Gospodarka
Tygodniowy kompas polityczny 11.04.23 | Teneo
Witamy w tym wydaniu cotygodniowego kompasu politycznego zespołu ds. ryzyka politycznego Teneo!
W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej Francuski reforma emerytalna. W międzyczasie, japońskie Partia rządząca wzmocniona wynikami wyborów samorządowych, Polska Premier udaje się do USA Brazylii Prezydent wspomina swoje pierwsze 100 dni urzędowania i z Ghany wierzyciele dwustronni muszą się spotkać. Nasz wykres tygodnia się powiększa Europejskie poglądy na stosunki z Chinami.
Migawka globalna
14 kwietnia, Francji Oczekuje się, że Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie niedawno uchwalonej reformy emerytalnej. Nasz ekspert ds. Francji, Antonio Barroso, odpowiada na trzy kluczowe pytania.
Jakie wyniki są możliwe?
Oczekuje się, że werdykt albo a) zatwierdzi całe prawo, b) obali niektóre aspekty reformy, albo c) unieważni całe prawo.
Jaki jest najlepszy możliwy wynik dla rządu?
Jeśli sąd podtrzyma całość lub część ustawy, prezydent Emmanuel Macron musiałby ją podpisać w ciągu 15 dni od wydania wyroku. Jednak tego samego dnia sędziowie rozstrzygną zasadność apelu partii opozycyjnych o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania wieku emerytalnego na poziomie 62 lat.
Czego jeszcze potrzeba, żeby takie referendum się odbyło?
Jeśli inicjatywa zostanie uznana za legalną, musiałaby być również poparta petycjami podpisanymi przez 4,87 miliona francuskich wyborców i zebranymi w ciągu dziewięciu miesięcy.
Coś do zobaczenia
AZJA-PACYFIK
Japonia
Premier Fumio Kishida i rządząca LDP są ogólnie wzmocnieni wynikami ogólnokrajowych ujednoliconych wyborów lokalnych 9 kwietnia. Równi kandydaci zapewnili sobie 6 z 9 gubernatorów prefektur i 51% spornych miejsc w zgromadzeniu prefektur, co dało LDP impuls przed wyborami burmistrza i władz lokalnych oraz pięcioma wyborami uzupełniającymi w stanach, które zaplanowano na 23 kwietnia. Dalszy sukces wyborczy podsyciłby spekulacje, że Kishida może rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne w ciągu roku przed wyborami przywódczymi LDP zaplanowanymi na wrzesień 2024 r.
Chiny kontynentalne/Tajwan
W rzadkim pokazie jedności dwie główne partie polityczne Tajwanu wydały wspólne oświadczenie w odpowiedzi na spotkanie prezydenta Tajwanu Tsai Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthym w Los Angeles, wzywając do ćwiczeń wojskowych na kontynencie potępionym w pobliżu wyspy. Mimo to były prezydent Ma Ying-jeou Wizyta na kontynencie w zeszłym miesiącu wskazywał, że przed styczniowymi wyborami prezydenckimi jego Kuomintang (KMT) będzie przekonywał, że mniej konfrontacyjne podejście KMT do stosunków w cieśninie przyniosłoby gorsze wyniki niż Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) Tsai.
Filipiny
Siły zbrojne USA, Filipin i Australii prowadzą wspólne ćwiczenia bojowe na Filipinach od 11 do 28 kwietnia. Jest to największa w trzydziestoletniej historii ćwiczeń i symbolizuje zwrot w polityce zagranicznej Filipin z powrotem do centrum pod rządami prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr. po pro-pekińskim zwrocie jego poprzednika. Wcześniej w tym tygodniu Filipiny ogłosiły lokalizację czterech dodatkowych baz, do których będą miały dostęp wojska amerykańskie, z których trzy znajdują się na północy Filipin, a jedna na Palawanie, leżącym u wybrzeży Morza Południowochińskiego.
EUROPA
Polska
11 kwietnia premier Mateusz Morawiecki (PiS) rozpoczął trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych w celu pogłębienia współpracy w dziedzinie gospodarki, energetyki i obronności. Rosyjska inwazja na Ukrainę i trwające napięcia między Warszawą a Brukselą napędzają starania Polski o zacieśnienie strategicznej współpracy z USA, powszechnie postrzeganymi jako główny gwarant bezpieczeństwa Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wizyta może zostać przyćmiona pytaniami o wolność mediów, praworządność i kwestie praw człowieka w Polsce.
AMERYKA ŁACIŃSKA
Argentyna
Miesięczna stopa inflacji za marzec zostanie potwierdzona 14 kwietnia. Stopa lutowa wynosząca 6,6% jest postrzegana jako dolna granica, a niektórzy przewidują, że w ostatnim miesiącu stopa ta osiągnie 7%. Stopa 12-miesięczna wyniosła na koniec lutego 102,4%. Politycznie może to dotknąć ministra gospodarki Sergio Massę, którego szanse na kandydaturę na prezydenta koalicji Peronist Front for All (FdT) zależą od jego odpowiedzialności gospodarczej. Jeśli marka Massa okaże się nieodwracalnie zniszczona przez jego niepowodzenie w ożywieniu gospodarki i zakładając, że wiceprezydent Cristina Fernandez (CFK) dotrzyma słowa, że nie będzie kandydować, FdT zabraknie silnego kandydata. Podczas gdy wielu w FdT ma nadzieję, że CFK może stworzyć kolejną niespodziankę, opracowując nową formułę zwycięstwa wyborczego, nie jest jasne, kto może realistycznie poprowadzić do zwycięstwa poobijany i podzielony ruch peronistów.
Brazylia
Pierwsze 100 dni trzeciej administracji Luli było mieszanką trudnych negocjacji z Kongresem i przywrócenia sztandarowych programów socjalnych z poprzednich mandatów. Wiele osiągnięć dokonano jeszcze przed inauguracją (1 stycznia) w okresie rządów tymczasowych, jak np.: B. Negocjowanie poprawki do konstytucji w celu uwolnienia 165 mld BRL (33 mld USD) na wydatki w 2023 r. Szturm i grabież stolicy kraju tydzień po inauguracji znacząco wzmocniły możliwości sprawowania rządów. Od tego czasu administracja skupiła się, z ograniczonym sukcesem, na stworzeniu warunków politycznych dla Kongresu do uchwalenia nowej reguły fiskalnej w celu ustabilizowania wydatków i rozpoczęcia reformy podatkowej po stronie konsumpcji.
BLISKI WSCHÓD I AFRYKA
Ghana
Minister finansów Ken Ofori Atta zaproponował, aby dwustronni wierzyciele Ghany (Klub Paryski) spotkali się dziś, 11 kwietnia, ze swoim chińskim odpowiednikiem w celu omówienia redukcji zadłużenia kraju. Spotkanie uważa się za decydujące; Jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, kraj Afryki Zachodniej zbliży się o krok do zatwierdzenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) pożyczki ratunkowej w wysokości 3 miliardów dolarów, uzgodnionej w grudniu.
wykres tygodnia
Europejczycy – w tym zarówno wyborcy, jak i elity polityczne – pozostają podzieleni jak postępować z Chinami. Z niedawnego sondażu wynika, że żadna z czterech największych gospodarek Europy nie ma zdecydowanej większości za tym, jak powinna wyglądać polityka wobec Chin. Podczas gdy we Francji i Niemczech ok. 40% populacji opowiada się za redukcją więzi gospodarczych, nawet jeśli jest to ekonomicznie niekorzystne, odsetek ten jest znacznie niższy w Hiszpanii i we Włoszech, gdzie większość uważa, że ich kraj nie powinien ograniczać powiązań gospodarczych z Chinami. Ponieważ rywalizacja geopolityczna nabiera rozpędu, w nadchodzących latach przeciwstawne opinie będą prawdopodobnie zyskiwać coraz większe znaczenie polityczne.
Poglądy i opinie zawarte w tych artykułach są wyłącznie poglądami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Teneo. Oferowane są w celu pobudzenia do myślenia i dyskusji, a nie jako porada prawna, finansowa, księgowa, podatkowa lub inna profesjonalna porada.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”