradacji.
Dublin musi zdecydować, czy „podtrzymać fundamentalne zasady porozumienia Belfast/Wielki Piątek”, czy też poprzeć protokół „który to wszystko podważa”. Dodał: „Nie możesz mieć obu”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.