Świat
„Tyle wymiarów”: badanie dotyczące suszy podkreśla złożoność klimatu
Kolejne lata niewielkich opadów deszczu na Madagaskarze na Oceanie Indyjskim zrujnowały zbiory i pozostawiły setki tysięcy ludzi niepewnych co do następnego posiłku. Organizacje pomocowe twierdzą, że sytuacja tam się zbliża katastrofa humanitarna.
Jednak zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka nie wydają się być przyczyną, powiedział w środę zespół naukowców zajmujących się klimatem.
Opady w mocno dotkniętym południowym Madagaskarze są naturalnie bardzo zróżnicowane, stwierdzili naukowcy, i nie stwierdzili, że ocieplenie klimatu sprawiało, że uporczywe susze były znacznie bardziej prawdopodobne.
Mimo to podkreślili, że wyspa powinna nadal dążyć do wzmocnienia swojej zdolności do radzenia sobie z suchymi zaklęciami. Naukowcy mianowani przez ONZ odkryli, że susze na Madagaskarze prawdopodobnie wzrosną, jeśli średnia globalna temperatura wzrośnie o więcej niż 2 stopnie Celsjusza – wzrost ocieplenia niż 1,2 stopnia uwzględniony w nowej analizie.
Średnie temperatury na świecie wzrosły już o 1,1 stopnia Celsjusza w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej. Naukowcy powiedzieli, że narody muszą starać się zapobiec wzrostowi temperatury o więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza lub 2,7 stopnia Fahrenheita. Jest to próg, powyżej którego znacznie wzrasta prawdopodobieństwo katastrofalnych pożarów, powodzi, susz, fal upałów i innych katastrof. obecny Polityka doprowadza planetę do ocieplenia o około 3 stopnie Celsjusza do 2100.
„Pokazuje to, że obecna zmienność klimatu już prowadzi do poważnych humanitarnych cierpień” – powiedział Maarten van Aalst, dyrektor Centrum Klimatycznego Czerwonego Krzyża Czerwonego Półksiężyca i jeden z 20 naukowców zaangażowanych w badanie Madagaskaru. „W takich miejscach wszystko, co pogorszyłoby zmiany klimatu, bardzo szybko stałoby się naprawdę dużym dodatkowym problemem”.
Madagaskar, duża wyspa u wschodniego wybrzeża Afryki, słynie z piaszczystych plaż, szmaragdowozielonej wody i lemurów katta. Jednak niskie opady od 2019 r. na południowo-zachodnim krańcu kraju – znanym jako Le Grand Sud lub Głębokie Południe – sprawiły, że ta część wyspy znalazła się w poważnych tarapatach.
Ponad 1,3 miliona osóbWedług ONZ, czyli prawie połowa populacji Grand Sud, jest bardzo niepewna żywności. Pół miliona dzieci w wieku poniżej 5 lat jest zagrożonych poważnym niedożywieniem.
Klimatolodzy oszacowali, że tak długa susza występuje w tej części Madagaskaru z prawdopodobieństwem 1 na 135 rocznie.
Degradacja środowiska zaostrzyła skutki suszy. Burze piaskowe napędzane wylesianiem zniszczyły pola uprawne i pastwiska. A Epidemia szarańczy grozi dalsze zniszczenie.
Mieszkańcy Grand Sud byli zmuszeni do jedzenia trawy, liści, a nawet gliny, aby przeżyć Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych znalazł. Dzieci porzuciły szkołę, aby pomóc swoim rodzinom Pasza na jedzenie. Amnesty International ma zebrane certyfikaty sugerując, że niektórzy ludzie umierali z głodu.
Analiza suszy została przeprowadzona przez międzynarodową współpracę naukową pod nazwą Mapowanie pogody na świecie Inicjatywa, która specjalizuje się w pokazywaniu związków między zmianami klimatycznymi a poszczególnymi zdarzeniami pogodowymi. Grupa przeprowadza takie analizy z niezwykłą szybkością w świecie publikacji naukowych: chce zaprezentować społeczeństwu dobrze ugruntowaną naukę, gdy wydarzenia są jeszcze świeże w świadomości ludzi.
Badanie zespołu Madagaskar nie było recenzowane, ale oparte na: Metody recenzowania. Zasadniczo podejście polega na wykorzystaniu symulacji komputerowych do porównania istniejącego świata, w którym ludzie pompowali gazy cieplarniane do atmosfery, z hipotetycznym światem bez tej aktywności.
Może wydawać się absurdalne, że globalne ocieplenie nie powinno przyczyniać się do znacznego wzrostu prawdopodobieństwa suszy. Jednak naukowcy odkryli, że związek nie jest taki prosty. Zmiana klimatu generalnie powoduje bardziej intensywne deszcze, ale zmienia również rozkład opadów.
„Susza ma tak wiele wymiarów”, powiedział dr. van Aalsta. „To nie takie proste, ile masz średnich rocznych opadów? Pojawia się również pytanie, czy jest to dobrze rozprowadzane, czy tylko jednorazowo masowo? Czy dostajesz to we właściwych porach roku?”
„Musimy być trochę ostrożni” – dodał – „i narysować zbyt prostą linię od naszych zwykłych obserwacji lub prognoz opadów do tego, na co ludzie w końcu cierpią”.
World Weather Attribution powiązało inne ekstremalne zdarzenia pogodowe ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka w ostatnich latach. Grupa stwierdziła, że tego lata niezwykła fala upałów Północny zachód Pacyfiku prawie na pewno nie miałby miejsca bez nich.
Dla klimatologów „susze są kombinacją czynników, z którymi znacznie trudniej sobie poradzić” niż np. fale upałów – powiedział Piotr Wolski z Climate System Analysis Group na Uniwersytecie Kapsztadzkim w RPA.
„W dzisiejszych czasach dominuje narracja, że susze są spowodowane głównie antropogeniczną zmianą klimatu” – powiedział dr. Wolski, który pracował także nad badaniem Madagaskaru. „To nie jest zła historia, ponieważ są – po prostu nie wszędzie i nie w każdym przypadku”.
Na Madagaskarze źródła utrzymania są łatwo destabilizowane przez dzikie wahania opadów, powiedział Daniel Osgood, naukowiec z Międzynarodowego Instytutu Badawczego ds. Klimatu i Społeczeństwa Uniwersytetu Columbia, który nie był zaangażowany w badanie.
Dr. Osgood pracuje nad projektem, który ma zaoferować rolnikom na Madagaskarze przystępne ubezpieczenie od suszy. Celem jest pomóc im stać się bardziej odpornymi na wstrząsy gospodarcze, jakie może przynieść pogoda. „Nie ma znaczenia, ile średnio jesz”, powiedział. „To ilość, jaką jesz każdego wieczoru, naprawdę robi różnicę”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”