Najważniejsze wiadomości
Tylko jeden student zapisuje się na konserwatywną polską uczelnię założoną w celu kształcenia nowej „elity”.
Uniwersytet założony w Warszawie przez Ordo Iuris, wybitną konserwatywną grupę prawicową, przy wsparciu politycznym i finansowym polskiego rządu, zarejestrował w tym roku tylko jednego nowego studenta. Nauczać Cię będzie 34 wykładowców.
Międzymarium Collegium powstało dwa lata temu i zapowiadało wówczas, że „stanie się elitarną kuźnią dla całego regionu”. W inauguracji uczestniczyli polski minister edukacji Przemysław Czarnek i minister kultury Piotr Gliński, a także ówczesna węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga.
Czarnek powiedział w przypadku, gdyby Collegium Intermarium wzmocniło walkę z „absurdalnymi ideologiami” „postmodernizmu i neomarksizmu”.
W Polsce uniwersytet zakłada konserwatywna grupa Ordo Iuris przy udziale dwóch ministrów polskiego rządu i ministra węgierskiego
Celem jest „wykucie elit dla całego regionu” i przeciwstawienie się „ideologicznej cenzurze” debaty akademickiej https://t.co/W51PDJy3Mg
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 maja 2021 r
W latach 2021 i 2022 uczelnia oraz prowadząca ją fundacja otrzymały prawie 2,7 mln zł (606 mln euro) dotacji od Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Instytutu Wolności – organu powołanego przez rząd w 2017 r. i nadzorowanego przez Ministra Edukacji Narodowej. Kultury – podaje serwis informacyjny Wirtualna Polska.
Pomimo tego wsparcia Collegium Intermarium kształci stosunkowo niewielu studentów. W pierwszych dwóch latach studiów na jedyny oferowany kierunek prawniczy zapisało się jedynie 14 osób. Obecnie w programie uczestniczy jedynie 11 z nich.
W tym roku akademickim, który rozpoczął się w zeszłym miesiącu, rekrutacja była jeszcze mniejsza. Z informacji publicznej Ministerstwa Oświaty, jaką uzyskał działacz Jakub Gawron, wynika, że o miejsce w Międzymorzach Collegium ubiegało się tylko sześciu uczniów i tylko jeden został przyjęty.
Odpowiadając na pytania portalu informacyjnego OKO.press, Bartosz Lewandowski, rektor Collegium Intermarium, powiedział, że dwóch kolejnych potencjalnych studentów ubiega się obecnie o przyjęcie na studia prawnicze w tym roku.
Ale dodał też, że instytucja powinna zawsze być mała i elitarna, wzorując się na anglosaskim modelu uniwersytetów katolickich w Stanach Zjednoczonych.
Szkoła zauważa również, że oprócz studentów prawa na jednym z dwóch programów studiów podyplomowych studiuje 192 studentów. Wirtualna Polska zauważa, że większość z nich – według OKO.press 120 – uczestniczy w kursach dla nauczycieli etyki dofinansowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
W 2021 roku Czarnek ogłosił plany wprowadzenia obowiązkowego dla wszystkich uczniów udziału w zajęciach z katechizmu katolickiego lub etyki, co wcześniej było fakultatywne. Większość uniwersytetów, którym zlecił kształcenie nowych nauczycieli etyki, to instytucje katolickie.
Ponieważ rząd przygotowuje się do wprowadzenia obowiązkowej nauki etyki dla wszystkich dzieci, które zdecydują się nie uczęszczać na zajęcia z katechizmu katolickiego w szkole, wybrał kilka katolickich uniwersytetów, aby przeszkolić więcej nauczycieli tego przedmiotu https://t.co/mdpWaKMRtr
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 20 lipca 2021 r
Ordo Iuris stało się wpływową organizacją pod rządami obecnego konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Doprowadziło to do kampanii mających na celu zaostrzenie i rygorystyczne egzekwowanie prawa aborcyjnego, zwalczanie „ideologii LGBT” i ściganie tych, którzy obrażają Polskę i zmarłego polskiego papieża Jana Pawła II.
Prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski jest przewodniczącym rady nadzorczej Collegium Intermarium. Rektor uczelni Lewandowski jest kierownikiem Centrum Interwencji Prawnej Ordo Iuris.
Na jej stronie internetowej znajdują się obecnie informacje o 34 osobach prowadzących studia prawnicze, w tym o Williamie L. Saundersie, stypendyście Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i Piotru Patkowskim, polskim wiceministrze finansów.
Konserwatywna grupa Ordo Iuris „audytowała” szpitale, aby ustalić, czy oferują aborcję uchodźcom z Ukrainy, a jeśli tak, to czy podejmują niezbędne kroki, aby „sprawdzić, czy kobieta mówi prawdę, że została zgwałcona”. https://t.co/hfH3BBGUtQ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 16 maja 2022 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: MÓJ (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.